Wednesday, 15 May 2019
Jetë 15.05.19 | 15:28

Gjashtë zakone të gabuara në ushqim, të cilat agjëruesit i bëjnë gjatë Ramazanit

Ramazani është, ndër të tjera, një mundësi e madhe edhe për ata që dëshirojnë për të reduktuar peshën e trupit dhe për të ndihmuar në probleme të ndryshme të zemrës, sidomos kolesterolit dhe presionin e lartë të gjakut. Megjithatë, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi,...

Dashuri dhe seks 15.05.19 | 15:24

Të bësh seks dhe dashuri nuk është e njëjta gjë, nga dallojnë të dyja prej njëra-tjetrës?

Seksi përflitet gjithandej, në media, art, politikë, marrëdhënie shoqërore. Megjithatë, ideja që njeriu është një krijesë jetike seksuale ende shihet me përçmim dhe turp prej opinionit të gjerë. Sipas psikologëve dhe terapistëve të marrëdhënieve, seksualiteti i bën shumë mirë...

Jetë 15.05.19 | 15:22

Fjala vret më shumë se plumbi, cilat janë 5 gjërat që s’duhet t’i thoni kurrë një personi të sëmurë me kancer

Me para mund të blesh makina të shtrenjta, të organizosh udhëtime të çmendura, të kesh në gardërobën tënde koleksionet e fjalës së fundit të modës, por nuk mund të blesh kurrsesi gjënë më të rëndësishme në jetë: shëndetin. Kur një njeri i familjes, ose shumë i dashur diagnostikohet...

Maqedoni 15.05.19 | 15:17

Maqedonia i shpëton motit të keq

Stuhia që kaploi shtetet ballkanike, nuk u tregua e ashpër me Maqedoninë. Mbrëmë u shënuan të reshura intensive të shiut në Shkup, Kumanovë dhe disa qytete të tjera lindore, megjithatë nuk është raportuar për dëme materiale apo pasoja në njerëz. Sipas meteorologëve, mot me shi dhe...

Maqedoni 15.05.19 | 15:14

Nënshkruhet memorandum bashkëpunimi mes MASH dhe EVN

Në një pres konferencë në selinë e qeverisë u firmos një memorandum për bashkëpunim mes Ministrisë së Arsimit e Shkencës dhe EVN Maqedoni. Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi, gjatë fjalimit të tij falënderoi ndërmarrjen EVN Maqedoni se si kjo firmë private me vetiniciativë...

Maqedoni 15.05.19 | 15:12

Carovska: Po intensifikohen aktivitetet e ekipeve mobile, identifikohen 167 fëmijë në rrugë

Gjashtë ekipet mobile të Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale gjatë dy javëve të kaluara kanë identifikuar 167 fëmijë, mes të cilëve edhe 18 foshnja në disa udhëkryqe më frekuentuese në Shkup. Aktivitetet më të shpeshta, ku janë përfshirë fëmijët janë puna në rrugë, duke...

Maqedoni 15.05.19 | 14:07

Osmani: Që sot do të merremi vesh për takimin mes Zaevit dhe Ahmetit

Zv.kryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani, ka deklaruar se sot do të konstatohet takimi mes kryeministrit Zoran Zaev dhe kryetarit të BDI-së Ali Ahmeti, rreth rikonstruimit të qeverisë. Osmani theksoi se kjo temë nuk duhet të jetë dominuese në diskursin politik, pasi siç tha, është...

Jetë 15.05.19 | 13:55

Një lugë uthull molle për 60 ditë ju ndihmon t’i eliminoni këto probleme shëndetësore

Uthulla thuhet të jetë zbuluar diku 5000 vjet para Lindjes së Krishtit, kur lëngu i hardhisë ishte shndërruar në verë dhe pastaj në uthull. Fillimisht ishte përdorur si ruajtës i ushqimit, por njerëzit pastaj ia kishin zbuluar vetitë e shumta mjekësore. Hipokrati e ka përdorur atë për...

Fun 15.05.19 | 13:47

Brenda ‘Ishullit të seksit’, 60 femra në shërbim të 30 meshkujve për t’u plotësuar dëshirat

Një video është duke bërë xhiron e rrjetit, në të cilën reklamohet “Ishulli i Seksit”, ku ofrohet shërbim seksual pa limit, droga, alkool, festë, prezervativë pa limit dhe nga dy femra për 30 klientët e saj. Ky udhëtim zhvillohet në Cartagena, Kolumbi dhe klientët do të kenë mundësi...

Ballkan 15.05.19 | 13:44

Çka shkruante në pasaportën shqiptare të kohës së Mbretit Zog

Në kohën e qeverisjes së Mbretit Zog në Shqipëri, pasaporta dukej ndryshe. Në njërën ndër fletët e saj ishin të shkruara rreth gjashtë pika të cilat të rikujtojnë se atdheun duhet ta duash dhe më mirë se në Shqipëri nuk gjen askund. Në pasaportën e vitit 1931, koha e qeverisjes së...

