Wednesday, 13 January 2021
Maqedoni 13.01.21 | 20:19

Arrestohen disa persona në Vevçani për shkak të pjesëmarrjes në karnaval

Policia ka arrestuar disa persona në Vevçani për shkak të pjesëmarrjes së tyre në karnaval. Në mesin e tyre është edhe kryetari i OBRM-PDUKM në Vevçani, Gjorgji Vlajnkinoski i cili publikoi në rrjetet sociale fotografi ku shihet në furgon policie. Ende nuk është ditur se sa persona janë...

Maqedoni 13.01.21 | 20:13

Maqedoni: 10 viktima e 477 raste të reja me Kovid në vend

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 543 testime për Kovid dhe prej tyre 477 kanë rezultuar pozitivë me virusin. Instituti i Shëndetit Publik njofton se në 24 orët e fundit janë shëruar 404 pacientë, ndërsa e kanë humbur betejën me virusin 10 pacientë....

Maqedoni 13.01.21 | 19:00

Mijallkov nuk do të gjykohet për lëdnën “Fortesta – Shënjestra”, vjetërsohet lënda

Ish-drejtori i DSK-së, Sasho Mijallkov nuk do të gjykohet për shkatërrimin e pajsisjes për përgjime për shkak se vepra penale për të cilën ai akuzohej u vjetërsua. Procesi gjyqësor ‘Fortesa – Shënjestra’ që ka të bëjë me përgjimin e paligjshëm për periudhën 2008-2018 është...

Bota 13.01.21 | 16:14

SHBA, nis debati për shkarkimin e Trumpit

Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara ka nisur debatin rreth procedurave për shkarkim të presidentit amerikan, Donald Trump, për herë të dytë gjatë presidencës së tij. Ligjvënësit pritet të votojnë fillimisht për rregullat e debatit të së mërkurës. “Ne jemi duke debatuar...

Shkup 13.01.21 | 16:00

Sofja shuan shpresat për zgjidhje më të lehtë të kontestit me Shkupin

Kryediplomatja bullgare, Ekaterina Zaharieva iu jep fund shpresave të Maqedonisë për zgjidhjen më të lehtë të kontestit, pas zgjedhjeve në Bullgari. Ajo tha se pozicioni i Sofjes është i unifikuar në Asamblenë Kombëtare shumë kohë më parë dhe se pas saj qëndrojnë partitë dhe shoqëria...

Maqedoni 13.01.21 | 15:58

ISHP-Maqedoni: Ulet numri i vdekjeve, rritet numri i të shëruarve nga coronavirusi

Sipas raportit javor të Institutit të Shëndetit Publik në periudhën prej 4 deri më 10 janar 2021. Gjithsej 13.022 materiale u testuan në laboratorët ku kryhet testimi molekular dhe testimi i antigjenit për praninë e SARS-CoV-2, me një rritje prej 20.8% krahasuar me javën e kaluar, njofton...

Maqedoni 13.01.21 | 15:53

VMRO dhe ASH-AA kundër nënshkrimit të lidhur për regjistrim

Se opozita shqiptare interesohet për qytetarët dhe shpreh patriotizëm të madh vetëm gjatë fushatës zgjedhore po vërtetohet çdo ditë e më shumë dhe nuk ka dyshim që sikurse zgjedhjet e mëparshme edhe ato të ardhshmet t’i humb përsëri. Sipas nenit 17 paragrafi 3 të ligjit për regjistrim...

Maqedoni 13.01.21 | 15:52

Mickoski: Me Bullgarinë po diskutohet shitja e identitetit maqedonas

I pyetur se si i komenton deklaratat e ministres së Punëve të Jashtme në Bullgari, Ekaterina Zaharieva, e cila tha se Shkupi nuk duhet të shpresojë për ndryshim të qëndrimeve pas përfundimit të zgjedhjeve në Bullgari, Mickoski tha se pavarësisht deklaratave, në kontestin me vendin fqinj...

Maqedoni 13.01.21 | 13:45

Tentim për kontrabandë të ilaçeve nga Greqia, ndalohet kamioni me targa të Shkupit

Në vendkalimin kufitar “Bogorodica”, ku që nga fillimi i pandemisë funksionon vetëm trafiku i mallrave, pra tregtia ndërkombëtare e mallrave, doganierët parandaluan kontrabandë të ilaçeve. Dogana ka gjetur ilaçe në një kamion që hynte nga Greqia në vendin tonë, transmeton Alsat. Në...

Jetë 13.01.21 | 12:46

Humbisni 9 kg brenda 2 javësh, dieta gjermane që po ndjekin shumë personazhe

Dita e Parë Mëngjesi: Vetëm kafe pa sheqer ose qumësht. Dreka: Dy vezë të ziera dhe një racion spinaq i zier pa kripë. Darka: 200 gr biftek i pjekur në zgarë e shoqëruar me sallatë jeshile dhe fruta të çfarëdoshme. Dita e Dytë Mëngjesi: Kafe pa sheqer ose qumësht dhe një fetë buke...

