Friday, 5 March 2021
Maqedoni 05.03.21 | 20:38

Koncepti i ri për arsim në “nishan” të ekspertëve

Ekspertët në fushën e arsimit vlerësojnë se koncepti i ri për arsimin fillor është i pazbatueshëm për shkak të mungesës së kushteve elementare nëpër shkolla, afatit të shkurtër për zbatimin e tyre, mungesës së trajnimeve adekuate por kushteve tjera për një reformë të munguar cilësore...

Maqedoni 05.03.21 | 19:37

Kuvend, nismë për një njësi zgjedhore

Edhe një propozim tjetër për ndryshimin e modelit zgjedhor në një njësi zgjedhore. Nisma vjen nga Lidhja Demorkatike, “E majta”, Partia Liberaldemorkate, Partia Popullore dhe deputeti Panço Minov. Deputetët e partive më të vogla të përfaqësuara në Kuvend kërkojnë një njësi zgjedhore,...

Maqedoni 05.03.21 | 19:03

Simovski: Shtyrja e mundshme e regjistrimit, me vendim të KSI-së

“Nëse situata me coronavirusin përkeqësohet dhe Komisioni për Sëmundje Infektive vlerëson se regjistrimi i popullsisë do ta përkeqësojë edhe më shumë gjendjen, regjistrimi do të shtyhet”. Kështu tha drejtori i Entit të Statistikave, Apostoll Simovski. Ai takoi krerët e bashkësive...

Maqedoni 05.03.21 | 18:54

Vrasësi i Neshkovskit prej sot do të mbajë dënimin në burgun e Idrizovës

Ish-pjesëtari i njësive speciale të MPB-së – Igor Spasov, i dënuar me 14 vjet për vrasjen e Martin Neshkoskit, prej sot do të vazhdojë të vuajë dënimin me burg në INP – Idrizovë. Kërkesa ishte parashtruar më 10 shkurt deri te autoritetet bullgare nga ministri Bojan Mariçiq, ndërsa...

Maqedoni 05.03.21 | 16:01

Maqedoni: Vlefshmëria e pasaportave të skaduara të mërgimtarëve do të vazhdohet deri në fund të vitit

“Për t’u dalë në ndihmë shtetasve tanë jashtë vendit pasaportat e të cilëve kanë skaduar ose vlefshmëria e tyre skadon këtë vit, do të bëhen ndryshime ligjore në mënyrë që vlefshmëria e këtyre dokumenteve të udhëtimit të zgjatet deri në fund të vitit”. Këtë e paralajmëroi...

Maqedoni 05.03.21 | 13:45

PE-ja kërkon nisjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Në Komisionin për politikë të jashtme të Parlamentit Evropian janë miratuar raportet për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Me këto raporte, duke marrë parasysh se janë përmbushur të gjitha kushtet, Parlamenti kërkoi që për të dyja shtete të nisin negociatat e anëtarësimit pa vonesa...

Maqedoni 05.03.21 | 13:43

Zaev: Unë kam informatë se kur do të vijën 3.000 vaksina, por si ta them, çka në rast se nuk vijnë?

“Ne çdo ditë presim informatë konkrete se kur do të mbërrijnë vaksinat. Unë tani kam informatë se kur do të arrijnë 3000 vaksinat, por si ta them, në rast se nuk arrijnë?”, u përgjigj kryeministri Zoran Zaev, i pyetur se kur do të arrijnë vaksinat në vendin tonë. “Të dielën presim...

Jetë 05.03.21 | 12:11

Plazhi është më afër nga ç’mendoni, dieta me vezë të ziera që ju ndihmon të humbni 7 kg në vetëm 14 ditë

Dhjetëvjeçarin e fundit kemi dëgjuar të flitet shumë për dietat. Është një term i përdorur rëndomtë, sidomos në periudhën para plazhit, por shpeshherë jemi të paqartë rreth kuptimit të vërtetit të tij. Dieta është një regjim ushqimor , një mënyrë e shpejtë për të rënë në...

Jetë 05.03.21 | 12:08

4 shenjat e pabesueshme të kancerit të gjirit që s’kanë lidhje fare me dhimbjet apo zonën e kraharorit

Çdo vit raportohen rreth 246.660 raste të reja të kancerit të gjirit dhe më shumë se 50 mijë gra në vit vdesin nga kjo sëmundje. Kanceri i gjirit është një nga llojet më të zakonshme të kancerit tek gratë. Rreth 1 në 8 gra në SH.B.A. preket nga kjo sëmundje që mund të jetë vdekjeprurëse....

Maqedoni 05.03.21 | 12:04

Mbi 25 mijë mërgimtarë regjistrohen në regjistrimin e popullsisë në Maqedoni

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani thotë se mbi 25 mijë shtetas që ndodhen jashtë Maqedonisë janë regjistruar në regjistrimin e popullsisë. “Sipas informacioneve që i kemi, regjistrimi po zhvillohet vazhdimisht, ka interesim te popullata jonë jorezidente. Numrat janë optimiste”,...

