Monday, 11 December 2023
Ballkan 11.12.23 | 20:10

GJKKO rrëzon kërkesën e betimit të Belerit, reagojnë mediat greke

Kërkesa e Fredi Belerit për t’u betuar si kryetar i Bashkisë së Himarës u refuzua nga Gjykata e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar këtë të hënën. Media e madhe greke, Ekathimerini ka reaguar, duke theksuar se Beleri u arrestua në maj me akuza për mashtrim në...

Teknologji 11.12.23 | 19:57

Krijuesi i Wikipeadia: ChatGPT është vegël e tmerrshme e inteligjencës artificiale

Krijuesi i Wikipedia-s, Jimmy Wales, ka shpjeguar pse mendon se faza e hershme e veglës së AI ChatGPT është e tmerrshme, shkruan euronews. ChatGPT është një produkt i kompanisë amerikane OpenAI që është bërë shumë popullor, dhe për të cilin Wales theksoi se bën “rrëmujë” kur përdoret...

Lajme 11.12.23 | 17:20

Toma Filla për “Republikën”: Ka lëshime të mëdha në hetimin e Vanjës, automjeti duhej gjetur

Rasti i Vanjës së vogël e trazoi edhe Serbinë, fillimisht kishim Tijana Juriqin, pastaj vrasjen në Mlladenoc dhe në shkollën “Vladislav Ribnikar”. Për vrasjen e vajzës në Maqedoni më e rëndësishme është përcaktimi i motivit. Motivi ende nuk është zbardhur, thotë avokati...

Bota 11.12.23 | 16:47

Aksident hekurudhor në Itali, të paktën 17 të lënduar

Dy trena u përplasën me njëri-tjetrin në orët e vona të së dielës në Italisë, duke lënduar të paktën 17 persona. Aksidenti midis një treni të shpejtë dhe një treni rajonal ndodhi në linjën midis Bolonjës dhe Riminit. Shërbimi zjarrfikës njoftoi për 17 të plagosur, ndërsa një...

Ballkan 11.12.23 | 14:20

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka shpallur kompanitë fituese për fazën 3 dhe 4 për aksin rrugor Elbasan – Qafë Thanë

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka shpallur kompanitë fituese për fazën 3 dhe 4 për aksin rrugor Elbasan – Qafë Thanë, që është pjesë e korridorit 8. Për lotin 3 të rrugës punimet do të zbatohet nga kompania 2 T, që është përzgjedhur me një ofertë prej 2.11 mld lekë, nga 2.5 mld lekë...

Ekonomi 11.12.23 | 12:28

Eurozona po shkon drejt recesionit për herë të parë që nga pandemia Eurozona po shkon drejt recesionit për herë të parë që nga pandemia

Ekonomistët shohin tkurrje të PBB-së me 0.1% në tremujorin e katërt të 2023 – Çfarë tregon sondazhi i Bloomberg. Eurozona nuk do të jetë në gjendje t’i shpëtojë recesionit të saj të parë pas pandemisë, me ekonominë e saj që tkurret për të dytin tremujor radhazi në tre muajt...

Shkup 11.12.23 | 12:23

Nesër pa energji elektrike një pjesë e rrugës “Xhon Kenedi” në Çair

Nesër pa energji elektrike do të mbesin një pjesë e shfrytëzuesve nga rruga “Xhon Kenedi” në komunën Çair. Siç kumtojnë sot nga QRMK Shkup, ndërpretja do të jetë në periudhën nga ora 9 deri në orën 11:30.

Futboll 11.12.23 | 12:07

Në moshën 70-vjeçare ndërroi jetë legjenda e futbollit tetovar Haqim Memedi

Mbrëmë në moshën 70 vjeçare ndërroi jetë legjenda e futbollit tetovar Haqim Memedi. Haqim Memedi i lindur në vitin 1953 në Tetovë ishte një ndër futbollistët më të mirë në klubin e futbollit Teteks të Tetovës, pastaj një kohë luajti edhe në klubin e futbollit Liria të Prizrenit,...

Maqedoni 11.12.23 | 11:47

Spasovski: Inspektorët do të mbajnë përgjegjësi nëse vërtetohet se kanë shpërndarë informacione për vrasjen e Vanjës

Me paraqitjen e kallëzimit penal, hetimi i plotë shkon në Prokurorinë Themelore Publike dhe aty gjendet i gjithë dokumentacioni. Aty merren parasysh të gjitha detajet. Nuk do të mund të ndaj më shumë informata sepse hetimin nuk e kryen media, por duhet ta bëjë Prokuroria Publike, tha sot...

Kulturë 11.12.23 | 11:41

“Çifti i hapur” i regjisorit Rushiti pas Durrësit vjen në Gostivar dhe Shkup

Ata janë një çift i vërtetë, në raportin burrë grua aktorët Romir Zalla e Suela Bako të cilët janë protagonistët kryesorë në shfaqjen “Çifti i hapur” me regji të Sulejman Rushitit dhe tekst të Dario Fo dhe Franca Rame. Sot pritet të prezantohet para publikut gostivaras, ndërsa...

Shkup 11.12.23 | 10:21

276 gjoba në Shkup, 128 për tejkalim të shpejtësisë

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së djeshme vetëm në territorin e Shkupit janë regjistruar gjithsejtë 276 shkelje të rregullave të trafikut, prej tyre: 128 për tejkalim të shpejtësisë, 12 për ngasje të makinës pa patentë shoferi, 31 për mosvënien e rripit të...