Friday, 29 May 2020
Maqedoni 29.05.20 | 23:37

Ziberi: Në varrimin e një të ndjeri me Covid 19 ka pasur 200 persona, familja nuk dëshiron të testohet

Drejtori i Institutit të Shëndetit Publik në Shkup, Arben Ziberi, tha për “Slloboden Peçat” se familja e të ndjerit, i cili vdiq në një klinikë private dhe u varros me zakonet fetare dhe popullore dhe jo pas një protokolli për Kovid 19, megjithëse skeptri i tij i vdekjes ishte pozitive,...

Maqedoni 29.05.20 | 23:11

Pas shkarkimit, Sulejman Rexhepi jep dorëheqje nga kreu i BFI-së

Përmes një komunikate drejtuar besimtarëve myslimanë, ish kreu i BFI-së Sulejman Rexhepi bën të ditur se dorëhiqet nga posti të cilin e mbajti për një kohë të gjatë ndërkohë që dorëheqjen e sqaron se gjatë gjithë kohës sa ka qenë në krye të BFI dhe punën që ka bërë e ka bërë...

Maqedoni 29.05.20 | 22:39

Muzika live dhe vallëzim mbi tavolina kanë hasur inspektorët nëpër kafene, prej sot do të ndëshkojnë (VIDEO)

Muzikë live, dhe vallëzim mbi tavolina dhe përqafime – këtë e kanë hasur inspektorët në terren dje pas hapjes së objekteve hotelerike. Drejtori i Inspektoriatit të tregut Stojko Paunovski në konferencën e sotme për shtyp tha se ai ishte i zhgënjyer që kafenetë dhe mysafirët e gjetur...

Skena 29.05.20 | 14:17

52 vjeçarja që duket si 30 vjeçare (FOTO)

“Me pëlqen të punoj nga shtëpia!”. Kështu ka thënë Lizzie Cundy derisa ka pozuar në bikine nga kopshti i saj duke shijuar kështu valën e të nxehtit që po mbretëron në Britani Lizzie Cundy i ka shijuar sot temperaturat e larta të pranverës të enjten derisa ka marrë pushim nga puna...

Maqedoni 29.05.20 | 14:13

Filipçe: Nuk përjashtojmë mundësin e kthimit të masave restriktive në disa komuna të caktuara, përfshi edhe karantinën

Ministri i shëndetësie gjatë konferencës së sotme u shpreh se nuk përjashtohet mundësia që në disa komuna ku është shënuar rritje e numrit të të prekurve nga koronavirusi që sipas tij vjen si rezultat i mosrespektimit të masave për mbajtjen e maskave dhe distancës sociale, të mund...

Maqedoni 29.05.20 | 14:12

Maqedonia e Veriut mes vendeve për të cilat nga 15 qershori lejohet hyrja në Greqi

Vendi ynë është mes 29 shteteve të Evropës dhe botës, për të cilat nga 15 qershori do të lejohet udhëtimi në Greqi, sipas listës së Ministrisë për turizëm të Greqisë, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina. Siç dihet tashmë, për hyrje në Greqi nuk do të nevojitet test, por...

Maqedoni 29.05.20 | 14:09

Spasovski: Numrat për të infektuarit e rinj, alarm për t’u respektuar masat

Numrat e të infektuarve të rinj janë alarm dhe thirrje për t’u respektuar të gjitha masat dhe protokollet, por nëse vazhdon kjo tendencë, nuk përjashtohet edhe kthimi i sërishëm i masave restriktive, paralajmëroi sot kryeministri, Oliver Spasovski. Siç thotë, prioritet i të gjitha masave,...

Jetë 29.05.20 | 14:01

E mahnitshme, çfarë mund të shërojë një filxhan i kësaj bime!

Kufirma është bimë e cila që nga lashtësia mbron nga problemet e ndryshme shëndetësore, ndërsa njëherësh është edhe ilaçi i vetëm popullor i cili ndikon te deformimet palcës kurrizore dhe gishtit të madh Rritet pranë përrenjve dhe në tokë të lagësht në zonat e ulëta malore. Kufirma...

Maqedoni 29.05.20 | 13:53

Publikohet thirrja për zhvillim teknologjik për përshtatje të shpejtë

Publikohet thirrja për instrumentin për zhvillim teknologjik për përshtatje të shpejtë të pasojave nga Kovid-19 me të cilin edhe praktikisht fillon realizimi i grupit të tretë të realizimit të masave qeveritare për mbështetjen e ekonomisë. Siç kumtoi sot drejtori i Fondit për Inovacione...

