Friday, 19 April 2019
Maqedoni 19.04.19 | 15:48

Zaev beson në zgjedhje të suksesshme, në të kundërtën thotë se do të ketë krizë politike

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot deklaroi se pret zgjedhje të suksesshme presidenciale dhe arritje të censusit në rrethin e dytë, në të kundërtën sipas Zaevit, do të krijohet krizë e re politike. “Për ne pritjet janë që zgjedhjet të jenë 100 përqind të suksesshme....

Maqedoni 19.04.19 | 15:39

BDI-ja ka nga se frikësohet: Shihni pjesëmarrjen në tubimin e Blerim Rekës në Tetovë

“Fuqia e përjetshme” e elektoratit shqiptar, Bashkimi Demokratik për Integrimin – BDI, ka prej çka të frikësohet. Tubimi i djeshëm në Tetovë për promovimin e kandidatit presidencial për Aleancën për Shqiptarët dhe BESA, Profesor Blerim Reka, për dikë befausuese dikë...

Kronika e zezë 19.04.19 | 15:21

Ndalohet një veturë me marihuanë në autostradën Tetovë-Gosivar

Zyrtar policor të Sektorit për punë të brendshme Tetovë, dje (18 prill) rreth orës 20 e 15 minuta, në autostradën Tetovë-Gosivar, gjegjësisht në patarinën në Tetovë, kanë ndaluar një veturë të tipit BMW me targa të Gostivarit. Vetura drejtohej  nga 22 vjeçari B. B. nga fshati Çegran...

Maqedoni 19.04.19 | 15:07

Mickoski: Të dalim në zgjedhje, që të mos zgjedh Kuvendi kryetarin e shtetit

Kreu i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski nëpërmjet një konference për shtyp ju bëri thirrje qytetarëve të dalin sa më shumë në zgjedhjet presidenciale që të mos realizohet skenari i Zoran Zaev që kryetari të zgjidhet në Kuvend. Mickoski porositi se skenarë të tilla këtë herë nuk...

Muzikë 19.04.19 | 14:16

Fjolla Morina “del në shitje”: Me kaq para do të bëja seks me një biznesmen

Këngëtarja Fjolla Morina shpesh herë vihet në qendër të vëmendjes për shkak të fotove provokuese që poston në profilin e saj në Instagram. Në fotot që ajo poston shumë herë nuk lë fare hapësira për imagjinatë. Por së fundmi Fjolla është vënë në qendër të vëmendjes për shkak...

Maqedoni 19.04.19 | 14:12

Derkoski: Asnjë fushatë s’mund të jetë e pastër, por kjo ishte fushatë kryesisht e qetë

Kreu i Komisionit Shtetëror Zgjedhor, Oliver Derkoski, në takim me shefat e shtabeve zgjedhore të kandidatëve presidencial vlerësoi se fushata deri tash ka shkuar në atmosferë të qetë. “Asnjë fushatë nuk mund te jetë e pastër si kristali, por konstatuam se ishte fushatë e qetë, ndërsa...

Ballkan 19.04.19 | 13:46

Grabitja në Rinas, dy bashkëpunëtorët e Admir Muratajt (Foto)

Mjeshtër i grabitjeve të bankave, kështu është cilësuar Klement Çala, 31-vjeçari që dyshohet të ketë bashkëpunuar me Admir Murataj edhe në grabitjen e 9 prillit në aeroportin e Rinasit. Emri i tij ka dalë gjatë hetimeve për ngjarjen që mori vëmendjen e të gjithëve, jo vetëm brenda...

Jetë 19.04.19 | 13:08

Vitamina D ndihmon në luftimin e kancerit të zorrëve

Një studim i ri ka konkluduar që një dozë e e vitaminës D, mund të ndihmojë në zvogëlimin e rritjes dhe zhvillimit të kancerit të zorrëve duke e kombinuar me kimioterapinë. Një studim i bërë ka gjetur që dozat e mëdha të vitaminës D dukshëm zvogëlon zhvillimin e këtij lloji të...

Skena 19.04.19 | 12:52

A është kjo femra shqiptare më e bukur e momentit? (Foto)

Rrjetet sociale janë të mbushura me vajza të bukura shqiptare, postimet e të cilave marrin me mijëra pëlqime – jo vetëm nga Kosova dhe Shqipëria, por edhe më gjerë. Njëra nga to, absolutisht, më e suksesshme e momentit duket se është Arbenita Ismajli. Arbenita Ismajli më shumë njihet...

Jetë 19.04.19 | 12:20

Përdorimet e shumta të llakut të flokëve; 5 sekrete të tij që nuk i dinit por do t’ju “shpëtojnë jetën”

Ju Mendoni që llaku i flokëve shërben vetëm për të kontrolluar flokët e padisiplinuar epo e keni gabim!  Ka kaq shumë përdorime të saj për në shtëpinë tuaj. Ne kemi grumbulluar 5 më të përdorurit. Llaku i flokëve mund të bëjë gjithçka duke hequr njollat nga lëkura deri tek parandalimi...

