Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt, e shfaq gjithmonë gëzimin e tij pas fitoreve të “Dardanëve” në llogaritë e tij në rrjetet sociale dhe të njëjtën gjë e bëri edhe mbrëmë, pas fitores kundër Malit të Zi.

Kosova arriti ta sigurojë mbrëmë një fitore shumë të
rëndësishme kundër Malit të Zi për ëndrrat për kualifikim në Kampionatin
Evropian, që do të zhvillohen verën e vitit të ardhshëm, transmeton Gazeta
Express.

Djemtë e Bernard Challandes arritën ta gjejnë golin e parë
qysh në minutën e dhjetë të ndeshje, përmes Amir Rrrahmanit, e atë të dytën në
minutën e 34-të, përmes Vedat Muriqit.

Megjithatë, statistikat e ndeshjes tregojnë për një dominim
edhe më të madh të Kosovës. “Dardanët” i krijuan katër raste shumë të mira për
të shënuar, përderisa malaziasit asnjë.

“Oooops, ata e bënë atë sërish. Kosova, 2:0 kundër Malit të Zi në kualifikimet për EURO 2020. Nuk mund t’i ndalësh, thjesht të mrekullueshëm, ata e meritojnë. I kënaqur që pash përfaqësues të lartë të Federatës së Futbollit të Gjermanisë në ndeshje, ata e njohin cilësinë”, shkroi Heldt.

FFK-ja nënshkroi të hënën në Prishtinë një marrëveshje gjithëpërfshirëse
bashkëpunimi me Federatën e Futbollit të Gjermanisë, ku përfshihet shkuarja e
ekipeve kombëtare të grupmoshave të reja në kampet e Gjermanisë, si dhe edukimi
i gjyqtarëve, trajnerëve dhe administratorëve të FFK-së.

Marrëveshja u nënshkrua nga presidenti Agim Ademi dhe në
emër të DFB-së nga presidenti i Federatës së Futbollit të Sachsenit, Hermann Winkler.
/Gazeta Express/

BURIMI: https://www.gazetaexpress.com/sport/