Wednesday, 30 September 2020
Shkup 30.09.20 | 21:38

Aksident në Hasanbeg të Shkupit, vdes sharraxhiu

Një motoçikletë dhe makinë për prerjen e drunjve janë aksidentuar këtë mbrëmje në Hasanbeg të Shkupit, afër shkollës fillore, raporton TV21. Sharraxhiu ka ndërruar jetë në vendngjarje, ndërsa motorristi me urgjencë është dërguar në spital. Policia momentalisht ndodhet në vendngjarje.

Maqedoni 30.09.20 | 21:34

Maqedonia ndan nga 100 euro për pensionistët

Në kuadër të masave të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut për të amortizuar goditjen që kanë pësuar qytetarët dhe bizneset nga kriza e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, pensionistët të cilët kanë pensione më të ulëta se 250 euro, do të marrin vauçera në vlerë prej 100 eurove...

Maqedoni 30.09.20 | 21:31

Ademi: Ende qëndroj në pozicionin që mësimi duhet të mbahen me prani fizike

sh-Ministri i Arsimit Arbër Ademi, sonte në “Analiza” në TV 24 para fillimit të vitit shkollor, tha se ende qëndron në pozicionin që nxënësit duhet të ndjekin fizikisht mësimin. “Në dy ose tre vendimet e para kur u shpall gjendja e jashtëzakonshme, aspak nuk u diskutua për qëllime...

Maqedoni 30.09.20 | 21:20

Publikohen oraret e orëve për mësimdhënie në Televizionin e Maqedonisë

Nxënësit që nuk kanë pajisje TI-së për të ndjekur mësimin onllajn përmes platformës, do të shikojnë klasat në Radio dhe Televizionin e Maqedonisë së Veriut, të cilat çdo ditë do të tregojnë video 15-minutëshe për çdo orë mësimore. Orët mësimore do të fillojnë në orën 08:30...

Maqedoni 30.09.20 | 17:52

Covid-19 në Maqedoni, 2 viktima, 194 raste të reja, 158 të shëruar

Vazhdojnë shifrat e larta të të infektuarëve nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë sot ka publikuar të dhënat e reja të 24 orëve të fundit ku nga 697 testime të kryerar janë regjistruar 194 raste të reja. Në Shkup – 77, Tetovë – 16, Prilep – 11, Koçanë...

Maqedoni 30.09.20 | 17:43

Ende nuk dihet nëse do të hapen kufijtë e Maqedonisë me vendet e rajoni

Tre nga vendet e rajonit janë për hapjen e kufijve pa pengesa, dhe për dy të tjerat ende pritet përgjigje. Shqipëria, Kosova dhe Mali i Zi janë për hapje të kufijve, dhe po ashtu pritet përgjigje nga Serbia dhe Bullgaria. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot deklaroi se ministrat...

Maqedoni 30.09.20 | 13:52

Avokati Dauti kërkon që të respektohet gjuha shqipe në Gjykatën Penale

Avokati i të akuzuarës Elizabeta Najdovska në lëndën “TNT”, Merxhan Dauti, nëpërmjet një kumtese drejtë gjykatës Penale, shpreh shqetësimet e të pandehurve dhe të palës mbrojtëse, së të njëjtat duhet të merren me seriozitetin më të madh ligjor. “Gjykata themelore penale në...

Jetë 30.09.20 | 12:59

E pabesueshme: Gruaja e zhdukur prej dy vitesh gjendet duke notuar në det (FOTO)

Një grua e cila ishte shpallur e zhdukur për dy vite, është shfaqur krejt rastësisht duke notuar në brigjet e Kolumbisë. Sipas britanikes “Daily Mail”, gruaja humbi çdo kontakt me familjen rreth dy vite më parë, ndërsa këta të fundit nuk mësuan kurrë se çfarë ndodhi me të. Ajo u...

Maqedoni 30.09.20 | 12:57

Besimi: Ndihmë financiare për ato që kanë humbur vendet e punës, studentët dhe familjet në nevojë

Ministri i Financave në Maqedoni të Veriut Fatmir Besimi, për “Euronews Albania” sqaroi paketën e katërt ekonomike që është menduar për të përkrahur qytetarët e prekur nga kriza e pandemisë së COVID-19. “Janë tre kategori, qytetarët, aspekti shëndetësor dhe social i tyre, kategoria...

Futboll 30.09.20 | 12:55

VAR-i do të përdoret në ndeshjen Maqedoni e Veriut-Kosovë

Me 8 tetor Kosova zhvillon ndeshjen më të rëndësishme. Dardanët do të luajnë kundër Maqedonisë së Veriut në ndeshjen gjysmëfinale të Play-offit për kualifikim në Kampionatin Evropian. Në rast fitoreje atëherë në finale luajnë me fituesin e ndeshjes tjetër në mes të Bjellorusisë...

