Tuesday, 26 October 2021
Maqedoni 26.10.21 | 20:12

Mickoski nuk beson se Zaev do të heq dorë nga pozita e kryeministrit

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski sot u shpreh se nuk beson se kryeministri Zaev do të heq dorë nga pozita e kryeministrit. Deklarata e Mickoskit vjen si pasojë e deklaratës së Zaev i cili tha se do të jep dorëheqje nëse e humbin Shkupin në rreth të dytë. “Disa herë Zaev ka...

Ekonomi 26.10.21 | 20:10

Maqedoni, afaristët kërkojnë masa lehtësuese për shkak të rritjes së inflacionit

Afaristët në Maqedoninë e Veriut thonë se gjithnjë e më shumë po e ndjejnë presionin e rritjes së çmimeve të energjisë elektrike dhe të karburanteve, prandaj ata kërkojnë që autoritetet t’u ofrojnë lehtësira tatimore. Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikave, në periudhën...

Maqedoni 26.10.21 | 19:44

KSHZ: Të vlefshme do të llogariten edhe fletëvotimet e pavulosura

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve zyrtarizoi rezultatin zgjedhor edhe për komunën e Kisella Vodës të cilën e ka fituar në rrethin e parë kandidati i OBRM-PDUKM-së Orce Georgievski si dhe fitoren e kandidatit të BDI-së Alija Jaoski për Komunën e Pllasnicës. Konfirmimi i rezultateve vjen pas...

Shkup 26.10.21 | 19:00

Zjarri në parkun e Shkupit është shuar përkundër hidranteve jofunksionale

Është shuar zjarri që ka përfshirë kazermën e braktisur të ish gjykatës për kundërvajtje në parkun e Shkupit, njofton “Telma”. Sipas informacioneve fillestare, zjarri ka përfshirë edhe një pjesë të hotelit Tomçe Sofka. Dëme materiale ka, ndërsa nuk ka të lënduar as në mesin...

Shkup 26.10.21 | 19:00

Zjarr afër parkut të Shkupit! 6 automjete dhe mbi 20 zjarrfikës shuan flakët

Një zjarr i madh shpërtheu në parkun e qytetit, afër stadiumit në Shkup. Rreth orës 16 zjarri kaploi disa baraka që nuk përdoreshin më. Megjithatë aty afër kishte objekte afariste që rrezikonin të kaploheshin nga flakët Gjashtë automjete e mbi 20 zjarrfikës zjarrfikësish u aktivizuan...

Shkup 26.10.21 | 16:51

Shpërthen zjarr i madh në Parkun e Qytetit të Shkupit

Një zjarr i madh ka shpërthyer në parkun e qytetit afër Stadiumit në Shkup. Sipas informacioneve të para janë ndezur barakat. Për momentin janë duke intervenuar 4 automjete të zjarrfikësve.

Jetë 26.10.21 | 16:16

Injeksioni kontraceptiv; Sa këshillohet dhe sa efektiv është

Depo-Provera është një kontraceptiv që bëhet në formën e injeksionit. Kjo metodë ndalon procesin e ovulimit, duke i penguar vezoret që të çlirojnë vezën. Gjithashtu, trash mukozën e qafës së mitrës duke penguar bashkimin e spermatozoideve me vezën. Pas ndërprerjes së injeksioneve...

Kuzhina 26.10.21 | 16:13

Byrek me kungull

Për brumin: 500 g miell, 1 gotë ujë, 2 lugë gjelle vaj dhe kripë. Për mbushjen: 1 kg kungull, 3 kokrra vezë, 1 gotë qumësh, 100g gjalpë, kripë dhe sheqer. Përgatitja: Zëmë brumin në një enë të thellë duke hedhur miellin, ujin, vajin dhe pak kripë. I rrahim me dorë deri sa të...

Skena 26.10.21 | 16:11

Në pritje të bebit nr.2, Zaimina zbulon barkun dhe fotot e shtatzënisë

Përmes një seti fotografik bardh e zi, Zaimina Vasjari ka lajmëruar se pret të bëhet nënë për herë të dytë. Miqtë e saj, të cilët mezi kishin pritur që lajmi të bëhej publik, e mbushën me urime Instagramin e ish-missit. Ajo dhe bashkëshorti i saj, Klodi janë gjithashtu prindër të...

Ekonomi 26.10.21 | 16:07

Qeveria e Maqedonisë thotë se qytetarët nuk duhet të kenë frikë nga kufizimet e energjisë

Qeveria kumtoi se në drejtim të sigurimit të qëndrueshmërisë së sistemit elektro energjetikë, prej sot në funksion vendoset edhe blloku i dytë i TEC Manastir, që do të thotë kombinati punon siç është paralajmëruar me dy blloqe. Nga Qeveria nënvizojnë se qytetarët nuk duhet të shqetësohen...

