Thursday, 26 March 2020
Kronika e zezë 26.03.20 | 20:12

Një makinë e policisë del nga rruga, lëndohen tre persona

Tre përfaqësues të ARM-së kanë marrë lëndime të lehta trupore pasi makina me të cilën kanë qenë duke udhëtuar për shkaqe të panjohura ka dal nga rruga. Aksidenti ka ndodhur në rrugën rajonale Gjevgjeli-Bogdanci. Në makinën të cilën e ka drejtuar zyrtari policorë B.J. bashkudhëtarë...

Bota 26.03.20 | 20:09

Ja me çka spitalet e New-Yorkut po i shërojnë pacientët me koronavirus

Mjekët në të gjithë shtetin e Nju Jorkut po u japin pacientëve të tyre doza masive të vitaminës C, një taktikë që thuhet se ka ndihmuar ata që goditen më rëndë në Kinë. Dr Andrew Weber, një pulmonolog me bazë në Long Island dhe specialist i kujdesit kritik me Northwell Health, shprehu...

Maqedoni 26.03.20 | 19:53

Fshati Bojanë gjen zgjidhjen se si t’u shërbejë ‘makiato’ dhe ‘ekspresso’ në kohë Koronavirusi

Fshati Bojanë ka siguruar një mini kombi që u sherben qytetarëve ‘Makiato dhe Ekspresso’ në kohën kur të gjithë jemi në një kohë të veshtirë të Koronavirusit dhe se gjithë kafenetë dhe restorantet janë të mbyllura kjo mbetet një opsion i mirë dhe shembullor. Faqja kryesore e fshatit...

Maqedoni 26.03.20 | 19:49

Itali, 101 vjeçari e mposhti virusin Kovid-19

Njëri nga pacientët më të moshuar të infektuar me virusin Kovid-19, një burrë 101 vjeçar nga qyteti Italian Rimini, u shërua nga virusi, lajmërojnë sot mediat italiane. Lajmet e mira për 101 vjeçarin i transmetoi zëvendësprefektja e Riminit Glorija Lisi, duke thënë se “zotëri P ia...

Maqedoni 26.03.20 | 19:09

Parashikimet për kulmin e virusit tani për tani mbeten të njejta, po përpunohet analizë e hollësishme

Tani për tani parashikimet e kompetentëve mbesin se kulmi i virusit do të jetë nga fundi i prillit dhe se numri i të sëmurëve do të arrijë deri në rreth 2.000 persona. Megjithatë, ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe paralajmëron analizë të hollësishme për pritjet dhe për intervalin...

Maqedoni 26.03.20 | 18:55

Shokon vajza nga Tetova, babait në Shkup nuk ia bënë testin për Koronavirus, mund të kishte infektuar të tjerë (VIDEO)

Në Tetovë është regjistruar një 69 vjeçar si pacienti i parë me virusin Korona. Ai me Kovid 19 ka patur simptome me temperaturë të lartë dhe kokëdhimbje ashtu siç theksuan nga familjarët e tij ,ka qenë disa ditë i shtruar në Klinikën në Kozle ndërsa më parë ai ka patur sulm në tru. Në...

Ekonomi 26.03.20 | 18:40

Banka Popullore: Depozitat janë më të sigurta në banka

Depozitat e qytetarëve në banka janë të sigurta dhe nuk ekziston hapësirë për shqetësim, ndërsa shpallja e gjendja e jashtëzakonshme nuk nënkupton ndryshime në procesin e punës së bankave, porositin nga Banka popullore. Nga atje thonë se kursimet në rrethana të këtilla janë më të...

Lajme 26.03.20 | 18:21

Pacienti nga Tetova i paralizuar, Filipçe: Nuk e dimë si është infektuar me koronavirusin

Tre pacientë të shëruar dhe tre vdiqën dhe 201 të infektuar deri më tani është bilanci tha Ministri i Shëndetësisë Venko Filipce, ndërsa vajza 4-vjeçare në Shtip është në gjendje të mirë shëndetësore. Sa i përket pacientit nga Tetova i cili qëndronte në Kozle, Filipeçe tha se...

Maqedoni 26.03.20 | 17:43

MMJPH: Rekomandime për menaxhim me mbetjet

REKOMANDIME PËR MENAXHIM ME MBETJET PËR QYTETARËT QË JANË NË KARANTINË OSE NË VETËIZOLIM ME RAST TË DYSHIMTË NË SHTËPI Mbetjet personale (siç janë faculetat, leckat e pastrimit për përdorim të njëhershëm, maskat ose dorezat) në mënyrë të sigurtë të vendosen në qese të mbetjeve...

Maqedoni 26.03.20 | 17:13

Filipçe: Gjithsej tre persona janë shëruar nga koronavirusi

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe tha në konferencën e rregullt për shtyp ditën e sotme se një tjetër pacient nga Dibra ishte nxjerr nga Klinika e Sëmundjeve Infektive pasi të dy testet e bëra për koronavirus dolën negative. Ai shton se po përgatitet që një pacient tjetër nga Shkupi...

