Friday, 28 February 2020
Maqedoni 28.02.20 | 20:24

Dueli Zaev-Mickoski: Për momentin nuk presin koronavirusi të ndikojë në mbajtjen e zgjedhjeve

Me qëndrime për situatën aktuale me koronavirusin dhe ndikimin e tij eventual në mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare filloi dueli televiziv i sontëm i liderëve të LSDM-së në pushtet, Zoran Zaev dhe të VMRO-DPMNE-së opozitare, Hristian Micskoski, të cilët paralajmëruan se...

Maqedoni 28.02.20 | 20:22

LAMM: Është hequr ndalesa për kamionë në Strazhë

Është hequr ndalesa për qarkullim të automjeteve të rënda ngarkuese në drejtimin rrugor Gostivar – Kërçovë përmes vendkalimit malor Strazhë. Siç informon LAMM, ndalesa për komunikacion është hequr në orën 18:30.

Maqedoni 28.02.20 | 20:20

TPM dhe Teatri i Komedisë i anuluan shfaqjet deri më 6 mars

Teatri Popullor i Maqedonisë dhe Teatri i Komedisë në pajtim me rekomandimet e Qeverisë për mosmbajtjen e ngjarjeve publike deri më 6 mars i anuluan shfaqjet e caktuara për këtë periudhë. Opera dhe Baleti i Maqedonisë dhe Teatrit i Dramës tani për tani nuk e kanë anuluar repertorin e tyre. Në...

Maqedoni 28.02.20 | 16:22

Kallëzim penal për një të burgosur i cili ka shitur lëndë narkotike në burgun e Shtipit

Policia e Shtipit ka ngritur kallëzim penal kundër 30-vjeçarit nga Koçani për shkak se ka shitur lëndë narkotike. Siç informojnë nga MPB, i paraqituri si i burgosur në burgun e Shtipit gjatë muajit janar të vitit të kaluar nga një person i panjohur ka blerë marijuanë, e cila ishte paketuar...

Maqedoni 28.02.20 | 16:01

Për shkak të reshjeve të borës ndalohet komunikacioni për kamionët në rrugën Mavrovë-Dibër

Ndalesë për automjetet e rënda transportuese është vendosur në rrugën nga Mavrovë për në Dibër dhe anasjelltas, informojnë nga Lidhja Auto-Moto e Maqedonisë. Nga atje thonë se ndalesa e këtillë është vendosur për shkak të reshjeve të borës.

Maqedoni 28.02.20 | 15:26

Qeveria e Maqedonisë: Të anulohen të gjitha tubimet publike deri më 6 mars

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut në mbledhjen e sotme e shqyrtoi informacionin lidhur me hapat e ardhshme dhe vendimet që kanë të bëjnë me parandalimin e hapjes së coronavirusit. Ministrat e Qeverisë në mbledhje konstatuan se të gjitha masat që i ndërmori Ministria e Shëndetësisë,...

Maqedoni 28.02.20 | 15:22

Boki 13 ofron 143 mijë euro garanci për të dalë nga burgu i Shutkës

I akuzuari i parë në rastin “Reketi”, Bojan Jovanovski-Boki 13 ka ofruan si garanci rreth 143.000 euro për lirimin e tij nga paraburgimi në burgun e Shutkës. Gjykata e Apelit për momentin po shqyrton vendimin e gjykatës së shkallës së parë ku u vendos që Boki 13 të mbetet në paraburgim. Si...

Maqedoni 28.02.20 | 15:13

Çulev: Jemi të gatshëm për të parandaluar valën e re të emigrantëve

“Të dy kufijtë tanë në jug dhe veri janë shikuar nga afër nga rojet kufitare në bashkëpunim me pjesëtarët e Ushtrisë sonë dhe policinë në vendet e tjera për shkak të situatës në veri të Sirisë dhe zhvillimeve të fundit në Turqi dhe rrezikut të mundshëm të një valë të re...

Maqedoni 28.02.20 | 13:17

Pendarovski: Shumë pak mjete si shtet ndajmë për arsimin

“Shumë pak, si shtet kemi ndarë për arsimin. Përqindja për kokë banori në Evropë tregon se jemi në fund”. Këtë e tha sot presidenti i shtetit Stevo Pendarovski, në fjalimin e tij gjatë prezantimit të projekteve të realizuar në kuadër të programit studentor “Innovations in Smart...

