Tuesday, 17 May 2022
Maqedoni 17.05.22 | 15:50

BE sjell në Maqedoni projektin “BE për të rinjtë”, synon punësimin e të rinjëve në tregun vendor

Delegacioni i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut ka organizuar një takim me gazetarë dhe redaktorë nga vendi në lidhje me Marrëveshjen për reforma në sektorë të ndryshëm, në kuadër të projektit “BE për të Rinjtë”. Projekti duhet të ofrojë mbështetje për ministritë kryesore...

Shkup 17.05.22 | 15:16

Ia shitën vajzën e tyre 13-vjeçare një shtetasi belg, arrestohet çifti nga Shkupi

MPB Maqedoni informon se dje (16 maj) Departamenti për shkatërrimin e kontrabandimit me migrantë dhe tregtisë me njerëz nën udhëheqjen e Prokurorisë Publike, ka dorëzuar kallëzim penal veprën penale “tregti me fëmijë”, që është bërë nga tre persona (njëri prej tyre shtetas i Belgjikës). Nga...

Bota 17.05.22 | 15:08

Suedia nënshkruan aplikimin për anëtarësim në NATO

Pavarësisht kundërshtisë së presidentit turk, Erdogan, ministrja e jashtme suedeze, Ann Linde firmosi këtë mëngjes aplikimin historik të vendit të saj. “Bëmë atë që menduam se është më e mira për Suedinë”, u shpreh ajo, ndërsa shtoi se nuk mund ta thotë me siguri kur do të ndodhë...

Maqedoni 17.05.22 | 14:57

Maqedoni, 83 raste të reja me Covid-19

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë kryer 1.430 testime për Covid-19 dhe janë regjistruar gjithsej 83 raste të reja të infektimit. Shkup – 45, Manastir – 8, Berovë – 6, Resnjë – 4, Kumanovë dhe...

Maqedoni 17.05.22 | 14:55

Kryeministrja serbe nesër për vizitë në Maqedoninë e Veriut

Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiq, nesër do ta vizitojë Maqedoninë e Veriut, njofton AIM. Ajo do të realizojë takim me homologun e saj në Maqedoninë e Veriut, Dimitar Kovaçevski. Nga qeveria serbe njoftojnë se pas takimit, Brnabiq dhe Kovaçevski do të marrin pjesë në panelin “Ndërtimi...

Maqedoni 17.05.22 | 13:59

Maqedoni, nga nesër fillon ulja e temperaturave për 4 deri në 6 gradë

Pasditja e sotme në vend do të siguroj mot të paqëndrueshëm dhe në vende të ndryshme me reshje të rrëmbyeshme të shiut, shtrëngata, erë të fortë dhe breshër. Ngjashëm do të jetë edhe në Shkup, ku pasdite në një pjesë të vendit, pritet mot i paqëndrueshëm me reshje të rrëmbyeshme,...

Maqedoni 17.05.22 | 10:29

Situata me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut është stabile

Situata me Covid-19 në vend është stabile, por autoritetet besojnë se masat ekzistuese duhet të mbeten në fuqi, megjithëse 99 përqind e tyre janë shfuqizuar. “Situata është e qëndrueshme dhe nuk ka vend për frikë. Të njëjtat shifra të rasteve po i marrim çdo ditë, kështu që tani...

Maqedoni 17.05.22 | 10:23

VMRO: Më 18 qershor protestojmë kundër kësaj qeverie

Në mbledhjen e mbrëmshme të OBRM-PDUKM-së u shqyrtua e gjithë situata në të cilën ndodhet vendi. “U vlerësua se LSDM-ja dhe BDI-ja kanë pasur kohë të mjaftueshme për të treguar se çfarë munden të bëjnë për ta çuar vendin përpara. Nuk e bënë këtë, përkundrazi shteti mbeti...

Maqedoni 17.05.22 | 10:21

BE vendos afat për zgjidhjen e kontestit në mes Shkupit dhe Sofjes

Bashkimi Evropian thekson se nëse kontesti në mes Shkupit dhe Sofjes nuk zgjidhet deri në fund të kryesimit francez, do të ketë krizë të thellë në rajon. Për heqjen e vetos Sofja ka thënë se pret “hapa konkret dhe pa vonesa”. Ndërsa Shkupi thekson se janë përmbushur të gjitha kushtet...

Ballkan 17.05.22 | 09:15

Çështja e liberalizimit të vizave, dialogu Kosovë-Serbi dhe takimi i ardhshëm Kurti-Vuçiq – deklaratat e Borrellit pas takimit të ministrave të jashtëm të BE-së

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian kanë diskutuar të hënën për Ballkanin Perëndimor, ndërsa të ftuar ishin edhe homologët e gjashtë shteteve nga rajoni.  Në këtë takim u diskutua për situatën në Ballkan, sigurinë e rrethanat tjera, ndërsa shefi i Politikës së Jashtme të...

Shkup 17.05.22 | 09:11

Policia në Shkup vazhdon me kontrolle, dje janë gjobitur 127 shoferë

Ministria për Punë të Brendshme informon se dje (16.05.2022) ka vazhduar me kontrollet e intensifikuara në fushën e trafikut. Siç njoftojnë nga MPB, në territorin e qytetit të Shkupit janë shqiptuar gjithsej 127 gjoba, nga të cilat nëntë sanksione për drejtim të automjetit mbi shpejtësinë...

Shkup 17.05.22 | 09:03

Qyteti i Shkupit nis fazën e dytë të dezinsektimit kundër mushkonjave

Qyteti i Shkupit i njofton qytetarët se në periudhën prej më 17 Maj deri më 20 Maj 2022 në zonën e qytetit të Shkupit do të bëhet dezinsektim tokësor kundër mushkonjave. Kjo është faza e dytë e spërkatjes, pas spërkatjes së parë që u krye më 29 prill 2022, e cila filloi në kohë...

Maqedoni 17.05.22 | 09:00

Maqedoni: Sot sërish takim në mes SASHK-ut dhe Qeverisë, pritet të arrihet marrëveshje për pagat në arsim

Gjatë ditës së sotme pritet të përmbyllet marrëveshja mes Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe Sindikatës për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SASHK), e cila pritet të jetë vendimtare nëse greva do të riaktivizohet ose jo. Ministri i Arsimit, Jeton Shaqiri një ditë më pare tha se qëndrimet...

Maqedoni 17.05.22 | 08:53

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe i ngrohtë me vranësira të pakta. Temperaturat minimale do të lëvizin në prej 6 deri në 13, ndërsa ato maksimale do të jenë në interval prej 23 deri në 30 gradë. Ditët e ardhshme do të ketë stabilizim të përkohshëm të motit...