Category: Shëndet
Shëndet 23.04.19 | 15:02

As më shumë as më pak; këto janë kaloritë që duhet të konsumoni çdo ditë në bazë të ekuacionit të peshës

Kur vjen puna te humbja e peshës, terma të tilla si “kalori të pakta”, “zero kalori” dhe “prerja e kalorive” janë hedhur rreth gjithë kohës. Shpesh mund të gjeni veten duke menduar, sa kalori duhet të hani një ditë. Përkundër asaj që shoqëria mund të...

Shëndet 22.04.19 | 13:27

Sa kohë iu duhet grave që ta arrijnë orgazmën?

Si shumë gjëra të tjera, edhe kjo çeshtje varet. Sipas një terapiste të seksit, Ian Kerner, autore e librit “She comes first”, ka një ndryshim të madh në mes të asa se sa kohë të merr për të arritur orgazmën gjatë seskit dhe gjatë masturbimit. Sipas tij nëse ju jeni e dashuruar,...

Shëndet 22.04.19 | 07:20

Shkencëtarët më në fund kanë përgjigje: Ku shkon dhjami kur humbim peshë?

Me rritjen e lëvizjes së mirëqenies, persona të panumërt janë të përqendruar në djegien e kalorive dhe formësimin e trupit. Por a keni menduar ndonjëherë se si saktësisht zhduket dhjami nga trupi juaj? Si pjesë e një studimi për këtë temë, shkencëtarët ua kanë bërë një pyetje...

Shëndet 21.04.19 | 11:24

Efektet e Xhenxhefilit nëse e konsumoni atë për 30 ditë

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në formën e pluhurit,shkruan Agroweb.org Xhenxhefili është një nga erëzat më të shëndetshme, falë ushqyesve dhe përbërësve bioaktivë që përmban. Nëse nuk e keni përdorur deri...

Shëndet 15.04.19 | 15:13

Përfitimet e jashtëzakonshme të vitaminës E; 1 kapsulë xhelatinoze në ditë dhe çfarë do i ndodhë trupit do ju lërë pa fjalë

Jo të gjithë janë të vetëdijshëm se sa e rëndësishme është vitamina E për shëndetin e tyre të përgjithshëm. Shumica njohin vitaminën C, D, kalciumin apo folatet, por jo vitaminën E. Për ata që nuk janë plotësisht të vetëdijshëm për atë që mund të bëjë vitamina E, më poshtë...

Shëndet 15.04.19 | 11:55

Pini lëngun e brokolit për 21 ditë dhe s’do të keni kurrë më probleme me prostatën, trajtimi natyral që po habit edhe mjekët

E dimë se ky shkrim nuk do t’ju pëlqejë mjekëve dhe industrisë farmaceutike, por kemi kënaqesinë ta publikojmë, pasi shumë pacientë që kanë pasur problem me prostatën kanë dëshmuar se janë shëruar. Në fund të fundit, receta me brokoli, me të cilën do t’ju njohim më poshtë nuk...

Shëndet 15.04.19 | 11:40

Pastroni trupin nga sheqeri për tri ditë

Simptomat nga marrja e tepruar e sasisë së sheqerit përfshijnë hiperaktivitet dhe lodhje, infeksione fungale, dhimbje koke, depresion, probleme me sinusin, letargji… Konsumi i sheqerit në përgjithësi është i dëmshëm për shëndetin. Megjithatë, shumica e kanë të vështirë ta kufizojnë...

Shëndet 12.04.19 | 12:44

Ndiheni të fryra si tullumbace ? Ky është ushqimi i vetëm që trajton çfarëdolloj problemi me zorrët dhe aparatin tretës

Ndjesia e fryrjes së barkut, shpesh herë nuk është imagjinatë juaja, por një problem i mirëfilltë shëndetësor. Ngrënia e ushqimeve të caktuara vaktet me shumë kripë apo shqetësimet me zorrët, mund të shkaktojnë prishjen e mikroflorës së aparatit tretës. Sipas Journal of Clinical...

Shëndet 12.04.19 | 12:14

Shpresë për njerëzit me kancer, shkencëtarët zbulojnë “pikat e dobëta” të tij

Shkencëtarët kanë zbërthyer kancerin në copë të vogla duke gjetur disa “pika të dobëta” të tij, dhe kjo me shumë mundësi shënon një zbulim të madh mbi kancerin, shkruan Dailymail. Në një nga studimet më të mëdha të bëra, hulumtuesit kanë inaktivizuar çdo faktor gjenetik në...

Shëndet 09.04.19 | 11:48

Përse të GJITHË po pinë leng selinoje? Përfitimet e pabesueshme të bimës mrekullibërëse

Me më shumë 80 mijë tage në Instagram, #celeryjuice zyrtarisht është trendi më i ri që po përqafohet nga thuajse të gjithë njerëzit, qofshin të famshëm apo jo. Promovuar nga “Medical Medium”  libri i Anthony William i cili vjen në shqip nga BOTIMET LIVING , lëngu i selinos...

