Thursday, 1 October 2020
Skena 01.10.20 | 18:10

“U vetëvra nga skamja”, “Ia morëm popullit nga 7000 euro” – përplasja mes Xenit dhe Labinot Rexhës rreth vdekjes së muzikantit Behar Morina

Këngëtari Labinot Rexha ka thënë se e di arsyen e vetëvrasjes së muzikantit Behar Morina, por pas kësaj deklarate ka pasur reagime nga këngëtari Shkëlzen Jetishi, i cili Beharin e kishte bashkëpunëtor. Në një intervistë, këngëtari kosovar, Labinot Rexha, tha se pandemia i ka prekur aq...

Maqedoni 01.10.20 | 18:07

Bujar Osmani: Hapja e Konsullatës së Kosovës në Strugë kontribuon te marrëdhëniet mes dy vendeve

Ministri i Jashtëm i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani takoi Konsullin e Përgjithshëm të Republikës së Kosovës me seli në Strugë, Agim Krasniqi. “Hapja e Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Kosovës në Strugë do të kontribuojë në intensifikimin dhe thellimin e marrëdhënieve...

Maqedoni 01.10.20 | 17:20

Takim i Zaevit dhe Shekerinskës me oficerë të kthyer nga Afganistani: Ju jeni krenari për shtetin dhe partner i dëshirueshëm në misionet ndërkombëtare

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska sot realizuan takim me një grup oficerësh, të cilët u kthyen nga misioni “Mbështetja vendimtare” në Afganistan. Në takimin në të cilin morën pjesë edhe zëvendësministri i Mbrojtjes, Bashkim Hasani, kryeministri Zaev...

Maqedoni 01.10.20 | 16:55

MSH: Terapitë e reja mundësojnë jetë më cilësore për personat me sëmundje të rralla

Ministria e Shëndetësisë kumtoi se edhe sot në Ditën Ndërkombëtare të Personave me Goshe e potencon angazhimin e saj për përmirësimin e mëtejmë të shërbimeve shëndetësore dhe sociale për pacientët me sëmundje të rralla. Për pacientët me Goshe, përveç terapisë shtesë me infuzion...

Maqedoni 01.10.20 | 16:45

Regjistrohen 109 pacientë të shëruar nga coronavirusi në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë informon se Instituti për Shëndet Publik sot regjistroi 109 pacientë të shëruar nga coronavirusi. Sipas qyteteve: Shkup-24, Kumanovë-10, Shtip-4, Prilep-11, Tetovë-10, Strugë-9, Veles-1, Manastir-1, Ohër-9, Kavadar-2, Gostivar-3, Gjevgjeli-2, Strumicë-3, Kriva Pallankë-1,...

Lajme 01.10.20 | 16:27

NP “Parkimi i Qytetit” – Shkupi prej sot fillon me numërimin dimëror të orarit të punës

Ndërmarrja publike “Parkimi i Qytetit” – Shkupi prej sot fillon me numërimin dimëror të orarit të punës. Orari i punës në zonat A, B dhe C do të jetë nga e hëna në të premte nga ora 07:00 deri në 21:00 dhe të shtunën nga ora 07:00 deri në 14:00. Në zonën publike të destinuar...

Maqedoni 01.10.20 | 16:21

Ngjarje horror/ 11-vjeçari hidhet nga ballkoni: Mami, babi, duhet të ndjek burrin me kapuç

Një 11-vjeçar i dha fund jetës së tij duke u hedhur nga ballkoni i shtëpisë, në katin e dhjetë. Ngjarja ndodhi në natën mes të hënës dhe të martës në Napoli dhe la të tronditur shumë njerëz. Prindërit e të voglit po përjetojnë një dhimbje të papërshkrueshme, ndërsa fqinjët...

Sport 01.10.20 | 13:10

Ndeshja e historisë, Young Boys-Tirana: Formacioni i mundshëm i kampionëve “bardheblu” (FOTO LAJM)

Tirana do të kërkojë të shkruajë historinë mbrëmjen e sotme. Bardheblutë kanë mbërritur në kryeqytetin zviceran Bernë, aty ku do të përballen me kampionët e Young Boys, ndeshje e vlefshme për Play Off-in e Europa League. Sipas asaj që raporton “Panorama Sport”, skuadra ka qenë e...

Maqedoni 01.10.20 | 13:05

Besimi: Ligji për buxhet është në dispozicion për debat publik

Ligji për buxhetin sot i është dispozicion në Ener. Çdokush mund të bashkohet me debatin publik. Është një ligj reformash, i harmonizuar me disa direktiva evropiane, informoi sot Ministri i Financave Fatmir Besimi në takimin me Shoqatën e Bankave të Maqedonisë. Situata aktuale e sfiduar...

