Wednesday, 16 September 2020
Skena 16.09.20 | 20:02

Rrëfimi i Shkëndije Mujaj: Ja si vendosa mbulesën islame, burri im i ardhshëm duhet të falë pesë kohët e namazit

Shkëndije Mujaj njihej si një nga femrat shqiptare që nuk njihte tabu. Me videoklipet se*ksi dhe fotot e videot ku ekspozonte format e saj trupore, këngëtarja tërhiqte vëmendjen e të gjithëve. Por në një moment, ajo hoqi dorë nga zhveshja dhe ekspozimi i trupit për të vendosur mbulesën...

Maqedoni 16.09.20 | 20:00

Filipçe: Do të jetojmë me virusin edhe gjatë gjithë vitit 2021

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, për “Kanal5” lidhur me fillimin e vitit shkollor, hapjen e çerdheve, si dhe kthimin në punë të prindërve theksoi se plani dhe strategjia e Komisionit për Sëmundjet Infektive është që të mos ketë më shumë faktor të rreziqeve në periudhën...

Shkup 16.09.20 | 19:56

Bastisje në Kondovë, është arrestuar një burrë 34-vjeçar

Nëpunës të policisë nga Njësia për Krim të Dhunshëm pranë SPB Shkup sot kryen bastisje në dy lokacione në fshatin Kondovë dhe e privuan nga liria S.I. (34), i dyshuar për vepër penale “grabitje” nga neni 141 nga Kodi Penal i RMV-së, e kryer më 8 shtator të vitit 2020. Siç bëri...

Bota 16.09.20 | 19:53

Çfarë po ndodh në Itali? Merret vendimi i papritur, mbyllen shkolla, parqe dhe universitete

Një zjarr i përmasave të mëdha shpërtheu, për arsye ende të paditura, në zonën e portit të Ankonës në Itali. Flakët filluan rreth 35 minuta pas mesnatës duke vënë menjëherë në lëvizje 16 skuadra zjarrfikësish nga Ankona, Macerata dhe Pesaro. Sipas autoriteteve të cilëve prej shpërthimit...

Maqedoni 16.09.20 | 18:23

Infektohet me coronavirus një mësuese në Veles

Një mësuese nga një shkollë fillore në Veles, është pozitive për Covid-19, ndërsa ka dhënë të gjitha kontaktet e saj dhe të njëjtit janë futur në izolim. Rezultati i mësuesit nga shkolla fillore “Vasil Glavinov” arriti dje në Qendrën për Shëndet Publik Veles. Dje u raportua rasti...

Maqedoni 16.09.20 | 16:24

Maqedoni, humbin jetën shtatë pacientë dhe regjistrohen 163 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se në 24 orët e fundit janë bërë 1.721 testime dhe janë regjistruar 163 raste të reja. Prej rasteve të reja 33 janë në Shkup, 17 në Kumanovë, Dibër 3, Shtip 5, Prilep 7, Tetovë 13, Strugë 3, Veles 6, Manastir 4, Ohër 2, Kavadar 5, Gostivar 8,...

Maqedoni 16.09.20 | 16:00

Kumanovë, 22-vjeçari nga Shkupi ndërron jetë pasi bie nga skelet

Një i ri 22 vjeçar nga Shkupi ka ndërruar jetë në një objekt ndërtimtarie në Kumanovë pasi ka rënë nga skelet. Mësohet se bëhet fjalë për 22 vjeçarin A.D. nga Shkupi, i cili ka qenë i angazhuar për instalimin e kabllove elektrike pranë kompanisë FZC-Kumanovë. Policia ka kryer inspektime...

Maqedoni 16.09.20 | 15:29

Ndryshim i motit gjatë dy ditëve të ardhshme në Maqedoni

Për nesër pasdite dhe të premten meteorologët paralajmërojnë ndryshim të motit. Do të ketë reshje lokale të shiut dhe stuhi në pjesën jugore të vendit. Sipas parashikimeve të Drejtorisë për Punë Hidrometeorologjike, të premten do të fryjë edhe erë e fortë nga drejtimi verior. Ndërsa...

Maqedoni 16.09.20 | 15:28

Sërish vazhdohet ndalesa, qytetarët e Maqedonisë nuk do të mund të udhëtojnë për në Greqi

Greqia i vazhdoi deri më 30 shtator vendimet për kufizim të përkohshëm të kufijve tokësor me Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë dhe Turqinë si dhe ndalesën për hyrje në Greqi për shtetasit e vendeve të treta. Siç raportojnë nga MIA, vendimet i kanë marrë dy ministritë përkatëse të...