Bota 05.03.21 | 12:02

Nëntë majmunë në Kaliforni marrin vaksinë kundër koronavirusit

Nëntë majmunë të mëdhenj në një kopsht zoologjik në Kaliforni u bënë organizmat e parë jonjerëzorë që u vaksinuan kundër koronavirusit. Zyrtarët në San Diego thanë se katër orangutangë dhe pesë bonobos morën vaksinën, javëve të fundit. Kafshët i morën nga dy doza të një vaksine...

Shëndet 05.03.21 | 11:56

Dhimbja e shpatullave, tregues i një barre të madhe emocionale; 9 llojet e dhimbjeve që lidhen me mendjen

Një nga gjërat që mjekësia e vendeve perëndimore e injoron është lidhja mes trupit dhe mendjes sonë, shpirtit dhe emocioneve tona. Ndryshe është qasja e mjekësisë së vendeve të Lindjes. Qenia njerëzore ndonjëherë i nënshtrohet lidhjeve midis trupit dhe emocioneve të veta, por shumë...

Jetë 05.03.21 | 11:33

Tradita e lashtë që i reziston të gjitha kohërave, e dini pse duhet të digjni gjithmonë gjethe dafine në shtëpi?

Zakonisht, ne përdorim bimë dhe erëza të ndryshme për të shijuar ushqimet, pa menduar se këta përbërës kuzhine mund të përdoren edhe për qëllime të tjera. Një rast i tillë është për shembull përdorimi i gjetheve të dafinës.Përveç rolit që luajnë në përmirësimin e shijes...

Maqedoni 05.03.21 | 11:28

Maqedoni: Dje 686 gjoba për mosmbajtje të maskave

Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoni njofton se ka vazhduar me aktivitetet për zbatimin e masave për mbrojtje nga coronavirusi. Nga kjo ministri thonë se në 24 orët e fundit janë regjistruar 686 raste të mosmbajtjes së maskës mbrojtëse. MPB ju bën thirrje qytetarëve që t’i respektojnë...

Maqedoni 05.03.21 | 11:00

Ndërpritet dasma në Tetovë, privohet nga liria pronari i objektit hotelie

Dje në orën 16:10, pas një raporti të mëparshëm, efektivët e policisë nga SPB Tetovë në bashkëpunim me inspektorët nga Inspektorati Shtetëror i Tregut, kanë kryer një kontroll në një restorant në Tetovë, në pronësi të personit K.K. (35) nga Tetova. Gjatë kontrollit, është arritur...

Maqedoni 05.03.21 | 10:55

Filipçe: Gjatë këtij muaji do të fillojë imunizimi i popullatës

Gjatë këtij muaji sigurisht do të fillojë imunizimi i popullatës, për arsye se presim, sipas paralajmërimeve, një sasi të caktuar përmes sistemit Kovaks dhe i presim vaksinat ruse, kemi paralajmërim fillestar nga takimet e bëra, se kjo mund të ndodhë gjatë fundjavës, tashmë të dielën,...

Ballkan 05.03.21 | 10:54

Vdes Ceka, kuzhinierja e njohur

Fikrije Ukelli ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçe. Ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare, kuzhinjera e njohur Fikrije Ukelli, e njohur si Ceka. Ceka ishte autore e librave të 1000 receta”, dhe “Receta me gatime tradicionale”. Ajo la pas vetës një vajzë dhe dy djem.

Maqedoni 05.03.21 | 10:41

Spasovski: Prokuroria zhvillon hetime për rastin e Mijallkovit

“Në tërësi po zhvillohet hetim në kuadër të Prokurorisë Publike, të gjitha aktivitetet që jemi të obliguar t’i kryejmë, të sigurojmë dëshmi etj, I paraqesim dhe i parashtrojmë në Prokurorinë Publike, deklaroi sot ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski lidhur me rastin...

Maqedoni 05.03.21 | 10:24

Protestat për rastin “Monstra”, aktakuzë për 7 persona

Prokuroria Themelore Publike-Shkup sot deri tek Gjykata Penale ka ngritur aktakuzë kundër 6 pjesëmarrësve në protestat e organizuara për rastin “Monstra”. Të gjithë akuzohen për veprën penale “Pjesëmarrje në turmë që do të kryej vepër penale në bazë të Nenit 385 nga Kodi Penal...

Kronika e zezë 05.03.21 | 10:17

MPB jep detaje: Dy të vrarët në Shkup janë të moshës 24 dhe 28 vjet

Sot në mëngjes u raportua për dy të vdekur në Lagjen Tophane në Shkup. MPB bën të ditur se të vrarët janë të moshës 28 dhe 24 vjet të cilët janë gjetur të vdekur në automjet. Në vendngjarje janë gjetur gëzhoja nga pistoleta dhe pushka automatike, ndërsa ende nuk është bërë i...

Повеќе