Wednesday, 15 July 2020
Maqedoni 15.07.20 | 18:46

Sot regjistrohen 198 raste të reja me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut informon se në 24 orët e fundit janë bërë 1382 testime, ndërsa 198 raste kanë rezultuar pozitiv. Prej tyre 83 janë në Shkup, Kumanovë-12, Dibër-1, Shtip-21, Prilep-2, Tetovë-9, Strugë-3, Veles-2, Manastir-11, Ohër-3, Gostivar-10, Radovish-7,...

Maqedoni 15.07.20 | 18:44

Në Llojan do të votohet deri më ora 23

Në fshatin Llojan të komunës së Likovës ka pasur ndërprerje të procesit zgjedhor që ka zgjatur afër dy orë. Shkak për ndërprerjen ka qenë mungesa e disa fletëvotimeve, që e ka konstatuar Komisioni zgjedhor në vendvotimin numër 1129. Në këtë vendvotim ka dalur ekip i Komisionit Komunal...

Maqedoni 15.07.20 | 18:02

Ali Ahmeti voton, ja porosia e tij për këto zgjedhje

Në fshatin Zajaz të Kërçovës, ka votuar kryetari i BDI-së Ali Ahmeti. Në prononcimin e tij para mediave, Ahmeti ka thënë: “Do të doja në radhë të parë të kemi një proces të mbarë. Këto zgjedhje janë të një rëndësie të veçantë.”

Maqedoni 15.07.20 | 15:34

Jehonë e ulët e votuesve në rajonin e Pollogut (video)

Njësia e gjashtë zgjedhore ishte më e përfolura gjatë orëve të paradites për dalje të ulët në votime. Shifrat ende nuk janë të kënaqshme në këtë rajon. Në këtë njësi deri ora 13:00, dalja në votime është 16,24% ndërsa para katër vitesh, ajo ishte 23,93%.

Maqedoni 15.07.20 | 15:29

MOST: Deri në Ora 15:00 nuk është regjistruar asnjë incident

Sipas informacioneve të grumbulluara prej vëzhguesve në terren, MOST deri në ora 15:00 nuk ka regjistruar asnjë parregullsi. Sipas të dhënave nga MOST, dalja në zgjedhjet deri në orën 14:00 vijon: Njësia e parë zgjedhore deri në orën 14:00 ka dalje prej 32.02%. Njësia e dytë zgjedhore...

Maqedoni 15.07.20 | 13:39

Deri në ora 12:37 dalja e votuesve është 15.48% (FOTO)

Deri në ora 12:37 në vendin tonë dalja e votuesve për zgjedhjet e parakohshme parlamentare është 15.48%. Të drejtë vote kanë 1.814.263 qytetarë ndërsa deri në orën 12:37 kanë votuar 280.792 qytetarë. Dalja e votuesve në njësitë zgjedhore Në njësinë zgjedhore 1 dalja e votuesve është...

Maqedoni 15.07.20 | 13:35

Ali Ahmeti voton, ja porosia e tij për këto zgjedhje

Në fshatin Zajaz të Kërçovës, ka votuar kryetari i BDI-së Ali Ahmeti. Në prononcimin e tij para mediave, Ahmeti ka thënë: “Do të doja në radhë të parë të kemi një proces të mbarë. Këto zgjedhje janë të një rëndësie të veçantë.”

Maqedoni 15.07.20 | 13:29

Angellovski: Arrestohet një person për shkelje të rendit dhe qetësisë në Shkup

Pas hapjes së vendvotimeve deri tani është regjistruar një shkelje e rendit dhe qetësisë në Shkup në një vendvotim në Shkollën Fillore “Petar Pop Arsov”, kur personi V.Sh. 47 vjeç ka prishur rendin dhe qetësinë me atë që ka filluar një zënkë me përfaqësuesit e Këshillit zgjedhor,...

Maqedoni 15.07.20 | 13:14

Në Manastir deri në orën 11 jehona në zgjedhje 21,5, në Demir Hisar 21,1, ndërsa në Resnjë 14,3 për qind

Komisionet Komunale Zgjedhore nga Manastiri, Demir Hisari dhe Resnja informojnë se procesi i zgjedhjeve në këto rajone po realizohet pa probleme dhe në mënyrë demokratike. Deri në orën 11, siç informojnë, në Manastir kanë votuar 21,5, në Demir Hisar 21,1, ndërsa në Resnjë 14,3 për qind...

