Wednesday, 19 February 2020
Maqedoni 19.02.20 | 20:57

Ministri i MPB-së Çulev e konfirmoi aksionin policor në Krushopek të Sarajit

Aksionin me bastisje në Krushopek për shkak të trafikimit ilegal me drogë e konfirmoi edhe ministri i Punëve të Brendshme, Naqe Çulev, i cili në Fejsbuk publikoi se “Ministria e Brendshme në këtë moment ka ndërmarrë spektër të gjerë të masave dhe aktiviteteve operative”. “Me udhëzime...

Shkup 19.02.20 | 20:19

Shkup, 36 pacientë të hospitalizuar për shkak të gripit, njëri prej tyre në gjendje të rëndë shëndetësore

Në Klinikën e Universitetit për Sëmundja Infektive gjatë ditës së djeshme janë kontrolluar 24 pacientë me grip. Janë hospitalizuar gjithsej 36 pacientë me grip dhe komplikime. Në Repartin për Shërim Intensiv, siç njoftojnë nga klinika, në gjendje të rëndë shëndetësore është...

Kronika e zezë 19.02.20 | 20:09

Të paktën 3 të arrestuar nga aksioni i policisë në Krushopek të Sarajit

Nga informacionet e para që vijnë nga operacioni që po zhvillohet në këto momente në Krushopek të Sarajit kundër një sasie të madhe droge janë arrestuar të paktën 3 persona, 2 shoferë dhe 1 magazinier që punonin në magazinën e frutave ku u gjet edhe droga, informon “Alsat”. Ndërsa...

Bota 19.02.20 | 19:09

Erdogan paralajmëron luftë me Sirinë: Durimit tonë po i vjen fundi

Presidenti i Turqisë, Erdogan ka paralajmëruar një operacion në shkallë të gjerë të ushtrisë së Turqisë në veri të Sirisë. Në një fjalim para anëtarëve të partisë AK, Erdogan tha se po mbaron ultimatumi ndaj ushtrisë së Asadit për t’u larguar nga veriu i Sirisë. Sipas tij, fundi...

Kronika e zezë 19.02.20 | 19:07

Ja sa tonë drogë konfiskoi policia para pak çastesh në Saraj

Sipas informacioneve që i posedon TV21 në fshatin Krushopek të Komunës së Sarajit është duke u realizuar një aksion policorë në të cilin janë sekuestruar 1.3 tonë kokainë, raporton TV21. Informacionet e para thonë se kokaina fillimisht ka ardhur nga Amerika në Bar (Mal i Zi) e duhej të...

Bota 19.02.20 | 14:47

Soros bën thirrje për largimin e Zuckerberg

Miliarderi Xhorxh Soros i ka bërë thirrje themeluesit të Mark Zuckerberg dhe krahut të djathtë të tij COO Sheryl Sandberg të largohen nga Facebook përmes një letre publikuar në Financial Times. Ai argumentonte se refuzimi i platformës së medias sociale për të ndaluar reklamat politike do...

Jetë 19.02.20 | 14:35

Meshkujt që nuk mund t’i bëjnë as dhjetë pompa më të rrezikuar prej sulmit në zemër

Meshkujt e moshës së mesme të cilët nuk mund t’i bëjnë dhjetë pompa janë shumë më tepër në rrezik nga sulmi në zemër dhe sëmundjet e zemrës, thotë hulumtimi i ri. Personat të cilët mund t’i bëjnë më shumë se 40 pompa ndikojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare...

Skena 19.02.20 | 14:14

Vetëm 9-muajsh: Djali i Almedës dhe Tolgës flet shqip

Në maj të vitit të kaluar çifti shumë i dashur për publikun, Almeda dhe Tolgahan Sayisman u bënë prindër për herë të parë me ardhjen në jetë të Efehanit. Çifti në çdo intervistë shprehen të lumtur për mrekullinë që ka ardhur në jetën e tyre. Së fundmi Almeda dhe Tolga festuan...

Maqedoni 19.02.20 | 14:12

Maqedoni, thirrje masive nga numra të paidentifikuar nga vende të huaja

Thirrje nga numra të paidentifikuar nga vende të huaja ndaj disa shfrytëzuesve janë regjistruar mëngjesin e sotëm. Për thirrjet, qytetarët po shpërndajnë nëpër rrjetet sociale, shfaqin shqetësim dhe mes vete paralajmërojnë të mos u përgjigjen thirrjeve. Nga Agjencia për Komunikime Elektronike...

Maqedoni 19.02.20 | 13:57

Gordana Jankulloska dëshmoi për “Monstrën”

Hakmarrje gjaku, kontest pronësor, qërim hesapesh personale, kanë qenë informacionet për vrasjen e katër djelmoshave dhe peshkatarit në Liqenin e Smillkovës, të cilët i kanë ardhur Gordana Jankulloskës e cila në vitin 2012 ishte ministre e Punëve të Brendshme. Ajo sot në dëshminë e...