Sport 16.09.20 | 10:58

Zbulohet shuma e transferit të Depajit në Barcelonë

Sipas gazetarit të mirënjohur Italian, Fabrizio Romano, Barcelona do të paguajë 30 milion euro për të marë sulmuesin e Lionit, Memfis Depaj. Kjo është oferta e parë e Barcelonës për sulmuesin holandez, për të cilin Romano, beson se do të jetë e pranueshëm për drejtuesit e skuadrës...

Ballkan 16.09.20 | 10:56

Ngjarje e rëndë në Tiranë, vajza vritet nga kunati me armë zjarri

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në zonën e Bathores, ku një vajzë ka humbur jetën pasi është sulmuar nga kunati. Sipas raportimeve të policisë, dyshohet se gjithçka ka ndodhur për një konflikt të çastit. Megjithatë, çështja është ende në hetim dhe nuk janë zbardhur...

Maqedoni 16.09.20 | 10:54

Bujar Osmani takimin e parë jashtë shtetit do të realizojë në Greqi

Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, sot do ta ketë takimin e tij të parë zyrtar si kryesues i politikës së jashtme të vendit, me ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias. Sipas agjendës së paraparë, do të hapen tema të...

Maqedoni 16.09.20 | 10:53

Trump: Një vaksinë antiCOVID-19 mund të jetë gati brenda një muaji

Presidenti amerikan, Donald Trump konfirmoi se një vaksinë kundër COVID-19 mund të ishte e disponueshme brenda një muaji, një përshpejtim i parashikimeve të tij tashmë çuditërisht optimiste, por ai shtoi se pandemia gjithashtu mund të largohet nga ajo. “Ne jemi shumë pranë një vaksine”,...

Maqedoni 16.09.20 | 10:52

Shqiptarët me tetë zëvendësministra në Qeverinë e re në Maqedoni

Tetë zëvendësministra shqiptarë do të jenë pjesë e Qeverisë së re në Maqedoninë e Veriut. Ky numër i përfaqësimit arrihet për herë të parë, për shkak të pjesëmarrjes më të gjerë të partive shqiptare në koalicionin qeverisës. Në bazë të marrëveshjes për bashkëqeverisje,...

Maqedoni 16.09.20 | 10:51

OBRM-PDUKM: S’ka BE me Zaevin

Nëpërmjet një njoftimi të OBRM-PDUKM-së thuhet se “s’ka BE me Zaevin, i cili përmes Panamsë bën larje të parave me biznesmenin që është kundër BE-së Daka, ndërsa prokuroria është në gjum” “Investimi i Dakës është skemë nga Panama për larje të parave në Maqedoni që është...

Maqedoni 16.09.20 | 10:47

Maqedonia po bëhet gati për vitin e ri shkollor, ministrja Carovska thotë se modeli është i sigurt

Më sigurt dhe më mirë është që vitin shkollor ta fillojmë me prani fizike deri në klasën e tretë, ndërsa të tjerët me mësim onlajn. Mendojmë se ky model është më i mirë për momentin me këtë gjendje epidemiologjike, deklaroi dje ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Mila Carovska. Duke...

Maqedoni 16.09.20 | 09:00

MPB Maqedoni: 578 raste të shkeljes së masës për mbajtje të maskës

Ministria e Punëve të Brendshme informon se ka vazhduar me aktivitetet për zbatimin e masave për mbrojtje nga coronavirusi. Nga kjo ministri thonë se në 24 orët e fundit (15/16.09.2020) janë regjistruar 578 shkelje në lidhje me masën për mbajtjen e maskës. MPB apelon tek qytetarët që t’i...

Maqedoni 16.09.20 | 08:47

Zaev: Në kohë kritike të pandemisë me COVID-19, popujt e Evropës duhet të jenë të bashkuar

Kryeministri Zoran Zaev i cili që dje po qëndron në vizitë pune në Athinë, në profilin e tij në Facebook publikoi se mbrëmë ka pasur darkë me ish-kryeministrin grek Aleksisi Tsipras dhe ishkryetarin e Francës, Fransoa Olan, me të cilët janë pajtuar se “kjo është koha kur së bashku...

Maqedoni 16.09.20 | 07:43

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe vranësira mesatare. Gjithashtu do të fryjë erë e lehtë nga drejtime të ndryshme. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 8 deri 16 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të jenë në interval prej 27 deri 34 gradë celcius. Gjatë...