Wednesday, 15 July 2020
Maqedoni 15.07.20 | 23:48

Rezultate nga përpunimi i votave prej 287 vendvotimeve në njësinë e 6 zgjedhore

Në njësinë e 6 zgjedhore prej votave të përpunuara nga 287 vendvotime prej gjithsej 474 vendvotimeve prin BDI me 29.24 për qind e pësuar nga ASH-Alternativa me 27.45 për qind, Koalicioni “Mundemi” i udhëhequr nga LSDM me 21.16 për qind, VMRO me 13.63 për qind dhe PDSH 6.54 për qind.

Maqedoni 15.07.20 | 23:43

Mançevski në vetizolim, zëvendësi dhe shoferi i tij infektohen me COVID-19

Ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës Damjan Mançevski, përmes rrjeteve sociale ka informuar se do të qëndrojë në vetizolim, pasi zëvendësi i tij dhe shoferi kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. “Pasi patën simptoma, zv.ministri për Shoqëri Informatike Aleksandar Bajdevski...

Maqedoni 15.07.20 | 23:21

Rezultatet prej rreth 60% të votave të numëruara

Nga përpunimi i rezultateve në 2,274 vendvotime deri në ora 23:00, respektivisht nga rreth 60 për qind e vendvotimeve prin koalicioni “Mundemi” i udhëhequr nga LSDM-ja prin me 36.78 për qind, VMRO-DPMNE me 35.71 për qind, BDI me 10.34 për qind, dhe koalicioni ASH- Alternativa me 8.16 për...

Maqedoni 15.07.20 | 23:00

LSDM: Jemi para tre deputetë ndaj VMRO-së

LSDM është duke udhëhequr me tre deputetë para nga 35% e votave të numëruar kanë deklaruar nga partia e Zoran Zaevit për Plusinfo. Ata thonë se fitorja është e padiskutueshme. Sipas informacioneve tona, gjegjësisht 33.8% nga votat e përpunuara, partia jonë është në epërsi prej tre deputetëve...

Maqedoni 15.07.20 | 22:59

Osmani: Fitore e thellë e BDI-së

Zëdhënësi i BDI-së deklaroi se BDI-ja nga 50 për qind të të të dhënave BDI-ja po udhëheq bindshëm në Tetovë dhe Çair. Ai madje theksoi edhe fitore të thellë në Komunën e Sarajit dhe Dibrës. Osmani shpalli fitore edhe në Komunën e Likovës dhe Kërçovës. “Fitore në Teracë, Sopishte,...

Maqedoni 15.07.20 | 22:49

Janushev: Me përpunimin e rreth 20 për qind të votave kemi diferencë prej shtatë deputetësh

Qytetarët e kuptuan seriozitetin e situatës në të cilin ndodhet shteti dhe me shumicë të madhe vendosën për ripërtëritje, deklaroi sekretari i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, Igor Janushev. Po fitojmë, porositi Janushev me mbi 10.000 vota dhe prijmë me 2 ndaj 1 në Gazi Babë, Ilinden, Krivogashtan,...

Shkup 15.07.20 | 22:40

BDl nis festën në Çair: Tupana e fishekzjarre

BDI ka nisur festën në Çair me tupana e fishekzjarre edhepse rezultatet zyrtare ende nuk kanë dalur në këtë Zonën 1 dhe Zonën 2. Megjithatë partitë gjithmonë i kanë rezultatet nga terreni para KSHZ-së fal vëzhguesve të tyre që kanë në çdo vendvotim. BDI me Izet Mexhitin si bartës...

Maqedoni 15.07.20 | 22:37

BDI në Gllumovë fiton 5 me 1

Ka përfunduar numërimi i votave në disa vendbanime të Sarajit. Në Gllumovë, një nga bastionet e BDI-së në komunën e Sarajit rezultati është 828 vota për BDI-në kundrejt 179 votave për koalicionin ASh-AAA dhe 11 vota LSDM.

Maqedoni 15.07.20 | 22:35

“Nju Jork Tajms”: Humbja e Zaevit në zgjedhje mund të tërheq pasiguri në vend dhe rajon

Nëse partia e qendrës së majtë e udhëhequr nga Zoran Zaevi i humb zgjedhjet e sotme në Maqedoni të Veriut kjo të tërhiqte pasiguri jo vetëm në vend, por edhe në rajonin më të gjerë të Evropës Juglindore, ku shumë çështje të hapura që ende zvarriten nga koha e luftërave në vitet...

Maqedoni 15.07.20 | 22:30

VMRO-DPMNE: Qytetarët dënuan pushtetin, mbështetën “ripërtëritjen”

Edhe nga VMRO-DPMNE-ja në një far forme shpallën fitoren në këto zgjedhje të parakohshme parlamentare. Sekretari gjeneral i kësaj partie u shpreh se votuesit sot i dhanë një grusht të fort pushtetit duke mbështetur sipas “ripërtëritjen”. “Maqedonia sot vendosi për ndryshime. Qytetarët...

