Thursday, 18 August 2022
Ekonomi 18.08.22 | 14:09

Nga mesnata shtrenjtohet sërish dizeli

Nafta në Maqedoninë e Veriut pas mesnatës do të shtrenjtohet për dy denarë, përcjell TV21. Do të rritet edhe çmimi i vajit ekstra të lehtë. Komisioni Rregullator i Energjetikës njofton se çmimet e derivateve tjera nuk do të ndryshojnë. Çmimet e karburanteve sipas vendimit të fundit: Benzinë...

Maqedoni 18.08.22 | 13:07

Tridhjetë vjet Armatë, 30 vjet paqe dhe stabilitet

Me rastin e ceremonisë qendrore për shënimin e Ditës së Armatës dhe 30-vjetorit të themelimit, në kazermën “Ilinden” në Shkup, sot me fillim nga ora 10:00 do të realizohet gjuajtje nderi nga batalioni i artilerisë së Armatës, njoftoi Shtabi i Përgjithshëm i ARM-së. Me rastin e Ditës...

Maqedoni 18.08.22 | 12:54

MPJ-bullgare: Inkurajojmë Komisionin e Çështjeve Historike të vazhdojë me punën e tij

Ministria e Punëve të Jashtme në Bullgari ka përshëndetur aktivitetet e deritanishme të Komisionit të Përbashkët për Çështje Arsimore dhe Historike ndërmjet Sofjes dhe Shkupit, të themeluar me Marrëveshjen për fqinjësi të mirë. Ministria rikujton se komisioni ka arritur marrëveshje...

Maqedoni 18.08.22 | 12:52

Mesatarja e transparencës aktive të institucioneve në Maqedoni për vitin 2022 është 73 për qind

Renditja publikohet një herë në vit që nga viti 2016 dhe përfshin 98 institucione, pra Qeverinë dhe të gjitha ministritë dhe komunat, përcjell Telegrafi Maqedoni. Mesatarja e transparencës aktive të ministrive, qeverisë dhe komunave për vitin 2022 është 73 për qind, që është një përmirësim...

Shkup 18.08.22 | 12:01

Arrestohet një person në Shkup, kërkohej për vuajtjen e dënimit me burg

Dje në ora 17:30 në zonën e Gazi Babës, zyrtarë policorë të stacionit policor Gazi Babë, kanë arrestuar Z.S.(50) nga fshati Trubarevë, Shkup. Ai me urdhër të Gjykatës Themelore Penale Shkup kërkohej për vuajtje të dënimit me paraburgim, në lidhje me hetimin për shkak të dyshimit për...

Maqedoni 18.08.22 | 11:23

Mbi 50 kërkesa për vlerësimin e dëmeve pas motit të ligë në Negotinë

Janë bërë mbi 50 kërkesa për vlerësimin e dëmeve pas motit të ligë që e kaploi Negotinën të martën pasdite, informojnë nga komuna e Negotinës. “Mot i tmerrshëm i lig që e kaploi komunën tonë shkaktoi dëme të mëdha dhe serioze në objekte, infrastrukturë, sipërfaqe bujqësore....

Maqedoni 18.08.22 | 11:18

Besimi: Nuk na duhet zgjidhje triumfuese, por zgjidhja më optimale për taksën progresive

Nëpërmjet debatit duam të arrijmë zgjidhjen më optimale për taksën progresive. Nuk jam për zgjidhje triumfuese, por me zgjidhje të pranueshme për të gjithë, thotë ministri i Financave Fatmir Besimi në një intervistë për AIM-n. Ai thekson se kjo është një çështje e hapur në konceptin...

Maqedoni 18.08.22 | 11:15

Sëmundjet akute më të shpeshta në RMV gjatë muajit të kaluar ishin lija e dhenve dhe enterokoliti

Në muajin paraprak janë raportuar gjithsej 607 të sëmurë nga sëmundjet akute infektive, me përjashtim të KOVID-19, gripit, tuberkulozit, SIDA, AFP dhe hepatiti B dhe C dhe HIV. Dy sëmundjet e para më të zakonshme janë lija e dhenve dhe enterokoliti, të cilat përbëjnë 90,4 për qind të...

Maqedoni 18.08.22 | 09:59

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe temperatura të larta. Do të fryjë një erë e lehtë në drejtim të pjesës veriperëndimore të vendit. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 12 deri 20 gradë, ndërsa temperaturat maksimale do të lëvizin prej 31 deri 39 gradë celsius. Nën ndikimin...

Maqedoni 18.08.22 | 09:10

Në vendkalimin kufitar Tabanoc për dalje nga vendi pritet rreth 30 minuta

Në vendkalimin kufitar Tabanoc mëngjesin e sotëm pritet rreth 30 minuta për hyrje dhe dalje nga vendi. Në vendkalimet e tjera, nga ana e Maqedonisë së Veriut, nuk ka pritje të gjata për hyrje dhe dalje nga vendi, kumtoi Lidhja Auto-Moto e Maqedonisë. Për shkak të kryerjes së punëve ndërtimore...

Maqedoni 18.08.22 | 09:00

Për shkak të temperaturave të larta në Maqedoni, gratë shtatzëna dhe personat mbi 60 vjeç janë të liruar nga puna

Për shkak të valës së të nxehtit sot dhe nesër në vend, gratë shtatzëna dhe personat mbi 60 vjeç janë të liruar nga detyrat e punës, fëmijët në çerdhe nuk lejohen të bëjnë aktivitet fizik nga ora 11:00 deri në orën 17:00, privati, sektori duhet të organizojë orarin e punës në...