Monday, 12 February 2024
Maqedoni 12.02.24 | 19:24

Presidenti Pendarovski dekreton Ligjin për prolongimin e afatit për lejet e vozitjes

Presidenti Stevo Pendarovski ka nënshkruar Dekretin për ndryshime të Ligjit për siguri në trafikun rrugor, me të cilin prolongohet afati për lejet e vozitjes me emrin e vjetër kushtetuese, kurse afati përfundimtar do të jetë 31 dhjetori 2024. Presidenti ka përshëndetur vendimin e deputetëve,...

Maqedoni 12.02.24 | 17:20

Kuvendi miratoi ndryshimet, lejet për vozitje do të vlejnë deri në fund të vitit

Kuvendi i Maqedonisë në seancë urgjente ka votuar nevojën për ndryshime në Ligjin për siguri në komunikacion dhe në rrugët, me procedurë të shkurtuar dhe e ka dërguar në komisionet amë për shqyrtim. Me këtë mundësohet që lejet e vozitjes të vlejnë brenda vendit. “Me 89 vota për...

Bota 12.02.24 | 16:40

OKB: 1 në 5 specie migratore rrezikon zhdukjen

Raporti i OKB-së thekson se ndryshimet klimatike dhe roli i njeriut janë kërcënimet më të mëdha. Më shumë se një e pesta e specieve migratore në botë janë në rrezik të zhdukjes si rezultat i ndryshimeve klimatike dhe  ndikimit të njeriut. Në këtë përfundim ka dalë një raport i...

Maqedoni 12.02.24 | 16:27

Lëvizja BESA: Shkolla në Sellcë, mashtrimi i parë i kryeministrit

Lëvizja BESA e quan mashtrim parazgjedhor të kryeministri Talat Xhaferi, hedhjen e gur themelit për ndërtimin e shkollës fillore “Rilindja” në Sellcë të Tetovës. Në kumtesë për mediat nga BESA thonë se BDI, mundohet që shqiptarëve t’u ofroj diçka që se bëri për 20 vite pushtet....

Ekonomi 12.02.24 | 15:48

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator për Energjetikë njofton se do të ketër rritje të çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht për 0,32%. Çmimi i shitjes me pakicë i benzinës ЕUROSUPER BS-95, rritet për 0,50 denarë/litër, ЕUROSUPER BS-98 rritet për 1,00 denarë/litër, ndërsa...

Futboll 12.02.24 | 13:36

Një futbollist ka humbur jetën pasi është goditur nga rrufeja në mes të një ndeshjeje

Një futbollist ka humbur jetën tragjikisht pasi u godit nga rrufeja teksa luante futboll në Indonezi pasditen e së shtunës. Një video që u bë virale në rrjetet sociale tregon momentin e saktë kur futbollisti 35-vjeçar nga Subang u rrëzua në stadiumin Siliwangi në Bandung, Java Perëndimore. Burri,...

Maqedoni 12.02.24 | 13:05

Vendoset gurthemeli i Shkollës Fillore “Rilindja” në Sellcë të Tetovës

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi, sot së bashku me ministrin e Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri, shënuan fillimin e ndërtimit të Shkollës Fillore Komunale “Rilindja” në fshatin Sellcë të Tetovës. Në vazhdim ju përcjellim fjalimin integral të Kryeministrit...

Maqedoni 12.02.24 | 11:37

Toshkovski: Vetëm me ndryshimin e këtyre dy ligjeve mund të zgjidhen problemet e qytetarëve

Ministri i Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski sot në Kuvend tha se do të paraqesë propozime për ndryshime të shpejta të dy ligjeve, në mënyrë që sa më shpejt të zgjidhen disa nga problemet e shkaktuara nga ndryshimi i dokumenteve personale, të cilat nga sot nuk vlejnë pa emri “Severna”. Amendamenti...

Futboll 12.02.24 | 10:25

Futboll, shpenzimet për transferime ndërkombëtare thyen rekord në vitin 2023

Sipas Raportit të Transferimeve Globale të FIFA-s, shpenzimet e transferimeve ndërkombëtare thyen rekord në vitin 2023, transmeton Anadolu. Në vitin 2023, 9,63 miliardë dollarë u shpenzuan për transferimet ndërkombëtare, 48,1 për qind më shumë nga 6,5 miliardë dollarë sa u harxhuan në...

Fun 12.02.24 | 10:15

Dubai deri në vitin 2026 me shërbimin e “taksisë fluturuese”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) nënshkruan një marrëveshje të dielën për fillimin e shërbimit të “taksisë ajrore” deri në vitin 2026, raporton Anadolu. Kështu, Dubai do të bëhet qyteti i parë në botë me një shërbim taksie elektrike ajrore komerciale në mbarë qytetin. Agjencia...

Lajme 12.02.24 | 09:56

Ish-zëvendëskryeministri i Australisë përfundon i shtrirë në rrugë në gjendje të dehur


Maqedoni 12.02.24 | 09:41

Kuvendi sot pritet të zgjedh ministrat e rinj të Shëndetësisë dhe Shoqërisë Informatike

Kuvendi sot duhet të vazhdojë seancën e 143-të e cila filloi të premten dhe pas gati një dite të tërë diskutimi u shkarkuan ministrat e Shëndetësisë dhe Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Fatmir Mexhiti dhe Azir Aliu, nga radhët e Aleancës për Shqiptarët. Pas votimit në Kuvend...

Shkup 12.02.24 | 09:07

Gjobiten 175 vozitës në Shkup, 32 për ngasje të makinës në gjendje të dehur

Sektori për Punë të Brendshme Shkup edhe gjatë ditës së djeshme (11.02.2024) ka vazhduar me kontrolle e shtuara në trafik, me çrrastë vetëm në territorin e qytetit të Shkupit janë shqiptuar gjithsej 175 masa, nga të cilat: 72 për tejkalim të shpejtësisë, 17 për drejtim mjeti pa patentë...