Jetë 01.10.20 | 13:03

Si t’i ndalosh gazrat dhe fryrjen e stomakut, një herë e përgjithmonë

Eke provuar apo jo? Je e ulur në karrige, divan apo kudo tjetër dhe stomaku fillon të bëjë zhurmë… pa u ndalur. Nuk je e sigurt nëse ҫdo njeri që ke afër i dëgjon zhurmat që të krijojnë zorrët, por nuk ke ҫfarë të bësh për ta eliminuar këtë gjendje. Është një nga situatat më...

Lajme 01.10.20 | 12:51

Adelina Tahiri në pritjen e ëmbël? Raportohet se këngëtarja është shtatzënë

Këngëtarja Adelina Tahiri ngjalli dyshime se është sërish shtatzënë. Adelina Tahiri është stërfolur për martesën e saj me biznesmenin maqedon Serjozha Markov, që tashmë kanë një fëmijë së bashku Jon Markov. Këngëtarja shqiptare, e shkëputur nga muzika tash e disa muaj, nuk lë anash...

Maqedoni 01.10.20 | 12:43

Gjatë dy ditëve në vijim mot stabil, ndërsa nga e diela kushte për reshje të shiut dhe bubullima

Moti deri të dielën do të jetë kryesisht stabil. Të dielën do të ketë kushte për jostabilitet afatshkurtër, ndërsa pastaj deri të mërkurën do të jetë kryesisht jostabil me reshje të kohëpaskohshme të rrëmbyeshme dhe bubullima. Temperatura e mëngjesit deri të martën do të jetë...

Maqedoni 01.10.20 | 12:27

MASH: Po zhvillohen orët e para edhe me prani fizike edhe përmes platformës onlajn

Zyrtarisht ka filluar viti i ri shkollor. Në 600 shkolla në vend mbahet mësimi me prani fizike, ndërsa për pjesën tjetër është i disponueshëm mësimi në distancë, përmes platformës onlajn dhe transmetimin e orëve në gjuhën maqedonase dhe shqipe në televizionin kombëtar, porositi Ministria...

Maqedoni 01.10.20 | 11:32

Filipçe: Nxënësit, prindërit dhe mësuesit të jenë të kujdesshëm, nuk duam të na kthehen kufizimet

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, sot ju është drejtuar prindërve, nxënësve dhe punonjësve në arsim, me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor. Ai thotë se pandemia ka shkaktuar ndryshime të shpejta dhe tektonike në arsim, si dhe ju bëni thirrje atyre që t’i respektojnë masat...

Maqedoni 01.10.20 | 11:10

Zaev: Blerja e 40.000 kompjuterëve do të zgjaste deri në prill

Sot, në ditën e parë të vitit të ri shkollor, kryeministri Zoran Zaev tha se do të zgjaste shumë procedura për blerjen e 40.000 kompjuterëve për ata fëmijë që nuk kanë pajisjet e nevojshme IT për të ndjekur mësimet online. “Procedura për blerjen e 40.000 kompjuterë do të zgjaste...

Ballkan 01.10.20 | 10:40

Vazhdohet ndalesa për hyrje në Greqi deri më 12 tetor

Dy vendime ministrore që kanë të bëjnë me kufizimin e përkohshëm të lidhjeve tokësore, detare dhe ajrore të vendit dhe të ndalesës për hyrje të shtetasve nga vende të treta, Greqia i vazhdoi deri më 12 tetor. Lidhur me kufijtë tokësorë, kufizimet, “për shkaqe preventive për mbrojtje...

Maqedoni 01.10.20 | 10:36

Pa ujë një pjesë e banorëve të Kisella Vodës

Pa ujë sot do të jenë një pjesë e banorëve të lagjes Kisella Vodë, kumtoi QRMK. “Nga NP Ujësjellësi dhe kanalizimi u njoftuam se për shkak të ndryshimit të mbyllësve të rrjetit të ujësjellësit me diametër 150 mm në rr. Hristo Tatarçev nr. 14 pas Stacionit pompues në lagjen Kisella...

Maqedoni 01.10.20 | 10:29

Sot fillon viti i ri akademik në institucionet e arsimit të lartë

Për gjeneratën e re të studentëve, fakultetet sot tradicionalisht do ta mbajnë orën e parë akademike, e cila për shkak të pandemisë do të organizohet në ambient të hapur ose onlajn. Rektori i Universitetit “Shën Cirili dhe Metodi”, Nikolla Jankullovski do t’i përshëndesë fillestarët...

Maqedoni 01.10.20 | 10:00

Sot nis viti i ri shkollor në vendin tonë

Sot në mbarë vendin ka filluar viti i ri shkollor 2020/2021 me një muaj vonesë për shkak të gjendjes së krijuar me Covid 19. Ja disa fotografi nga hapja e shkollave fillore.