Shkup 28.02.20 | 13:12

Shkup, për një javë tetë denoncime për zjarre në qiell të hapur

Brigada për mbrojtje zjarrfikëse e Bashkisë së Shkupit në periudhën nga 20 deri më 26 janar të vitit 2020 në numrin telefonik 193, i cili është pjesë e fushatë “Denonco zjarr në qiell të hapur”, ka regjistruar tetë denoncime nga qytetarët. “Nga numri i përgjithshëm i paraqitjeve,...

Maqedoni 28.02.20 | 13:08

ASH kërkon ti merr komisionerët Lëvizjes BESA, ndërsa nuk tregon se ka koalicion me parti në qeveri-(Dokument)

Partia Aleanca për Shqiptarët kërkon që ti merr komisionerët e Lëvizjes Besa dhe kjo fill pasi kjo e fundit vendosi të jetë pjesë e koalicionit me LSDM-në , por partia shqiptare e opozitës nuk tregon se ajo ka një koalicion me parti e cila është në qeveri informon Tetova sot. Mirëpo Neni...

Maqedoni 28.02.20 | 12:07

Qeveria do të vendos nëse do të ndalojë tubime publike dhe gara për shkak të koronavirusit

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut, sot do të shqyrtojë dhe do të miratojë konkluza përkatëse për informatën lidhur me hapat e mëtejshëm dhe vendimet të cilat merren për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, që dolën nga mbledhja e Komitetit drejtues për koordinimin...

Maqedoni 28.02.20 | 12:01

Koalicioni BESA-LSDM, Metollari: Në Ballkan po thyhen barrierat etnike

Njohësja e çështjeve evropiane nga Tirana, Doriana Metollari duke komentuar arritjen e koalicionit mes LSDM-së dhe Lëvizjes BESA, ka thënë se për herë të parë në historikun e Maqedonisë, një parti shqiptare hynë në koalicion parazgjedhor me një parti maqedonase. Sipas saj, Lëvizja BESA...

Skena 28.02.20 | 11:56

Maya, tregon format seksi nga plazhi (FOTO)

Maya Jama ka treguar asetet e saj seksi në bikine ngjyrë rozë derisa po pushon në ishujt idilik të Maldiveve Në Maldive por asnjëherë nuk i harron fansat e saj duke postuar foto tepër seksi. E tillë është Maya Jama që sot ka postuar disa nga fotot e saj më seksi në Instagram për fansat...

Maqedoni 28.02.20 | 11:34

Osmani për vizitë në Austri, në fokus eurointegrimet

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani sot për vizitë pune do të qëndrojë në Republikën e Austrisë, ku do të realizojë takim me Ministren Austriake për Evropë Karoline Edstadler. Në kuadër të vizitës Osmani do të realizojë takim edhe me Barbara Kaudel...

Maqedoni 28.02.20 | 11:11

PTHP: Nuk ka vend për intervenim të prokurorisë publike në lëndën për MRP-vaksinat

Prokurori kompetent publik nga Prokuroria Themelore Publike-Shkup solli rezolutë se nuk ka vend për intervenim të prokurorisë publike në lëndën e formuar lidhur me importin, prodhimin dhe përdorimin e MRP-vaksinën në periudhën nga fundi i vitit 2018 deri në fillim të vitit 2019, sepse kjo...

Maqedoni 28.02.20 | 11:08

Anulohet Karnavali në Strumicë

Edicioni i sivjetshëm i Karnavalit ndërkombëtar të Strumicës përfundoi mbrëmë me mbajtje të koncertit nën maska, ndërsa përmbajtjet tjera që është dashur të mbahen deri më 4 mars janë anuluar, konfirmoi kryetari i Këshillit organizativ, Aleksandar Cicimov. Edhe pse ende nuk ka vendim...

Maqedoni 28.02.20 | 08:13

VMRO-DPMNE: Zaevi është personifikim i padrejtësisë

Zoran Zaevit i ka ndodhur populli. Mijëra qytetarë kanë dalë në rrugë duke kërkuar drejtësi. Ata zëshëm e kanë shprehur revoltën kundër padrejtësisë, personifikimi i së cilës është pikërisht Zaevi. Ky është shkaku pse Zoran Zaevi fshihet dhe hesht, pasi është panik i madh në...

Maqedoni 28.02.20 | 07:26

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me vranësira mesatare, si dhe do të ketë reshje të shiut dhe borës në vendet më të larta malore. Gjithashtu do të fryjë erë e përforcuar, e cila pritet të arrijë shpejtësinë deri 70 km/h. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -2...