Maqedoni 19.02.20 | 12:05

VMRO-DPMNE: Spasovski ka “shkrirë” miliona për çizme me cilësi të dyshimtë

Oliver Spasovski e shndërroi MPB-në në strofkë të krimit dhe mbrojtës të tij. Tre vjet Spasovski e paralizoi policinë, i degradoi nëpunësit policorë, ndërsa në shtet sundonte paligjshmëria. Çdo ditë në sipërfaqe renditen skandalet, furnizime dhe marrëveshjet e errëta, lidhjet e ngushta...

Ballkan 19.02.20 | 12:03

Dalin detajet tronditëse nga tragjedia në Gjilan, prindërit dhe vëllain nuk i vrau policja

Ditën e djeshme një tragjedi e pesëfishtë tronditi Gjilanin. Fillimisht u raportua se policja Valdete Bllaca, para se të vetëvritej kishte ekzekutuar prindërit dhe dy vëllezërit. Në rrugë jo zyrtare Klan Kosova ka mësuar se një motiv i pakonfirmuar që çoi te kjo tragjedi ishte një banesë. Dyshohet...

Maqedoni 19.02.20 | 11:43

Zbulohen pesë emigrantë në Strumicë, arrestohet shoferi

Në rrugën lokale nga fshati Bansko për në Robovë, dje rreth orës 07:45 policia kufitare ka zbuluar pesë emigrantë, në një automjet “Iveco Furgon”, me targa të Shkupit. Nga MPB informojnë se shoferi 62-vjeçar D.D nga Shkupi është arrestuar, ndërsa emigrantët janë dërguar në SPB...

Maqedoni 19.02.20 | 11:08

Deri më 12 mars afati për dorëzimin e listave të deputetëve, partitë paralajmërojnë kuadro të dëshmuara

Deri më 12 mars në mesnatë partitë duhet t’i dorëzojnë listat zgjedhore për gjashtë njësitë zgjedhore për zgjedhjet e ardhshme të parakohshme parlamentare, të cilat duhet të mbahen më 12 prill, në pajtim me librin e afateve, të cilin e publikoi Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve për...

Maqedoni 19.02.20 | 11:05

Jo vetëm pasaportat, në MPB mungojnë edhe lejet për vozitje

Mungesa e pasaportave në vend nuk është i vetmi problem, pasi qytetarët ankohen edhe për mungesa të lejeve për vozitje. Qytetarët të cilët kanë pasur probleme me sigurimin e dokumenteve, për Faktor thonë se është e vështirë të merret edhe leja për vozitje. “Bëra kërkesë në emrin...

Maqedoni 19.02.20 | 10:47

Stoltenberg: NATO po përgatitet për ceremoninë e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në Bruksel kishte takim me kryeministrin, Oliver Spasovski, ku tha se NATO po përgatitet për ceremoninë e anëtarësimit të vendit në aleancë. Stoltenberg uroi ratifikimin e Marrëveshjes veriatlantike në Kuvend dhe para mysafirëve i tregoi...

Skena 19.02.20 | 10:39

Rita në jelek transparent, “çmend” fansat, tregon çka urren (FOTO)

Këngëtarja Rita Ora ka provokuar fansat e saj përsëri me disa foto tepër seksi në Instagram Rita ka treguar gjoksin e saj në një palë jelek transparent derisa tregon gjoksin e saj seksi. Por, Rita ka treguar një gjë që ndoshta shumica e femrave e kanë shumë qejf. Fjala është për shooping. “E...

Lajme 19.02.20 | 10:32

Seancë e re për rastin “Monstra”

Në Gjykatën Penale në Shkup sot duhet të vazhdojë gjykimi për rastin “Monstra”. Në seancën e fundit për vrasjen e pesëfishtë te Liqeni i Smilkovës, në prill të vitit 2012, dëshmoi ish kryeministri Zoran Zaev. Zaev para gjykatës tha se disa herë është takuar me të afërm të djemve...

Maqedoni 19.02.20 | 10:28

Spasovski: Është shumë me rëndësi të marrim vendim për negociata me BE-në para zgjedhjeve

Republika e Maqedonisë së Veriut ka kapacitet të organizojë zgjedhje demokratike, korrekte dhe të lira ku qytetarët do të mund të vendosin nëpër cilën rrugë duhet të shkojë vendi, thotë kryeministri Oliver Spasovski në intervistën për EUObserver, duke paralajmëruar se, megjithatë,...

Maqedoni 19.02.20 | 07:00

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe vranësira mesatare. Pasdite do të ketë kushte për reshje të shiut në disa vende. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -1 deri 5 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të jenë në interval prej 7 deri 16 gradë celcius. Gjatë...