Wednesday, 3 March 2021
Maqedoni 03.03.21 | 20:28

Mickoski paralajmëron votëbesim të ri për qeverinë

Kryetari i VMRO DPMNE-së, Hristian Mickovski tha se votimi pa debat është dobësi e Zaevit, ndërsa paralajmëroi një tjetër votëbesim për qeverinë e tij shumë shpejt. Zaevi do të blejë edhe një herë një tjetër jetë për qeverinë e tij . Por si do të mund të jetojë në këtë mënyrë...

Ekonomi 03.03.21 | 18:26

Shtrenjtohen cigaret për 5 dhe 10 denarë, ja cilat lloje!

Në Maqedoninë e Veriut gradualisht po shtrenjtohen cigaret dhe se trendi rritës po vijon sidomos nga viti i kaluar. Një pjesë e llojeve të cigareve janë shtrenjtuar prej 5 deri në 10 denarë. Kështu cigaret “Zhade” dhe “Laki Strajk” nga 95 denarë për paketë, tani shiten për 100 denarë,...

Maqedoni 03.03.21 | 16:55

Aleanca e Shqiptarëve: Të burgosen Zaev dhe Ahmeti në mënyrë që të pastrohet vendi nga korrupsioni

Sot, përpara ndërtesës së Qeverisë, Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa vendosën një tabelë me, siç thanë ata, njerëzit më të korruptuar në Maqedoni. Omer Ajdini i Aleancës tha se në mënyrë që të shpëtojë vendin nga korrupsioni, dy figurat kryesore politike në vend, Kryeministri...

Maqedoni 03.03.21 | 15:37

Zaev do ta teston votëbesimin e Qeverisë në Kuvend

Kryeministri Zoran Zaev u paraqit befasisht sot në seancën e Kuvendit. Burime të Alsat nga Kuvendi, në rrethana jo zyrtare kanë bërë me dije se Zaev është paraqitur për të kërkuar votëbesimin e Qeverisë, pas pretendimeve të VMRO-DPMNE-së se posedon shumicë në Kuvend. Pas hapjes së...

Maqedoni 03.03.21 | 15:24

Regjistrohen 807 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në RMV informon se në 24 orët e fundit janë bërë 3.312 testime për coronavirus, ndërsa 807 raste kanë rezultuar pozitiv. Prej tyre në Shkup-359, Kumanovë dhe Ohër – nga 38 secili, Kavadari, Strumica dhe Negotina – nga 36 secili, Gjevgjeli – 35, Tetovë dhe...

Maqedoni 03.03.21 | 15:00

2 padi penale dhe 12 arrestime për protestën e “Monstrës”, detaje të reja nga Prokuroria

12 arrestime dhe 2 padi penale është bilanci i fundit i aktiviteteve që i ka ndërmarrë Prokuroria Themelore Publike ndaj protestuesve për rastin “Monstra”. Siç bëjnë të ditur nga Prokuroria, paditë penale janë parashtruar ndaj një 19-vjeçari dhe 22-vjeçari, ndërkaq pritet të parashtrohen...

Maqedoni 03.03.21 | 15:00

Maqedoni: Fillon regjistrimi i personave të pastrehë

Ministrja për Punë dhe Politikë Sociale Jagoda Shahpaska, së bashku me drejtorin e Entit Shtetëror për Statistika Apostol Simovski, sot e kanë vizituar qendrën pranuese për mbështetje të personave të pastrehë në Vizbeg, ku në rrjedhë është procesi i regjistrimit të personave që janë...

Maqedoni 03.03.21 | 14:00

Avokati i Popullit në mënyrë aktive do të përcjell procesin e regjistrimit

Avokati i Popullit njofton qytetarët se në mënyrë aktive do të përcjell procesin e regjistrimit të popullsisë, gjatë gjithë kohës së zbatimit të tij nga 1 marsi deri më 21 prill. Për këtë qëllim siç njoftojnë nga ky institucion, secili qytetar që mendon se i është shkelur ndonjë...

Ballkan 03.03.21 | 11:24

Tërmet i fortë në Greqi, lëkundjet ndihen edhe në Maqedoni e Shqipëri

Para pak çastesh ka ndodhur një termet në Greqi, tërmeti ka qenë 6.9 shkallë sipas Rihterit. Epiqendra është identifikuar në afërsi të Larisës. Tani për tani nuk ka informata për viktima apo dëme materiale. Dridhjet ndjehen edhe në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Epiqendra ishte...

Lajme 03.03.21 | 11:03

Maqedoni: Në covid-qendrat mjekohen gjithsej 443 pacientë me COVID-19

Në 24 orët e kaluara në kovid – qendrat në spitalet në të gjithë vendin është njoftuar se po trajtohen gjithsej 443 pacientëve pozitivë dhe të dyshuar ndaj COVID-19. Nga Ministria e Shëndetësisë thonë se 28 pacientë pozitivë dhe të dyshimtë ndaj COVID-19 u shtruan në spitalin në...