Maqedoni 15.07.20 | 22:26

VMRO shpall fitoren në bllokun maqedonas

-Победуваме во Гази Баба со 2:1, Аеродром 2:1, Илинден, Кратово, Кривогаштани со 2:1, победуваме во Охрид и Прилеп веќе имаме сериозно водство иста ситуација е во Радовиш,...

Maqedoni 15.07.20 | 22:19

Bllokohet ueb faqja e KSHZ-së

Për shkak të interesimit të madh për të mësuar rreth rezultateve të zgjedhjeve të sotme të cilat në KSHZ azhurnohen në çdo moment, është bllokuar ueb faqja e KSH-zë. Sipas informatave tona deri diku rreth orës 22:00 janë përpunuar të dhënat nga 566 vendvotime, që i bie diku 12-13...

Maqedoni 15.07.20 | 21:45

Çulev: Gjatë ditës u regjistruan 151 denoncime

Ministri i Brendshëm Naqe Çulev nënvizoi se gjatë ditës së sotme që nga hapja e vendvotimeve e deri në mbylljen e tyre janë regjistruar 151 shkelje, 31 prej të cilave nuk janë konfirmuar. “Procesi zgjedhor dhe masat e MPB-së, deri në ora 20:00 gjatë ditës, gjegjësisht nga hapja e vendvotimeve...

Maqedoni 15.07.20 | 21:36

Mbyllen vendvotimet

Në orën 21 janë mbyllur vendvotimet në të cilat qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut kanë mundur të votojnë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Pas mbylljes së vendvotimeve do të mund të votojnë vetëm personat të cilët në atë moment janë hasur në objektin ku kanë...

Maqedoni 15.07.20 | 21:09

Përfundojnë votimet në Maqedoninë e Veriut, partitë nën ethe presin rezultatet

Kanë mbaruar votimet për zgjedhjet parlamentare në Maqedoni ku të drejtën e votës e kanë ushtruar mbi 45% të votuesve. Zgjedhjet kanë qenë kryesisht të rregullta, me disa incidente të vogla. Këto zgjedhje u mbajtën në situatë pandemie, ku për votime janë vëndosur rregulla strikte me...

Maqedoni 15.07.20 | 21:02

Deklarata e Hristijan Mickoskit pasi votoi në Shkup

Lideri i VMRO DPMNE-së, Hristijan Mickoski ka votuar në Komunën e Karposhit. Ai pas votimit u shpreh i bindur se partia e tij do të fitoj zgjedhjet parlamentare dhe do t’i vijë fundi pushtetit të LSDM-së. “Ajo që ndodhi ditëve paraqesin parregullësi serioze, kështu që do të mbetet do...

Maqedoni 15.07.20 | 21:01

KSHZ: Rezultatet e zgjedhjeve do të publikohen në ora 23:00

Votimi në kushte të coronavirusit në këto zgjedhje kuvendare do të përfundojë dy orë më vonë në krahasim me zgjedhjet e mëhershme kur votimi përfundonte në ora 19:00. Zëdhënësi i Komisionit Shtetëror për Zgjedhje, Admir Shabani bëri të ditur se rezultatet do të publikohen dy orë...

Futboll 15.07.20 | 20:46

FIFA konfirmon datat e Botërorit: Gara nis më 21 nëntor

FIFA i ka publikuar datat zyrtare të zhvillimit të Kampionatit Botëror “Katar 2022”. Gara do të nisë më 21 nëntor, ndërsa finalja është caktuar për 18 dhjetor. Nikoqiri i turneut, Katari, do ta hapë garën në Kupën e Botës më 21 nëntor të vitit 2022. Ndeshja do të zhvillohet në...

Maqedoni 15.07.20 | 19:34

KSHZ/ Jehona e votuesve deri në orën 19 është 45,77 %

Deri në orën 19:00 të drejtën e votës e kanë shfrytëzuar 45, 78% e qytetarëve, njoftojnë nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve. Në njësinë zgjedhore numër 1 deri në orën 19:00 kanë dalë për të votuar 45,77%. Në njësinë zgjedhore 2, kanë dalë 47,4%. Në njësinë zgjedhore numër...

Maqedoni 15.07.20 | 19:11

Arrestohet 30-vjeçar nga Dibra, fotografoi fletëvotimin

Një 30 vjeçar nga Dibra është shoqëruar në polici pasi kishte fotografuar fletëvotimin. “Është arrestuar personi A.D. (30) nga Dibra, në bazë të kërkesës për intervenim nga kryetari i këshillit zgjedhor të locuar në shkollën fillore “Sait Njadeni”. Ai në orën 13:15 pasi...

Повеќе