Maqedoni 26.03.20 | 14:56

24 raste të reja me koronavirus në Maqedoni, në total 201

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit, në vendin tonë janë regjistruar 24 raste të reja me koronavirus. Sipas qyteteve, në Shkup janë paraqitur 15 raste, në Kumanovë 4, Dibër 2, Ohër 1, Shtip 1, dhe Tetovë 1. Me këtë numri i përgjithshëm i të infektuarve me...

Maqedoni 26.03.20 | 14:43

Koronavirusi, mbi 21.500 viktima në të gjithë botën

Numri i viktimave dhe të të infektuarve nga Covid-19 vijon të rritet ndjeshëm në të gjithë botën. Sipas wordometers.info numri i viktimave ka shkuar në 21,577 dhe ai i të infektuarve në 479,915. Ndërkohë numri i pacientëve të shëruar ka shkuar në 115,798. Italia është bërë vendi...

Maqedoni 26.03.20 | 14:11

Komuna e Gostivarit nga sot ka xhiro-llogari të bllokuar, mbetet pa para në buxhet

Komuna e Gostivarit nga sot ka xhiro-llogari të bllokuar, edhe pse me vendim qeveria përmbrauesit nuk kanë të drejtë për të kryer procese përmbaruese. Që situata të jetë edhe më alarmante, kjo ndodh kur e gjithë bota është në luftë me pandeminë nga Coid 19. Urdhëri për ta lënë në...

Maqedoni 26.03.20 | 13:42

Osmani: Siguruam 25 respiratorë nga Ambasada Norvegjeze, 30 nga fondi i BE-së, plus 4 milionë euro ndihmë

Zëvendëskryeministri për çështjet Evropiane Bujar Osmani deklaroi në një konferencë për shtyp se Maqedonia së shpejti do të marrë 55 respiratorë, dhe do të ketë edhe më shumë nga Kina, e cila aktualisht është “përmbytur” me kërkesë për respiratorë nga shumë vende. “Ne kemi...

Maqedoni 26.03.20 | 13:30

Ademi: Matura shtetërore mund të zbatohet edhe në korrik

Afatet për dhënien e maturës shtetërore mund t’i zhvendosim në korrik, në vend se në qershor. Ky është propozim i Qendrës shtetërore të provimeve, por tani për tani nuk kam vendosur që të bëjmë ndryshime dhe plotësime në kalendar, pasi nuk dijmë sa do të zgjatë kjo gjendje. Varësisht...

Skena 26.03.20 | 13:21

Qëndroi 7 vjet në burg, kush është ish-bashkëshorti i Albërie Hadërgjonajt (FOTO LAJM)

Këngëtarja Albërie Hadërgjonaj gjithmonë ka folur në publik edhe për jetën e saj private. Nëpër intervista ajo ka deklaruar se është martuar shumë e vogël, në moshën 16 vjeçare, ka bërë dy vajza dhe më pas është ndarë me bashkëshortin. Po ashtu, Albëria ka rrëfyer se ish-burri...

Lajme 26.03.20 | 12:50

Filipçe: Ilaçe ka mjaftueshëm, s’ka nevojë për panik

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, përmes rrjetit social Facebook u bëri thirrje qytetarëve që të mos depozitojnë barna dhe të respektojnë rekomandimet e ekspertëve nga mjekët e tyre amë. “Aplikoni kryesisht komunikimin telefonik dhe elektronik me shtëpitë shëndetësore, përveçse...

Maqedoni 26.03.20 | 11:40

Filipçe: Të sillemi të përgjegjshëm dhe pa panik me çka do ta mbrojmë sistemin shëndetësorë

Qytetarët të zbatojnë komunikim parimor telefonik dhe elektronik me institucionet shëndetësore, përveç gjatë nevojës urgjente shëndetësore dhe të respektohen rekomandimet profesionale nga mjekët amë për ruajtjen e shëndetit dhe për mjekim të drejtë, apelon ministri i Shëndetësisë,...

Ekonomi 26.03.20 | 11:33

Prej sot aplikim për kredi pa interes

Nga sot, ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme në sektorët e hotelierisë, turizmit dhe transportit të mallrave mund të aplikojnë për kredi pa interes nga 3.000 deri në 30.000 euro, që i paralajmëroi Qeveria, informon Koha.mk Thirrja u shpall dje. Dorëzimi i dokumentacionit të nevojshëm,...

Maqedoni 26.03.20 | 10:08

Bombë në burgun e Tetovës

Alsat njofton se para pak çastesh në afërsi të derës hyrëse të burgut të Tetovës është gjetur një bombë. Bomba e hedhur fatmirësisht nuk ka eksploduar. Në bazë të informacioneve të para të pakonfirmuara dyshohet të jetë bombë dore e tipit kashikara. Ende nuk dihen motivet e hedhjes...

Повеќе