Maqedoni 03.03.21 | 11:01

Regjistrimi i pakicës bullgare, Osmani: Organizatat qytetare duhet të kërkojnë grafë

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani mëngjesin e sotëm është pajtuar me reagimet në lidhje me të drejtat e pakicës bullgare në vendin tonë. Osmani porositë organizatat qytetare që të kontaktojnë organet kompetente në mënyrë që t`u mundësohet vendosja e grafës përkatëse në...

Ballkan 03.03.21 | 09:51

Kurti i përgjigjet me letër Erdoganit, nuk i thotë asgjë për ambasadën në Jerusalem

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti i ka shkruar një letër president turk, Tayyip Erodogan duke e falendëruar për urimin që i ka bërë pas zgjedhjeve të 14 shkurtit ku LVV-ja doli si parti e parë, raporton Gazeta Express. Në këtë letër që e kanë publikuar nga Lëvizja Vetëvendosje,...

Kuzhina 03.03.21 | 09:44

Qofte me perime; receta e thjeshtë dhe e shijshme e së dielës

Përbërësit 2 kungulleshka të mëdha 2 vezë 2 qepe te njoma 250 gr miell djathë të coptuar kripë dhe piper i zi majdanoz pluhur për ëmbëlsira Hapat 1.     Kungulleshat i grini në rende dhe i kriposni. 2.     Pas 10 minutash kullojani mirë tepricën e ujit. 3.     Shtoni qepen...

Teknologji 03.03.21 | 09:39

Apple ka gati iPhone 13, katër versione dhe shumë të reja

iPhone 13 pritet të vijë me katër variante: iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max. kompania nuk resht së befasuari e premton sërish risi. Modeli i ri pritet të vijë me ekranet 120 Hz Pro Motion që përdorin të njëjtën teknologji si Samsung Galaxy S21. Do të paraqitet...

Teknologji 03.03.21 | 09:37

Njihuni me ndryshimin e fundit të Instagram-it

Instagrami po zgjeron gjithnjë e më shumë ndërveprimin “live” të shumë njerëzve njëkohësisht. Falë opsionit të ri të Instagram Live Rooms, 4 njerëz mund të flasin në Instagram në të njëjtën kohë, në një ekran të ndarë në disa pjesë, i ngjashëm me Zoom. Ky opsion lindi “si...

Jetë 03.03.21 | 09:35

Sindromi premenstrual, gjendja që shton ankthin dhe tensionin tek gratë para periodave

Ndryshimi i shpeshtë i gjendjes së humorit, shtimi i stresit, ankthit dhe pakënaqësive janë ndër gjendjet më të shpeshta me të cilat përballen në përditshmërinë e tyre femrat. Simptoma të cilat bëhen edhe më të dukshme në prag të ciklit menstrual. Përsëritja e tyre e vazhdueshme...

Kronika e zezë 03.03.21 | 09:26

Masakër familjare, shërbëtori therr nënën, mbyt djalin e vogël dhe 2 gjyshërit (FOTO)

Familja e një shefi hekurudhor rus dyshohet se u masakrua nga një shërbëtor i cili përdhunoi e therri nënën dhe mbyti djalin e saj 6-vjeçar për vdekje. Sergey Malakhov, 44 vjeç ishte në një udhëtim pune kur të katërt familjarët u vranë pranë Nizhny Novgorod, thonë raportimet. Gruaja...

Maqedoni 03.03.21 | 09:24

Tetova qyteti me më shumë të papunë në Maqedoni

Tetova renditet qyteti i parë me të papunë në Maqedoni, tregojnë të dhënat e Agjencisë së Punësimit. Në fakt, Shkupi me 30.638 persona të papunë kryeson listën, mirëpo kur merret parasysh se Shkupi ka mbi 600 mijë banorë në raport me Tetovën me rrethinën me mbi 180 mijë banorë,...

Ballkan 03.03.21 | 09:18

Të dhënat e fundit të numërimit të votave nga diaspora

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve, sipas përditësimit të fundit, ka arritur t’i numërojë 25,798 vota. Nga ky total, Vetëvendosja ka arritur t’i marrë 19,626 vota me postë, të ardhura nga diaspora. Ndërkaq, LDK’ja (2173) vazhdon të prijë përpara PDK’së (2120) për nga numri i votave...

Bota 03.03.21 | 09:07

Biden: Në fund të majit SHBA do të kenë vaksina për të gjithë të rriturit

Presidenti Joe Biden tha të martën se Shtetet e Bashkuara pritet të kenë furnizime të mjaftueshme me vaksina të koronavirusit për të gjithë amerikanët në moshë madhore deri në fund të majit, dy muaj më herët sesa parashikohej, pasi administrata e tij njoftoi se prodhuesi i ilaçeve Merck...

Повеќе