Shkup 29.05.20 | 13:29

Sot pa ujë banorët e Vizbegut

Pa ujë sot prej orës 11 janë një pjesë e konsumatorëve të lagjes Vizbeg. Siç kumtoi Qendra rajonale për menaxhim me kriza-Shkup, ndërprerja bëhet për shkak të kryerjes së kyçjes në ujësjellës prej f 150mm në f80mm në rr. “Kaçaniku” pn (afër servisit Daim). Shfrytëzuesit...

Maqedoni 29.05.20 | 13:22

Ganiu apelon për kujdes: Gjendja me virusin korona ende problematike!

Kryetari i Çairit, Visar Ganiu, ka apeluar tek bashkëqytetarët për më shumë kujdes dhe durim, me qëllim që sa më lehtë të kalohet situata me virusin korona. Ai tha se jemi dëshmitarë se gjendja vazhdon të mbetet problematike, andaj kërkon të vazhdohet me mbajtje të maskave, distancës...

Maqedoni 29.05.20 | 11:23

52 raste të reja me CoVid-19 në Maqedoni, 4 të vdekur

Rritet në mënyrë drastike numri i të prekurve nga virusi korona në vend. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 52 raste të reja me CoVid-19. Numri më i madh i tyre është nga Shkupi -26, ndërsa të infektuar ka edhe në qytetet tjera: Kumanovë-6, Shtip-7, Tetovë-9, Strugë-2, Veles-1 dhe...

Ballkan 29.05.20 | 10:55

E quajti Skënderbeun sllav, Paskal Milos kërkohet t’i hiqet nënshtetësia shqiptare (FOTO LAJM)

Më 17 Janar të vitit 2018 që përkonte edhe me 613 vjetorin e ndarjes nga jeta të Gjergj Kastriotit Skënderbe, historiani Paskal Milo ka përmendur disa fakte historike që sipas tij kanë të bëjnë me trungun familjar të Heroit Kombëtar, mes të tjerash origjinën e të ëmës dhe lidhjet martesore...

Maqedoni 29.05.20 | 09:11

VMRO-DPMNE: Për nevojat politike shpërfillet numri i të vdekurve dhe të infektuarve

Për nevojat politike të Zaevit, Filipçe e shpërfill numrin e lartë të të vdekurve dhe infektuarve, ndërsa para një muaji për bilancin e njëjtë e mbylli Maqedoninë katër ditë. Koronavirusi në Maqedoni ende po merr jetë ndërsa ministri Filipçe dhe qeveria sillen në mënyrë të papërgjegjshme. Nuk...

Maqedoni 29.05.20 | 09:02

Dita e fundit e seancës publike në Gjykatën e Apelit për ngjarjet e 27 prillit

Me dëshmi të disa prej të akuzuarve dhe me fjalimin e prokurorisë para Këshillit penal të Gjykatës së Apelit Shkup, sot duhet të përfundojë seanca publike rreth ankesave për aktgjykimet për dhunën në Kuvend më 27 prill 2017. Seancën publike për këtë lëndë dje e karakterizoi deklarata...

Bota 29.05.20 | 08:59

Vetëm 1 i vdekur, më në fund Spanja “merr frymë lirisht” nga koronavirusi

Autoritetet shëndetësore në Spanjë kanë raportuar për të dytën ditë radhazi vetëm një viktimë nga koronavirusi. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, në Spanjë kanë ndërruar jetë vetëm 38 persona në javën e fundit. Ndërkohë, edhe rastet e reja kanë pasuar rënie, pasi në 24 orët...

Maqedoni 29.05.20 | 08:57

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me periudha me diell dhe reshje lokale të shiut. Pasdite do të ketë kushte për shi të rrëmbyeshëm dhe do të fryjë erë e përforcuar. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 7 deri 12 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të jenë në...

Shkup 29.05.20 | 08:48

Numri i rasteve aktive me Covid-19 është 470, më shumë ka në Shkup

Kaluan dy ditë në vend pasi ora policore është hequr tërësisht, me protokolle të posaçme janë hapur kafenetë dhe restorantet si dhe një pjesë e të punësuarve janë kthyer nëpër vendet e punës. E obligueshme është mbajtja e maskave dhe e distancës prej dy metrash. Kompetentët apelojnë...

Maqedoni 29.05.20 | 00:40

Foshnja shtetase zvicerane sëmuret në Shkup, Zvicrra dërgon aeroplan special, transferohet në Cyrih! (FOTO)

Një foshnje vetëm 10 muajëshe të dielën eshte sjellur në Klinikën e Fëmijëve në Shkup, në gjendje të rëndë shëndetësore. Foshnja ka pasur gërçe dhe temperaturë të lartë dhe është konstatuar me virus Covid 19, raporton NovaTv. Meqë foshnja është shtetase zvicerane, janë alarmuar...