Bota 19.04.19 | 12:14

Gjendet familja e cila kërkohej nga fotografia përpara Notre Damit

Një fotografi e babait me të bijën e saj përpara katedrales së Notre Damit, disa minuta përpara se ajo të përfshihej nga flakët, u përhap në internet, ku autorja e fotografisë kërkoi që t’i gjente ata, raporton BBC. Brroke Windsor, 23 vjeçare tha babai dhe vajza që ajo e fotografoi...

Maqedoni 19.04.19 | 12:09

Sot mbyllet fushata zgjedhore për presidentin e ri në Maqedoni

Sot mbyllet fushata zgjedhore për presidentin e ri të Maqedonisë së Veriut. Kandidatët presidencialësot mbajnë tubimet e fundit nëpër bastionet e tyre në të gjithë vendit. Kandidati i cili përkrahet nga Aleanca e Shqiptarëve dhe “Besa”, Blerim Reka dje me tubimin në Tetovë e përfundoi...

Maqedoni 19.04.19 | 11:50

Maqedoni, linjë telefonike falas për paraqitjen e shkeljes së të drejtës së votës

Në zyrën e Avokatit të Popullit të dielën nga ora 7:00 deri në orën 19:00 do të funksionojë linja telefonike falas: 0800-54321, ku qytetarët mund të paraqesin çfarëdo shkelje të të drejtës së votës. Siç njoftojnë nga zyra e Avokatit të Popullit, të hapura për qytetarët do të...

Ekonomi 19.04.19 | 11:36

Shporta minimale në muajin mars është 32.852 denarë

Për një familje katër anëtarëshe gjatë muajit mars i janë nevojitur minimum 32.852 denarë për t’i përmbushur nevojat themelore. Sipas shportës minimale që e përpunon Unioni i Sindikatave të Maqedonisë, më së shumti para nevojiten për ushqim, përkatësisht 13.798 denarë. Për pagesa...

Jetë 19.04.19 | 11:22

Ushtrimet e mbrëmjes duket që janë më të mira se ato të mëngjesit

Dalja për një vrap në mbrëmje është më i mirë për ju se sa dalja në mëngjes, thonë dy studime të reja. Në hulumtime të ndërmara mbi minjtë, shkencëtarët thonë që performanca në ushtrime është diku 50% më e mirë në orët e mbëmjes. Minjtë që ushtruan gjatë natën kishin...

Skena 19.04.19 | 11:13

Publikohet klipi i Era dhe Nora Istrefit

Është publikuar në youtube, videoklipi i Era dhe Nora Istrefit. Dy motrat janë bashkuar për herë të parë për këngën “Nuk e di” e cila është realizuar nga Claydee. Më poshtë mund ta shihni të plotë klipin. 

Maqedoni 19.04.19 | 11:09

Maqedoni, bie numri i të sëmurëve nga gripi

Po bie numri i njerëzve që janë të sëmurë me grip. Këtë e vërtetojnë edhe nga Instituti për Shëndet Publik. Në raportin e rregullt thuhet se për një javë ka 202 të sëmurë, që është 30% më pak se java e kaluar. Javën e kaluar s’ka pasur viktima nga komplikimet nga virusi. Deri...

Ekonomi 19.04.19 | 10:53

Bordi i drejtorëve të Bankës Botërore miratoi partneritetin katër vjeçar me Maqedoni

Bordi i drejtorëve të Bankës Botërore sot miratoi partneritetin katër vjeçar që ka për qëllim mbështetjen për zhvillim më të shpejtë të vendit tonë. Siç njoftoi ministri i Financave më herët, me këtë Maqedonia e Veriut ka në dispozicion 420 milionë euro. Strategjia, siç...

Maqedoni 19.04.19 | 10:48

Afër përfundimit autostrada që lidhë Kosovën me Maqedoninë (FOTO)

Autostrada “Arbën Xhaferi” që bashkon Kosovën me Maqedoninë Veriore pothuajse është përfunduar tërësisht. Në disa foto shihen urat e kësaj autostradë gjigante që tanimë janë rregulluar krejtësisht. Kompania gjigante, Bechtel-Enka ka paralajmëruar se në fillim të qershorit gjithçka...

Maqedoni 19.04.19 | 08:00

Nga sot fillon vaksinimi kundër fruthit nëpër shkolla

Ekipet mjekësore nga sot do të zbatojnë vaksinimin në terren në shkollat e mesme dhe fillore. Vaksinimi në terren vijon pas shpalljes së epidemisë së fruthit në gjithë shtetin. “Jemi në komunikim të vazhdueshëm me ministrin e Shëndetësisë dhe me të vërtetë bëhet fjalë për gjendje...

Повеќе