Maqedoni 26.10.21 | 16:05

Alternativa: Nuk do të mbështesim në asnjë komunë kandidatët e partive në pushtet

Përmes një kumtesë për media, partia Alternativa edhe zyrtarisht kumtoi qëndrimin e saj në lidhje me mbështetjen ose jo të Lëvizjes Besa në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale. “Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore të Alternativës u diskutua edhe për qëndrimin ndaj garës ku koalicioni...

Ballkan 26.10.21 | 15:57

Helmimi masiv në Krujë, Manastirliu: 30 qytetarë ndodhen në spital, situata nën kontroll

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar sot një vizitë në spitalin e Krujës ku që nga mbrëmja e së dielës deri më sot janë paraqitur me shenja helmimi rreth 370 qytetarë. Në lidhje me këtë ngjarje ministrja Manastirliu u shpreh se situata është nën kontroll. Ajo shtoi...

Bota 26.10.21 | 15:56

Çmimet e larta të energjisë, BE në kërkim të zgjidhjes

Ministrat e Energjisë të Bashkimit Europian konsultohen të martën për rritjen e ndjeshme të çmimeve në shumë vende të BE dhe se çfarë kundërmasash duhen marrë, shkruan DW. Në shumë vende të BE, rritja e çmimeve të energjisë po kthehet në problem për qytetarët. Si mund të ndalen...

Bota 26.10.21 | 14:39

Nëna afgane shet vajzën për 500 dollarë: Duhet ta bëja, fëmijët e tjerë po vdisnin urie

Një vajzë e vogël është shitur për 500 dollarë nga familja e saj në Afganistan. Që kur talebanët morën kontrollin në muajin gusht, Afganistani është përballur me krizën më të madhe humanitare në botë, me një përkeqësim të mprehtë të situatës. Nëna që shiti vajzën e vogël...

Maqedoni 26.10.21 | 13:56

Në Maqedoni vijon periudhë me mot stabil dhe rritje të temperaturave

Në Maqedoni vijon periudhë me mot stabil, me paraqitje mesatare të vranësirave. Nesër temperaturat minimale në disa vende do të jenë negative, ndërsa nga e premtja do të ketë rritje të tyre. Nëpër disa lugina do të ketë kushte për paraqitje të mjegullës në mëngjes. Siç njofton...

Maqedoni 26.10.21 | 13:52

10 viktima dhe 511 raste të reja me Kovid-19 në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë janë regjistruar 511 raste të reja të të infektuarve me Kovid-19. Numri më i madh i të infektuarve është regjistruar në Shkup, 247, Kumanovë-54, Veles-29, Manastir-20, e kështu me radhë. Ndërkohë nga Instituti...

Maqedoni 26.10.21 | 13:00

Hoxha: Bashkëpunim me ASH për mposhtje të BDI-së

Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Besa, Arijanit Hoxha në paraqitjen e tij të sotme deklaroi se nga ky subjekt politik mbeten në qëndrimin se duhet bashkëpunim me Aleancën për Shqiptarët, me qëllim mposhtjen e kandidatëve të Bashkimit Demokratik për Integrim në raundin e dytë të zgjedhjeve...

Maqedoni 26.10.21 | 12:42

Në Maqedoni kanë ngelur edhe 400 qytetarë nga Afganistani, 7 transferohen në Portugali

Qeveria e Maqedonisë informon se mëngjesin e sotëm, 4 persona të rritur dhe tre fëmijë nga Afganistani, përmes Stambollit, janë larguar për në Portugali, si destinacion i tyre përfundimtar. Nga Qeveria thonë se bëhet fjalë për të punësuar në organizatat ndërkombëtare dhe familjet...

Maqedoni 26.10.21 | 10:50

Shilegov: Masat që i kemi marrë kundër ndotjes në Shkup, kanë dhënë rezultate

“Ndotja e ajrit nuk është më top-temë në Shkup, siç ishte vitet e kaluara. Ky është fakt dhe këtë e tregojnë numrat. Megjithatë duhet të jemi të vetëdijshëm se problemi me ndotjen në Shkup nuk mund të zgjidhet me masa afatshkurte, as me aktivitete afatmesme. Por masat që i kemi marrë,...

Bota 26.10.21 | 10:34

SHBA, 2 të vrarë në një sulm me armë në një qendër tregtare

Të paktën 2 persona janë vrarë dhe 4 të tjerë përfshirë një polic janë plagosur në një sulm me armë në një qendër tregtare në shtetin Idaho të SHBA-së, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një konferencë për media, Drejtoria e policisë së qytetit Boise njoftoi se 2 persona janë...

Повеќе