Friday, 21 June 2019
Jetë 21.06.19 | 15:55

Të qenët harraq është shenjë e inteligjencës së lartë; ja përfundimet e studimit më të fundit që na lumturoi

Të qenët harraq dhe inteligjenca duket se janë dy drejtëza paralele që nuk kanë asnjë pikë takimi ! Të paktën kështu na thuhet. Megjithatë, një studim i kryer nga Universiteti i Torontos pohon se të pasurit një kujtese të fortë është një karakteristikë e mbivlerësuar dhe se të...

Jetë 21.06.19 | 15:30

Nuk do të digjeni më asnjëherë; 3 mënyrat për të qëruar një vezë të zier pa u munduar

Gjithkush ka një detyrë që e urren. Ndoshta është prerja e qepëve nga lotët që dalin ose të qëroni patatet. Por për disa është dhe qërimi i vezës së zier. Nëse jeni dhe ju nga ata që digjeni, qëroni bashkë me lëvozhgën edhe të bardhën e saj apo përfundoni duke ngrënë vetëm...

Maqedoni 21.06.19 | 15:01

Zaev: Emrat e ministrave të dielën pasdite në Kuvend

Kryeministri Zoran Zaev deklaroi se emrat e ministrave të rinj në Kuvend do t’i dorëzoj të dielën pasdite. Ndërkohë që nuk konfirmoi por as hodhi poshtë informacionin për ministrin e ri të Kulturës, Hysni Ismaili si i përzgjedhuri i partisë së Afrim Gashit, Alternativa. Alsat nga ana...

Jetë 21.06.19 | 15:00

Shënon rënie numri i të prekurve nga fruthi

Shënon rënie numri i të prekurve nga fruthi. Brenda javës së shkuar janë regjistruar 59 raste të reja, numër ky i cili është i përgjysmuar krahasuar me javët e shkuara. Epidemiologët thonë se situata me fruthin në kryeqytet po qetësohet sepse vaksinimi ka arritur rreth 95% ndërsa në...

Maqedoni 21.06.19 | 14:52

Merkel: Do të bëj gjithçka që Maqedonia të merr datë për negociatat me BE-në

Kancelarja gjermane Angela Merkel, sot në Bruksel tha se do të bëjë gjithçka dhe do të angazhohet që Maqedonia të merr datë për nisjen e negociatave për anëtarësim në BE deri në muajin tetor. Ajo tha se për marrjen datës për negociatat me BE-në në pyetje janë disa javë, E pyetur...

Kuzhina 21.06.19 | 14:48

Kungulleshat e përgatitura në një mënyrë më ndryshe: Kafshata të shkëlqyeshme krokante dhe të shijshme!

Version pak më i shëndetshëm dhe shumë i shijshëm i kungulleshave të skuqura Receta me të cilën do të kënaqeni me perime edhe ata të cilët nuk e duan posaçërisht. Përbërësit: – 2 kungullesha të madhësisë mesatare (rreth 350 gramë); – 1 vezë e madhe; – 50 gramë djathë të...

Skena 21.06.19 | 14:31

Dalin pamjet nga vendi luksoz ku Geti dhe Marina po pushojnë

Moderatorja Marina Vjollca dhe reperi Getoar Selimi kanë qenë një nga çiftet më të komentuara ditët e fundit pasi është aluduar se Marina është në pritje të fëmijës së parë. Ndërkohë që vetë ata ende nuk kanë folur në lidhje me këto lajme, burime pranë tyre treguan se një...

Jetë 21.06.19 | 14:28

Zbulo hartën e dhimbjeve: Aty ku të dhemb, vuan nga kjo sëmundje…

Nëse arrijmë të kuptojmë gjuhën e dhimbjeve, mund t’i dallojmë dhe t’i kurojmë ato. Gjetja e shkaktarit të dhimbjeve në trup është shumë e rëndësishme për të identifikuar sëmundjet që na kanosin jetën. Mund të mos duken të rrezikshme në fillim, megjithatë, po të informoheni...

Futboll 21.06.19 | 14:24

Arsenali e shpërblen Xhakën me shiritin e kapitenit

E përditshmja angleze, Daily Star, raporton se Granit Xhaka mund të jetë kapiteni i Arsenalit për sezonin e ardhshëm.  Klubi londinez e mori këtë vendim në mënyrë që t’i ndalë spekulimet për transferimin e mesfushorit në Atletico Madrid. Gjiganti spanjoll do ta humbë mesfushorin 22-vjeçar...

Skena 21.06.19 | 14:15

Beyonce zëri i ri i filmit tonë të preferuar kur ishim fëmijë, dëgjojeni këngën!

Filmi i animuar nga Disney, “Lion King”, ka qenë potencialisht për shumë prej nesh, ndër filmat e preferuar kur ishim fëmijë. Ndërsa tani nëse nuk e keni ditur, Disney po e rikrijon këtë film në animacion 3D, e mbretëresha amerikane e POP Muzikës Byonce, do jetë ndër zërat kryesorë...

