Saturday, 22 January 2022
Bota 22.01.22 | 12:27

Studimet: Doza përforcuese, e nevojshme kundër Omicronit

Tre studime të publikuara të premten ofruan më shumë prova se vaksinat kundër COVID-19 janë efektive ndaj variantit Omicron, të paktën në mesin e atyre personave që kanë marrë doza përforcuese. Këto janë studimet e para të mëdha të kryera në SHBA, që kanë shqyrtuar mbrojtjen që...

Bota 22.01.22 | 12:24

Ç’është “Omicroni tinëzar”, nënvariant i paraqitur në disa vende evropiane

Në kohën kur qeveritë në Evropë i kanë shprehur qëllimet për lehtësimin e masave kufizuese kundër Covid-19, mundësia e një vale të re të virusit është duke shkaktuar shqetësim në mesin e komunitetit shkencor. Nënvarianti i variantit Omicron, BA.2, i cili po quhet edhe “Omicroni tinëzar”,...

Ballkan 22.01.22 | 12:19

Nga sot Kosova me masa të reja antiCOVID – Ja si mund ta kaloni kufirin

Të gjitha masat shtrënguese anti-Covid që hyjnë në fuqi nga sot Rritja rekorde e rasteve me koronavirus gjatë ditëve të fundit, ka bërë që Qeveria e Kosovës të ashpërsojë masat anti-Covid. Këto masa do të hyjnë në fuqi nga sot dhe do të jenë të vlefshme deri më 4 shkurt. Sipas...

Shkup 22.01.22 | 12:15

Gjobiten 133 shoferë në Shkup, 26 prej tyre për tejkalim shpejtësie

Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi se gjatë ditës së djeshme sërish ka vazhduar me aksionet e përforcuara në fushën e komunikacionit. “Në territorin e Skupit janë shqiptuar gjithsej 133 masa prej të cilave 26 janë për tejkalim shpejtësie, 13 për vozitje pa leje, tetë për automjete...

Maqedoni 22.01.22 | 12:12

OBRM-PDUKM: Kemi besimin më të madh te qytetarët, Kovaçevski u ikën zgjedhjeve

Nëpërmjet një njoftimi të partisë maqedonase opozitare OBRM-PDUKM tuhet se ata gëzojnë besimin më të madh të qytetarëve. “Sipas anketave, OBRM-PDUKM prin me 22.5% para LSDM-së me 17.9%. Besimi i qytetarëve te OBRM-PDUKM vazhdimisht rritet, ndërsa LSDM bie”, thonë nga kjo parti. Ata...

Shkup 22.01.22 | 12:08

Caktohet 30 ditë paraburgim për shoferin i cili aksidentoi 24 vjeçaren në Shkup

Pas deklarimit të të dyshuarit në praninë e avokatit të tij në Prokurorinë Publike, gjykatësi në procedurë paraprake pranoi propozimin e prokurorit dhe të dyshuarit i caktoi masën e paraburgimit për 30 ditë për shkak të rrezikut nga arratia, ndikim te dëshmitarët de mundësi për ta...

Maqedoni 22.01.22 | 08:06

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell, por ftohtë si dhe me vranësira të vogla deri në mesatare. Temperaturat minimale do të lëvizin në intervalin -12 deri -4, kurse maksimalja -4 deri në 4 gradë celsius. Në Shkup pritet mot me diell dhe vranësira të vogla deri mesatare, shumë ftohtë dhe me erë,...