Bota 30.09.20 | 12:50

Gjermania shtrëngon masat antiCOVID-19

Gjermania do të kufizojë numrin e njerëzve në tubime dhe do të ndëshkojë të gjithë ata që shkelin rregullat e mbikëqyrjes, në një përpjekje për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. “Kufizimet do të synohen, pasi është e nevojshme të shmanget izolimi i vendit përsëri me çdo...

Maqedoni 30.09.20 | 12:48

VMRO-DPMNE-ja do të votoj kundër miratimit të gjendjeve të jashtëzakonshme

Deputeti i VMRO-DPMNE-së, Antonio Milloshovski derisa shpalosi qëndrimin e partisë së tij rreth miratimit të gjendjeve të jashtzakonshme tha se qëndrim i grupit parlamentar është që do të votojmë kundër miratimit të gjendjeve të jashtëzakonshme. Arsyet janë këto: U sollën për menaxhim...

Maqedoni 30.09.20 | 12:45

Deputetët e OBRM-PDUKM-së nuk do të votojnë vendimet e Pendarovskit për gjendjen e jashtëzakonshme

Deputetët e OBRM-PDUKM-së nuk do të votojnë për konfirmimin e pesë vendimeve të presidentit Stevo Pendarovski, për shpallje të gjendjes së jashtëzakonshme pas përhapjes së pandemisë COVID-19. Deputetët e OBRM-PDUKM-së thonë se presidenti e ka keqpërdorur gjendjen e jashtëzakonshme...

Maqedoni 30.09.20 | 12:42

Gjykata Administrative e hodhi poshtë padinë e “Bankës Eurostandard”

Gjykata Administrative e hodhi poshtë padinë e “Bankës Eurostandard” lidhur me vendimin e Bankës Popullore të sjellë nga guvernatorja Anita Angellovska-Bezhoska. Në elaborimin e vendimit thuhet se për Bankën Eurostandard është hapur procedurë falimentuese dhe në pajtim me Ligjin për...

Bota 30.09.20 | 12:00

Alexander de Croo, kryeministri i ri i Belgjikës

Liberali flamand Alexander De Croo do të jetë kryeministri i ri belg që do të drejtojë një qeveri koalicioni, njoftuan mediet lokale. Zgjedhja vjen 16 muaj pas zgjedhjeve dhe pas negociatave intensive. Duke cituar “burime të besueshme”, agjencia belge e lajmeve, Belga, tha se politikani...

Ballkan 30.09.20 | 11:56

The Guardian: Fillimi i arrestimeve nga Gjykata Speciale mund të ketë efekte në marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Gazeta prestigjioze britanike The Guardian, i ka dedikuar një artikull arrestimeve të bëra nga Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë për ish-anëtarët e Ushtrisë Çlirimatare të Kosovës. Gjatë javës së kaluar, Dhomat e Specializuara të Kosovës kanë urdhëruar arrestimin e tre ish-anëtarëve...

Maqedoni 30.09.20 | 11:43

Filipçe tenton t`i bindë infermieret që dhanë dorëheqje nga puna në Klinikën Infektive

Pas informacioneve se tre infermiere nga Klinika Infektive në Shkup kanë dhënë dorëheqje nga vendet e tyre të punës, ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe përmes një postimi në rrjetet sociale ka njoftuar se ka realizuar takim me të njëjtat, me qëllim që t`i bindë që të vazhdojnë...

Maqedoni 30.09.20 | 11:33

UNSHM me ultimatum drejt Carovskës dhe Filipçes: Gradualisht duhet të kthehemi nëpër shkolla

Kryetari i Unionit të Nxënësve të Shkollave të Mesme, Bledi Hodait sot njoftoi se një numër i madh i kërkesave të tyre janë pranuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës. Hodai theksoi se në koordinim me nxënësit e shkollave të mesme në të gjithë vendin kërkojnë që të pranohet kërkesa...

Maqedoni 30.09.20 | 11:27

Janakieski ka përjetuar vuajtje emocionale nga përgjimet

Mile Janakieski kërkoi të përfshihet si palë e dëmtuar në rastin “Target-Fortesa”, pasi si një nga njerëzit më të përgjuar, ka pësuar vuajtje emocionale. Në seancën e sotme gjyqësorë, e akuzuara Gordana Jankuloska u soll nga burgu i Idrizovës, pasi tashmë po vuan dënimin për...

Kulturë 30.09.20 | 11:13

Përfundoi edicioni i dytë i AKTFEST, ja kush janë fituesit

Me shfaqjen “BallKanibalizëm”nga Produksioni Oda-Tetovë, u përmbyll edicioni i dytë i festivalit AKTFEST 2020 i cili nisi nga data 25 e deri më 29 shtator, ku gjatë pesë netëve u luajtën 5 shfaqje nga trojet shqiptare. Festivali AKTFEST është i vetmi i llojit të tillë, është festival...

Повеќе