Maqedoni 15.07.20 | 12:50

Studeniçan, procesi zgjedhor vijon nën masa kujdesi

Edhe në Komunën e Studeniçanit të gjitha vendvotimet janë hapur në kohë dhe procesi i votimit po rrjedh pa probleme. Në këtë komunë të drejtë vote kanë 16 200 persona. Qytetaret shpresojnë se vota e tyre do të ndikojë në përmirësimin e ekonomisë.

Maqedoni 15.07.20 | 12:30

Filipçe: Të respektohen masat mbrojtëse kundër coronavirusit

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe u bënë thirrje qytetarëve që të respektojnë masat mbrojtëse kundër COVID-19. “Le të vazhdojmë të respektojmë masat e mbrojtjes kundër COVID-19. Mbajtja e detyrueshme e maskës mbrojtëse. Ruajtja e distancës fizike, të lani duart shpesh”,...

Shkup 15.07.20 | 12:18

Parkingjet publike në Shkup sot falas

Parkimi në parkingjet publike dhe zonat publike, me të cilat menaxhon NP “Parkimi i Qytetit” sot është falas. Siç kumtoi ndërmarrja, nuk do të kryhet asnjë pagesë sepse është ditë jopune.

Maqedoni 15.07.20 | 11:22

Rrahje mes aktivistëve të ASH-së dhe LSDM-së në Debresh

Në fshatin Debresh të Gostivarit ka ndodhur një përleshja mes aktivistëve të LSDM-ës dhe të Aleancës për Shqiptarët, zë*nke erdhi si pasojë e shpërndarjes së fletave reklamuese nga aktivistët e LSDM-ës nëpër shtëpitë e fshatit. Ky veprim nga ana e aktivistëve të LSDM-ës ka ngritur...

Maqedoni 15.07.20 | 10:40

KSHZ: Deri në ora 09:00 jehona e votuesve është 5.19 për qind

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve njofton janë hapur në kohë të gjitha vendvotimet dhe se procesi zgjedhor deri në ëkto momente rrjedh pa kurrfarë probleme. Sipas Admir Shabanit, zëdhënës i KSHZ-së, jehona e votuesve deri në ora 09:00 është 5.19 për qind. Në njësinë e parë zgjedhore...

Maqedoni 15.07.20 | 10:00

MOST: Të gjitha vendvotimet janë hapur në kohë, nuk ka parregullsi

Të gjitha vendvotimet të cilat i vëzhgon asociacioni qytetar “MOST” janë hapur në kohë dhe nuk janë regjistruar shkelje. Votimi vijon sigurtë dhe me respektim të protokoleve. Këto janë informatat e para nga asociacioni “MOST” në orët e para të votimit. MOST ndjekë zgjedhjet me...

Maqedoni 15.07.20 | 09:15

Në votim patjetër duhet të mbahet maskë, vendvotimet janë dezinfektuar

Votimi në zgjedhjet e sotme të parakohshme parlamentare, edhe krahas pandemisë aktuale të KOVID-19, do të jetë i sigurt për qytetarët të cilët do të vendosin të shkojnë në vendvotime dhe të votojnë. Do të votohet në pajtim me Udhëzimin e KSHZ-së dhe protokollet e Komisionit për Sëmundje...

Maqedoni 15.07.20 | 08:30

Të drejtë vote kanë 1.814.263 qytetarë

Në zgjedhjet e dhjeta parlamentare të drejtë vote kanë 1.814.263 qytetarë. Prej tyre në certifikatat e Listës zgjedhore janë regjistruar 1.729.189 persona. Personat të cilët janë zhvendosur ose punojnë jashtë vendit në certifikata të veçanta zgjedhore janë 83.054, ndërsa në listën...

Maqedoni 15.07.20 | 07:47

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me temperatura të lartë dhe me mundësi që pasdite në vende malore të ketë reshje shiu. Temperaturat do të lëvizin nga 15 deri në 30 gradë Celsius. Do të fryej erë e lehtë nga veriu i vendit. Lagështia e ajrit do të jetë mesatare. Moti në...