Duke i dhënë një ultimatum qeverisë Siriane, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan bëri hapin e fundit para se të shpallë luftë, shkroi kolumnisti i Hürriyet, Abdülkadir Selvi.

Kolumnisti tha se Erdogan kishte përdorur të njëjtën metodë përpara se të niste një operacion ushtarak në veri të Sirisë vitin e kaluar, duke paralajmëruar Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë kundër përpjekjeve për të krijuar atë që ai e quajti një korridor terrori të luftëtarëve kurdë përgjatë kufirit të Turqisë. “Ne mund të vijmë krejt papritur një natë,” tha Erdogan në mënyrë të përsëritur para pushtimit në Siri.

Duke akuzuar Rusinë për mosrespektimin e marrëveshjeve të bëra me Turqinë, Erdogan tha të mërkurën se askush nuk mund të kundërshtojë Ankaranë duke përdorur atë është e drejtë të mbrohet, për sa kohë që siguria e ushtarëve turq në Idlib nuk mund të garantohej.

Turqia kishte rënë dakord me Rusinë 2018 për të krijuar një zonë të çmilitarizuar në Idlib për të parandaluar një sulm ushtarak të forcave të Presidentit sirian Bashar Asad.

Si shpërblim, Turqia ra dakord të dëbojë disa grupe ekstreme xhihadiste nga zona.

Por, forcat e qeverisë siriane të mbështetur nga Rusia filluan një sulm në prill. Përleshjet janë intensifikuar që nga muaji i kaluar. “Nëse regjimi nuk tërhiqet brenda këtij afati, Turqia do të jetë e detyruar të bëjë vetë punën, “tha Erdogan pasi shtatë ushtarë turq dhe një civil turk vdiqën në Idlib të hënën.

Presidenti turk dhe Presidenti Rus Vladimir Putin të martën diskutuan situatën në Idlib në një telefonatë, të cilën Erdogan e quajti një komunikim produktiv. “Problemi është i rëndë,” citoi Selvi një zyrtar të lartë të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) në pushtet të thoshte. “Ka shumë fusha ku ne bashkëpunojmë me Rusinë. Erdogan nuk dëshiron t’i shkatërrojë ato,” tha zyrtari.

Idlibi është shtëpia e 3 milion njerëzve, gjysma e të cilëve janë zhvendosur brenda pjesës tjetër në Siri.

Rreth një milion njerëz kanë ikur tashmë drejt kufirit turk për t’i shpëtuar sulmit të qeverisë siriane, tha Erdogan, duke shtuar se Turqia, e cila tashmë pret rreth 3.7 milion sirianë, por nuk mund të tolerojë një fluks tjetër masiv të refugjatëve./Ahvalnews