Jetë 15.05.19 | 13:41

Zgjedhni një peshk: Nuk do ta besoni se çfarë do zbuloni

Çdo person ka shumë ëndrra dhe dëshira. Të gjithë ne, në një mënyrë apo tjetër përpiqemi t’i bëjmë realitet. Imagjinoni sikur jeni në një pellg magjik dhe duhet të zgjidhni një peshk për të kuptuar se kur do ju realizohen ëndrrat. 1- Peshku ka dëgjuar me kujdes dëshirën dhe...

Bota 15.05.19 | 13:37

Vret gruan për arsye banale

Një burrë i ka treguar policisë vrau bashkëshorten e tij pas një zënke, sepse ai nuk e pëlqente mënyrën se si po fliste ajo. Fernando De Baere, 73 vjeçar, po përballet me akuza për vrasjen e gruas 47 vjeçare, Maria Sherman. De Baere dyshohet se plagosi gruan në fytyrë me një pistoletë...

Bota 15.05.19 | 13:35

Gjermania ka nevojë urgjentisht për 1 milion punëtorë

Në tremujorin e parë të këtij viti në Gjermani ishin të lira 1.38 milion vende pune, pothuajse 200.000 më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, njoftoi sot Agjencia Federale e Punësimit, duke shtuar se kërkesa më e madhe është për punëtorë të kualifikuar me arsimin...

Jetë 15.05.19 | 13:34

Injeksioni i një mjeku në Australi që po shëron plotësisht kancerin në gjak

Një mjek në Australi dhe ekipi i tij heshturazi kanë punuar për një tretman revolucionar që ata besojnë që do shërojë kancerin. Doktor Ken Micklethwaite thotë që tretmani i ri përdor qeliza të modifikuara të imunitetit, të quajtura CAR T, që kërkon për qeliza kancerogjene që sistemi...

Jetë 15.05.19 | 13:25

Teknika në ecje që ju ndihmon t’i digjni 40% më shumë kalori

Nëse dëshironi të humbni peshë më shpejt, atëherë ekspertët rekomandojnë që të provoni edhe të ecni mbrapsht. Kjo për shkak se ecja e tillë i përdor muskujt e këmbëve në mënyrë më të ndryshme nga ecja normale. Këtë rutinë mund ta provoni më së lehti në shiritin vrapues (treadmill) në...

Kronika e zezë 15.05.19 | 13:22

Shkup, një vajzë dy vjeçare goditet për vdekje në një hapësirë për parking

Gjatë ditës së djeshme në hapësirën për parking në rrugën “23- Oktomvri” në Shkup, makina “Fiat” me targa të Shkupit, e drejtuar nga 35-vjeçari A.S nga Shkupi ka goditur një vajzë dy vjeçare në Shkupi. Nga goditja, fëmija ka marrë lëndime të rënda dhe ma makinë të Ndihmës...

Teknologji 15.05.19 | 13:20

Hakerat rusë godasin dy sisteme zgjedhore në Florida

Hakerat rusë arritën të depërtojnë në sistemet zgjedhore të dy qarqeve në shtetin juglindor të Floridës, tha dje guvernatori i saj, por duke siguruar votuesit se nuk kishte manipulime të rezultateve. Raporti i fundit për ndërhyrjen e rusëve në zgjedhje, i publikuar nga këshilltari i...

Maqedoni 15.05.19 | 13:16

Zaevi sot kthehet në punë, a do ta kap menjëherë “fshesën”?!

Kryeministri Zoran Zaev pas gati një jave pushim është kthyer sot në vendin e punës. Ai shkoi në pushim të papritur menjëherë pas zgjedhjeve presidenciale, krejtësisht në rrethana dhe në një lokacion të panjohur, por që u bë e ditur se ka pushuar pranë gjirit familjar. Pushimi i tij...

Maqedoni 15.05.19 | 13:14

VMRO-DPMNE: Qeveria dy vjet nuk ka bërë asnjë reformë, e as projekt në drejtim të afrimit drejtë BE-

Zoran Zaevi vitin e kaluar e ka gënjyer opinionin se Maqedonia duhet të festojë sepse ka marrë datë dhe do t’i fillojmë negociatat për anëtarësimin në BE. Zaevit nuk i qëndroi gjatë gënjeshtra për hyrje në BE në qershor të këtij vitit. Si kalon koha ashtu edhe Zaevi e pranoi se askush...

Ekonomi 15.05.19 | 13:13

Reshjet e shiut në Maqedoni kritike për bletarinë, mirëpriten nga bujqit

Reshjet e shiut që e kapluan vendin ditëve të fundit janë mirëpritur nga bujqit, pasi ka plotësuar lagështinë e nevojshme të tokës, por kanë “goditur” bletarinë. Sipas agro-meteorologëve, reshjet e shiut mund ta shtyjnë mbjelljet pranverore për disa ditë, por është pozitive...

Повеќе