Jetë 13.01.21 | 12:32

Netflix jep lajmin e mirë për fansat e filmit

Netflix planifikon të publikojë nga një film çdo javë të vitit 2021. Netflix po premton të përpiqet të na argëtojë këtë vit, shkruan CNN. Gjigandi i transmetimit njoftoi të martën lidhur me planet për të publikuar nga një film të ri çdo javë për 12 muajt e ardhshëm. Disa nga filmat...

Jetë 13.01.21 | 12:25

5 truke për të prodhuar më pak hormon urie (dhe për t’u dobësuar pa dietë)

Ndjesia e urisë dhe ngopjes rregullohen nga ato që quhen hormonet e urisë, lajmëtarë kimikë që rregullojnë urinë dhe dëshirën për ushqim. Për shembull vaktet e shëndetshme dhe të pasura me fibra, favorizojnë një prodhim më të ulët të insulinës, një hormon i prodhuar nga pankresai...

Maqedoni 13.01.21 | 12:06

Arrin ilaçi “magjik” anticovid

Mbrëmë ka arritur ilaçi Ivermektin i cili është magjik për pacientët me Covid-19, tha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe. Ilaçi do të jetë në të gjitha barantoret dhe do të merret me rekomandim të mjekut amë. Këtë njoftim Filipçe e bëri gjatë hapjes së covid qendrës në...

Jetë 13.01.21 | 11:34

Test psikologjik dashurie: ajo ç’ka sheh në fillim zbulon si je në marrëdhëniet e tua

Duhet vetëm të shihni këtë imazh për një moment dhe të kuptoni çfarë patë në fillim. Lejojeni intuitën tuaj të veprojë dhe qëndrojini besnik asaj që vutë re në fillim. Një shandan ose një qiri Nëse gjëja e parë që vutë re është një shandan ose një qiri, do të thotë që...

Maqedoni 13.01.21 | 11:23

Arrestohet një person nga Koçani, konfiskohet marijuhanë

Gjatë ditës së djeshme (12.01.2021) diku rreth orës 21:40 minuta në Koçanë policia ka privuar nga liria personin S.A. 39 vjeçar nga Koçani për shkak se gjatë bastisje në shtëpinë e tij, të kryer me urdhër gjyqësor është gjetur marijuhanë dhe një matëse digjitale. Ai është ndaluar...

Ballkan 13.01.21 | 11:16

30-vjeçari nga Gjakova mashtroi 16 vjeçen se do të martohej me të, vetëm për të kryer marrëdhënie seksuale

Mbrëmjen e së hënës, Policia ka arrestuar një person në fshatin Brekoc të Gjakovës. Ai dyshohet se kishte nxitur një vajzë të kryenin marrëdhënie seksuale, duke i premtuar se do ta marrë për grua. Për të kryer marrëdhënie seksuale me të, një 30-vjeçar nga fshati Brekoc i Gjakovës,...

Bota 13.01.21 | 11:14

Gjykata amerikane jep dritën jeshile për ekzekutimin e gruas së parë, që prej vitit 1953

Gjykata e Lartë e SHBA-së i ka dhënë dritën jeshile Departamentit të Drejtësisë për të kryer ekzekutimin e parë të një të dënuare me vdekje në gati shtatëdhjetë vjet. Vendimi lejon Zyrën Federale të Burgjeve të vazhdojë me ekzekutimin e Lisa Montgomery, duke revokuar pezullimin...

Shkup 13.01.21 | 11:11

Qindra shoferë të dënuar në Shkup brenda 24 orëve

Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi gjatë mbrëmjes së djeshme në territorin e Shkupit janë shqiptuar gjithsej 213 gjoba në trafik. 13 shoferë janë dënuar për tejkalim të shpejtësisë së lejuar, 32 për vozitje pa patentë shoferi, 22 për makina të paregjistruara dhe teknikisht të...

Shkup 13.01.21 | 11:08

Ka filluar përsëri rindërtimi i objektit te Mavrovasja

Katër muaj pas rrënimit të objektit pa leje, lokalit “Fontana” para QT “Mavrovasja” përsëri është filluar me rindërtimin e saj, por me material metalik, njofton “360 shkallë” („360 степени“). Nga Komuna e Çairit thonë se pronari i vendit, ka të drejtë të vendosë...

Maqedoni 13.01.21 | 10:52

Milloshoski u bënë thirrje Dimitrovit dhe Osmanit që t’i publikojnë propozim-dokumentet para deputetëve

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme, Antonio Millososki, me një letër përsëri ftoi zv. kryeministrin për Çështjet Evropiane Nikolla Dimitrov dhe Ministrin e Punëve të Jashtme Bujar Osmani të paraqiten para deputetëve dhe të njoftojnë propozimet nga Bullgaria. “Në...

Повеќе