Tag: evideo
Bota 19.10.20 | 00:43

Pas shtatë muajsh besimtarët u lejuan të falen në Qabe (VIDEO)

Pas ndalimit prej shtatë muajsh për shkak të pandemisë në Qabe të Mekës, myslimanët kryejnë lutjen e parë të përbashkët. Në muajin mars autoritetet saudite ndaluan hyrjen dhe kryerjen e lutjeve në Masjid al-Haram në Mekë dhe Xhaminë e Profetit në Medinë. Në fillim të këtij muaji,...

Shkup 09.08.20 | 12:18

Digjen disa makina në Novo Lisiçe

Disa makinave u është vënë zjarri në një parking në Novo Lisiçe. Ende nuk dihen shkaqet e zjarrit dhe nëse ka të lënduar. Policia ka dalë në terren dhe po inspekton rastin

Ballkan 28.06.20 | 08:55

Mrekulli në Himarë! Delfinët dhurojnë spektakël ((VIDEO)

Pamje mahnitëse vijnë nga ujërat e detit Jon. Teksa ka qenë duke pushuar në Himarë regjisorja Vera Grabocka ka filmuar një mrekulli në det. Një grup delfinësh, si rrallë herë janë shfaqeur në ujërat shqiptare. ‘Ne detin Jon per here te pare shoh kaq shume delfine 🐬 Mrekulli!!#amazingalbania...

Maqedoni 25.06.20 | 22:00

Boki 13 padit funksionarë dhe ish funksionarë

Boki 13 në Prokurorinë e Shkupit ka ngritur padi penale për funksionarë të tanishëm dhe të mëhershëm. Avokati i tij nuk deshi t’i tregojë emrat e tyre, por vetëm veprat që kanë kryer. Bëhet fjalë për vepra penale; mashtrim, zhvatje, deklarime të rrejshme, keqpërdorim të pozitës...

Maqedoni 17.06.20 | 20:35

VMRO: Të hapur për një ligj të ri për gjuhën shqipe, jo mbi 20% (VIDEO)

VMRO DPMNE është e gatshme që të shqyrtojë ndryshimin e ligjit të gjuhëve ku qartë të thuhet se gjuha shqipe gjithashtu do jetë zyrtare në Maqedoninë e Veriut, duke hequr përshkrimin “mbi 20 përqind”, siç është tani. Këtë deklaratë e bëri Stefan Andonovski, këshilltar i Mickovskit...

Maqedoni 24.05.20 | 19:14

Festa e Bajramit, gazetari ia uron martesën Reisit (VIDEO)

Ora 5 e mëngjesit. Në xhaminë “Mustafa Pasha” në Shkup, kujdestarët përgatisin hapësirat ku do të falet namazi i Fitër Bajramit. Ai i sabahut, ashtu edhe siç pritej, nuk u fal në xhami. Megjithatë, besimtarët të kënaqur që të paktën iu lejua falja të Bajramit në xhami. Besimtar:...

Maqedoni 12.05.20 | 21:56

Bekteshi: Restorantet që nuk kanë tarraca nuk do të hapen (VIDEO)

Dalëngadalë po parashikohet rikthimi i jetës normale. Komisioni për Sëmundje infektive ka propozuar plan për lehtësim të masave shtrënguese që do të zbatohet në disa faza. Propozimi për të cilin duhet të vendosë qeveria parashikon që këtë javë të hapen qendrat për edukim, trajnim...

Maqedoni 05.05.20 | 17:02

Distanca në plazhe, e vështirë për t’u kontrolluar

Është e pamundur që plazhet përgjatë Liqenit të Ohrit të funksionojnë si plazhe në distancë, reagojnë koncesionarët aktualë. Nëse kjo masë vlen për objektet hotelierike, kjo sigurisht i përfshin edhe këta. Ljupço Neçkoski, koncesionar, thotë se plazhi në distancë është praktikisht...

Bota 02.10.19 | 12:22

Policia bastisi shtëpinë e kryetarit, gjeti 13.5 ton ar dhe 37 miliardë dollarë para të gatshme (VIDEO)

Policia ka gjetur një sasi prej 13,5 ton ar dhe një shumë prej 37 miliardë dollarësh para të gatshme, në një bastisje në shtëpinë e një ish-kryetari të një province në Kinë,  të dyshuar për korrupsion. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, zyrtarët kinezë hasën në grumbullin...

Maqedoni 16.09.19 | 13:10

Bujar Osmani kontrollon zbatimin e ligjit të dygjuhsisë në teren

Bujar Osmani, zëvendëskryeministri përgjegjës për Çështjet Evropiane, postoi një video në profilin e tij në Facebook, në të cilën ai shfaqet në rolin e inspektorit dhe kontrollon dygjuhsinë në teren.  

Ballkan 04.09.19 | 12:11

Tre turistë nga Norvegjisë hanë e pinë në një lokal në Shqipëri, pastaj thërrasin policinë se janë përdhunuar e marrë peng

Sulejman Alia tregon, se ka një lokal në zonën e Malit të Robit, ku punon bashkë me gruan dhe dy djemtë. Por në 3 gusht ata janë përballur me një situatë të pazakontë. 3 vajza norvegjeze kanë porositur darkë e pije në lokal dhe më pas kanë denoncuar në polici se janë përdhunuar e...

Maqedoni 16.02.19 | 17:46

Vetëm 6 persona udhëtojnë me ”Durmo Tours” prej Shkupit për në Gostivar (VIDEO)

Në deskun e zbrazët për bileta ekipi i 360 shkallë bleu biletë për linjën e rregullt Shkup – Gostivar nga Durmo Tours për termin 16:15. Në autobus hypën vetëm 6 persona, autobusi u nis në kohë, duke vozitur nëpër rrgët e Shkupit shikimet e kalimtarëve ishin të dukshme për autobuzin...