Sunday, 25 July 2021
Ballkan 25.07.21 | 11:56

Detaje të reja për tragjedinë në Kroaci, dyshohet se shoferin e zuri gjum

Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Kroaci. Si pasojë e këtij aksidenti dyshohet të kenë humbur jetën 10 persona, të gjithë nga Kosova. Nga mediat kroate është raportuar se si pasojë e këtij aksidenti janë lënduar edhe 30 persona të tjerë, të cilët janë...

Maqedoni 25.07.21 | 11:50

Gir: RMV duhet të jetë pjesë e BE-së

Maqedonia e Veriut duhet të jetë pjesë e BE-së dhe këtë e kanë konfirmuar organet më të larta të BE. Përpjekjet e palës sllovene janë maksimale për të krijuar ambient politik për fillimin e konferencës ndërqeveritare gjatë kryesimit slloven, ka potencuar Ambasadori i Bashkimit Europian...

Maqedoni 25.07.21 | 11:49

A do të marrë Ohri një afat shtesë nga UNESCO?

Komiteti i Trashëgimisë Botërore për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën në OKB do të vendosë sot nëse Ohri do të vendoset në Listën e Trashëgimisë Botërore Kulturore dhe Natyrore në rrezik. Përndryshe, Maqedonia pret të marrë edhe dy vjet shtesë për të zbatuar rekomandimet e UNESCO-s. Kryeministri...

Maqedoni 25.07.21 | 11:46

Taksë për ruajtjen e bletëve në Maqedoni

Qeveria e Maqedonisë së Veriut synon të vendosë tatime për bletarët, respektivisht për çdo koshere do të duhet të paguajnë nga 0.3 denarë të pagës mesatare, e cila sillet në rreth 480 euro, thonë për Radion Evropa e Lirë, përfaqësuesit e shoqatave të bletarëve, Driton Dikena dhe...

Maqedoni 25.07.21 | 11:26

Qeveria: Jemi fuqimisht kundër korrupsionit

Korrupsioni është një problem i vazhdueshëm për të bërë biznes në RMV, megjithëse korniza ligjore është kryesisht në përputhje me standardet ndërkombëtare, thuhet në raportin e fundit të klimës së investimeve të Departamentit të Shtetit të SHBA-ve 2021, nga ana tjetër Qeveria...

Maqedoni 25.07.21 | 11:23

Arrestohet një person në Kumanovë për shkak të tregtisë me lëndë narkotike

Ministria për Punë të Brendshme ka informuar se rreth orës 01.15 pas mesnate, ka arrestuar 25 vjeçarin me iniciale A.D nga Kumanova. Gjatë kontrollit të kryer policia i ka gjetur materie pluhur të bardhë. Nga MPB thonë se pas dokumentimit të plotë të ngjarjes, kundër tij do të ngritet...

Maqedoni 25.07.21 | 11:21

Në vendkalimet kufitare Tabanoc dhe Bogorodicë pritet deri 45 minuta

Lidhja Auto-Moto e Maqedonisë njoftoi se në pikat kufitare Bogorodicë dhe Tabanoc pritet nga 30 deri në 45 minuta për hyrje dhe dalje në vend. Në pikat e tjera kufitare, në anën e Maqedonisë, nuk ka më vonesa për hyrje dhe dalje nga vendi. Përndryshe, komunikacioni po zhvillohet në rrugë...

Maqedoni 25.07.21 | 07:19

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe vranësira lokale. Do të fryjë një erë e lehtë në drejtim të pjesës veriore të vendit. Temperaturat minimale do të lëvizin prej prej 10 deri në 20, ndërsa temperaturat maksimale prej 27 deri në 35 gradë celsius. Në ditët në vijim do të pasojë mot...

Ballkan 25.07.21 | 00:54

“Nuk mbaj mend tragjedi të tillë”, shefi i Policisë Rrugore në Kroaci: Autobusi ishte plot

Shefi i policisë së trafikut në stacionin policor Slavonski Brod, Franjo Galić, ka qenë ndër të parët që ka mbërritur në vendin ku u aksidentua autobusi me pasagjerë nga Kosova, që ishte duke ardhur bnga Frankfurti. Në një deklaratë për mediat ai është shprehur se ka qenë në shumë...