Maqedoni 21.06.19 | 14:13

Ambasada e Spanjës në Shkup demanton se kanë qenë kundër negociatave me Maqedoninë e Veriut

Ambasada e Spanjës në Shkup demanton informatat se në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të Jashtëm të BE-së në Luksemburg, ka qenë kundër fillimit të negociatave me Maqedoninë e Veriut. Nga Ambasada thonë se Spanja njeh meritat e Republikës së Maqedonisë së Veriut, veçanërisht...

Maqedoni 21.06.19 | 14:00

Boban Iliq sërish dënohet me gjashtë vjet burg për vrasjen e Almir Aliut

I akuzuari Boban Iliq, për vrasjen e vogëlushit Almir Aliu, sërish është dënuar me gjashtë vjet burg. Gjykata Penale e Shkupit edhe në rigjykimin e lëndës ka marrë vendim që Boban Iliqin ta dënojë me gjashtë vjet burg. Babai i Almirit, Sedat Aliu dënohet u dënua me gjashtë muaj burg,...

Jetë 21.06.19 | 13:27

Studimi tregon se kafshët bashkohen në momente të vështira si njerëzit

Kafshët grupohen së bashku në përgjigje të kërcënimeve të mundshme si njerëzit, ka sugjeruar një studim për grupet e xhuxhave të mongosit. Shkencëtarët nga Universiteti i Bristolit dëshironin të studionin idenë nëse kafshët po ashtu si edhe njerëzit bëhen bashkë në kohë të vështira...

Jetë 21.06.19 | 12:45

Mos i mbani kurrë kondomët në xhep, kjo mund të ndodhë pasi t’i përdorni

Shumë meshkuj mbajnë një prezervativ me vete, në raste emergjente. Gjithçka bëhet për të shmangur një shtatzëni të padëshiruar, por kjo dështon si pasojë e veprimeve tuaja. Sipas “Metro.uk” prezervativët nuk duhen mbajtur kurrë në xhep ose xhepin e pasmë të pantallonave pasi janë...

Jetë 21.06.19 | 12:40

Ajo çfarë stresi i bënë trupit tuaj është e tmerrshme

Një situatë stresuese shkakton hipotalamusin (regjion i trurit) tuaj të dërgojë sinjale “mbrojtëse”, të cilat manifestohen me rrahje të shpeshta të zemrës, frymëmarrje të shpejtuar dhe djersitje. Kjo situatë konsiderohet si situatë stresi, mirëpo nëse vazhdimisht përsëritet atëherë...

Jetë 21.06.19 | 12:32

Erëzat që duhet të shmangë një grua shtatzënë

Në shtatzëni mund të kemi kujdes gjithçka, por ndoshta na dalin nga mendja erëzat. Të imta, në sasi të vogël, duket sikur ato nuk kanë fuqi të bëjnë asnjë dëm, por ja që nuk është kështu. Dihet që shumë gra gjatë muajve të shtatzënisë kalojnë në anemi dhe kanë nevojë për...

Jetë 21.06.19 | 12:30

Kot ankohen që s’kanë, këta janë 3 PASANIKËT e horoskopit që notojnë kokë e kombë në para

Paratë mund të vijnë në mënyra të ndryshme, duke kursyer, duke punuar fort por edhe duke pranuar sfida të vështira. Disa nga shenjat e horoskopit janë më të dhëna ndaj parave, ashtu siç janë më të prirura drejt rrugës për t’i siguruar ato. Më poshtë po ju listojmë 3 shenjat, të...

Ballkan 21.06.19 | 12:23

Opozita në Shqipëri sot proteston sërish

Opozita shqiptare do mbajë sot protestën e saj të radhës kombëtare para Kryeministrisë në Tiranë. Kreu i demokratëve Lulzim Basha ka paralajmëruar një tubim paqësor për mbrëmjen e sotme. Protesta do mbahet në orën 20:00. Ambasada e SHBA i bëri thirrje gjithë qytetarëve dhe të...

Maqedoni 21.06.19 | 12:22

Pendarovski: Goce Dellçev është deklaruar bullgar (Video)

Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, ka folur në lidhje me çështjen e Goce Dellçevit në mes Maqedonisë dhe Bullgarisë. Ai në emisionin “360 shkallë” në Alsat, ka deklaruar se është e vërtetë e pamohueshme se Goce Dellçev është deklaruar bullgar, por në të njëjtën...

Bota 21.06.19 | 12:20

Tërmeti 5.1 shkallë shkund Francën

Një tërmet ka goditur Francën Perëndimore, duke u ndier deri në Bordeaux në jug dhe Normandi në veri. Deri tani nuk është raportuar për ndonjë dëm, thuhet sipas Michael Bernier, zëdhënës i shërbimit për siguri kombëtare. Ai tha se tërmeti dridhi shumë rajone, pasi “shumë njerëz...

Повеќе