Shëndet 08.04.19 | 11:34

Ushtrimet fizike, si dhe sa shpesh duhet t’i bëni

Nuk ka rëndësi nëse jeni duke u ushtruar për një maratonë, për një garë atletike apo thjesht doni të përqafoni një stil më të shëndetshëm jetese; të dini kur, për sa gjatë dhe sa shpesh duhet të stërviteni është një pjesë gjithashtu mjaft e rëndësishme e programit tuaj. Me...

Shëndet 05.04.19 | 14:06

Të gjitha ushqimet që nuk duhet të hani pas të 30-ave

Qirinjtë janë ato që tregojnë çdo vit se çfarë moshe keni por përtej tyre fillojnë dhe ndryshimet trupore nga jashtë dhe Brenda. Metabolizmi i trupit tuaj fillon të ndryshojë sapo arrini të 30-at. Para se të merrni këtë gjë në mënyrë negative, mos harroni se ushqimi është një pjesë...

Shëndet 05.04.19 | 14:00

Si të humbisni peshë në dy javë me mënyra krejt natyrale

htimi në peshë është tepër i lehtë, por rënia prej saj vështirësohet gjithnjë e më shumë, sidomos pas një moshe të caktuar. Në këtë artikull do të mësoni për trajtime natyrale të cilat mund t’i bëni në shtëpi dhe ju ndihmojnë të humbisni në peshë në dy javë. Zgjidhni...

Shëndet 01.04.19 | 19:21

5 gjëra që nuk duhet të bëni me stomakun bosh

Kafe Shumë njerëz nuk mund ta imagjinojnë mëngjesin pa një filxhan kafe, por ky ritual i veçantë mund të prodhojë probleme të tretjes nëse ju pëlqen të pini kafe të zezë. Pirja e kafesë në stomak bosh stimulon prodhimin e acidit në stomak dhe rrjedhimisht irriton traktin e tretjes. Medikamente...

Shëndet 01.04.19 | 19:11

Çdo tre minuta një person diagnostikohet me tipin 2 të diabetit

Sipas disa studimeve të fundit, një person diagnostikohet me diabet të tipit 2 çdo tre minuta, shkruan Dailymail, transmeton Gazeta Express. Numri i rasteve të reja në disa shtete të Evropës sidomos në Angli ka arritur në 202.665 në vitin 2017 – vlerë ekuivalente me 23 njerëz të diagnostikuar...

Shëndet 29.03.19 | 10:00

Si e di trupi juaj kur ngopeni me ujë?

Gllënjkat e para të ujit të ftohtë pas një vrapimi të gjatë mund të jenë shumë të shijshme. Por, një gotë ujë pas katër të mëparshmëve nuk është. Këto reagime të ndryshme ndodhin falë trurit tonë, që sigurohet që ne të mos pimë tepër apo shumë pak ujë. Secila nga këta...

Shëndet 25.03.19 | 15:27

Ja çfarë sjell për shëndetin tuaj një dietë e ulët në KARBOHIDRATE

Të hiqni karbohidratet nga regjimi juaj ditor fillimisht mund t;ju mërzisë pasi në fund të fundit janë një kënaqësi më vete.  Nga Kim Kardashian në Halle Berry, çdo njeri i famshëm duket se po provon këtë mënyrë të re “diete”. Sipas Faye James, autore e Planit të Jetesës së...

Shëndet 20.03.19 | 16:10

Çfarë Ndodh Në Organizëm Nëse Hani Një Kastravec Në Ditë

Kastravecat janë ndër dhuratat më të mrekullueshme të natyrës. Ky frut është shumë  i rëndësishëm për ushqyerjen tonë. Po, kastraveci konsiderohet frut sepse vjen nga një lule dhe përmban farat e bimës. Ekspertët, të cilëve u referohet AgroWeb.org kanë listuar përfitimet që i...

Shëndet 20.03.19 | 14:12

Përdorimi i produkteve të Bylmetit

Që organizmi ynë te jetë i shëndetshëm, duhet ti hamë gjërat e duhura në masa të duhura. Shumë njerëz e dinë që produktet e bylmetit janë një burim i rëndësishëm ushqyes për fëmijët dhe adoleshentët në rritje. Këto produkte janë burime të mëdha të proteinave, kalciumit dhe...

Shëndet 15.03.19 | 11:28

Spinaqi dhe bananja, kombinimi perfekt për organizimin

Spinaqi dhe bananet janë një kombinim që ofron vlera të shumëfishta për organizmin, pasi përmbajnë disa ushqyes që përthithen shumë mirë nëse konsumohen së bashku. Rrjedhimisht, ngrënia e këtyre ushqimeve në të njëjtën kohë ju jep më shumë ushqyes së ato që do të merrnit në...

Повеќе