Tuesday, 14 July 2020
Bota 14.07.20 | 20:44

Belgjikë, asnjë viktimë nga koronavirusi brenda 24 orëve

Në spitalet në Maqedoni janë hospitalizuar mbi 400 pacientë. Prej tyre pesë persona ndodhen në respirator. Sipas raportit të sotëm të Ministrisë së Shëndetësisë, në Klinikën Infektive gjatë 24 orëve të fundit janë pranuar 4 pacientë. Gjithsej ka 88 pacientë. Në spitalin në Kozle...

Bota 14.07.20 | 20:41

Belgjikë, asnjë viktimë nga koronavirusi brenda 24 orëve

Belgjika nuk ka regjistruar raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri gjatë 24 orëve të fundit, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë në muajin mars. Numri i përgjithshëm i viktimave mbeti në 9,787. Belgjika renditet në vendin e 12-të në botë për numrin e viktimave. Me një popullsi...

Maqedoni 14.07.20 | 19:59

KSHZ: Qytetarët të dalin në zgjedhje, janë përmbushur të gjitha kushtet për votim të sigurt

Në ditën e dytë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, sot deri në orën 15:00 votuan 7.170 persona. Nuk janë gjetur në tentim votimi apo nuk kanë dashur të votojnë 273 persona. Në shtëpitë për të moshuar, nga 357 të paraqitur për votim, votuan 231. Tre persona nuk votuan. Në institucionet...

Maqedoni 14.07.20 | 19:57

Gjatë ditës së nesërme do të funksionojnë ordinancat kujdestare në ndërrimin e tretë në poliklinikat e Shkupit

Gjatë ditës së nesërme, e cila është shpallur ditë jopune, sipas orarit të zakonshëm të punës për të dielat dhe festat, do të funksionojnë ordinancat kujdestare për kujdesin shëndetësor në ndërrimin e tretë, në poliklinikat Jane Sandanski, Çair, Çento, Shuto Orizarë, Gjorçe...

Maqedoni 14.07.20 | 18:51

Në 24 orë, 135 raste të reja me Kovid-19, katër të vdekur, 142 të shëruar

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1.259 testime, ndërsa janë regjistruar 135 raste të reja të Kovid-19 në: Shkup-76, Kumanovë-6, Dibër-2, Shtip-6, Prilep-1, Tetovë-13, Strugë-7, Manastir-3, Ohër-1, Kavadar-1, Gostivar-1, Makedonski Brod-1, Kratovë-1, Shën Nikollë-2, Kërçovë-3, Resnjë-1. Kanë...

Maqedoni 14.07.20 | 18:40

Në Kërçovë, Makedonski Brod dhe Pllasnicë përfundoi votimi, votuan gjithsej 620 persona

Në Komunat Kërçovë, Makedonski Brod dhe Pllasnicë sot të drejtën e votës e realizuan gjithsej 620 persona. Votuan personat e sëmurë dhe të pamundur. Votimi filloi me kohë në orën shtatë dhe u zhvillua pa vështirësi, nuk ka pasur kurrfarë vërejtjesh gjatë votimit, informojnë nga të...

Bota 14.07.20 | 18:21

Vala e dytë? Miliona qytetarë në disa kontinente rikthehen në ‘’Lock-Down’’ prej COVID-19

Disa vende i janë rikthyer masës së ‘’Lock- Down’’ të kufizimit të lëvizjes teksa po pësojnë një rritje rastesh dhe viktimash nga COVID-19, që bën të duket se vala e dytë ka ardhur më shpejt se çfarë mendohej. Në disa kontinente tashmë ka rikthim të masave të ‘’Lock- Down’’...

Maqedoni 14.07.20 | 18:19

Naser Ziberi nuk është pozitiv në COVID-19

Kandidati shqiptar për kryeministër në Maqedoninë e Veriut, Naser Ziberi e ka mohuar se është infektuar me koronavirus, pasi u fotografua nga qytetarët në spitalin Sistina, në pjesën e testimeve për Covid-19. Në një prononcim ekskluziv për Gazeta Express, Ziberi ka thënë se është “shëndosh...

Maqedoni 14.07.20 | 14:44

Në Prilep votojnë 489 të sëmurë dhe të pafuqishëm, mes të cilëve edhe 44 persona nga Shtëpia e pleqve

Votimi në Prilep për njerëzit e sëmurë dhe të pamundur po zhvillohet pa pengesa dhe pa probleme. Janë paraqitur për të votuar 489 persona. Në vendvotimin në shtëpinë për të moshuarit “Kiro Krsteski Platnik” për herë të parë votojnë vetëm të paraqiturit e regjistruar në këtë...

Maqedoni 14.07.20 | 14:42

Arbër Ademi reagon ndaj lajmit të rremë të shpërndarë nga Taravari!

Të tërbuar, me shpifje nga më të ultat dhe me sulme nga më të paskrupulltat përpiqen ti mashtrojnë qytetarët dhe ti gënjejnë edhe përkrahësit e tyre. Sa të mjerë, nuk e di se si e bëjnë gjumin natën, a po si i shohin me sy fëmijët e tyre. Më kanë thënë se ky person ka prirje të...

Maqedoni 14.07.20 | 13:42

Naser Ziberi pozitiv në COVID-19?

Lexues të portalit Gazeta Express kanë vënë re Naser Ziberin në spitalin Sistina, në pjesën e testimeve për Covid-19 dhe kanë dërguar fotografi deri te redaksia jonë. Sipas tyre, pas paraqitjes se simptomevex Ziberi është testuar për COVID-19 në spitalin privat Sistina gjatë mëngjesit...

Maqedoni 14.07.20 | 12:40

KSHZ: Votimi ka filluar në 13 burgje, votojnë 1.657 persona

Bordet zgjedhore kanë zhvilluar votimin që nga sot në mëngjes për të sëmurët, të pafuqishmit dhe të sëmurët kronikë që janë regjistruar për të votuar në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, ndërsa të drejtën e votës do ta ushtrojnë edhe të burgosurit, të paraburgosurit, personat...

Skena 14.07.20 | 12:26

Oriola Marashin e fotografojnë nga prapa gjatë një shëtitje pranë detit

Oriola Marashi ka provokuar rëndë ndjekësit e saj. Modeles së njohur shqiptare, Oriola Marashi, duket se nuk po i bën fare për pandeminë. Ajo duket seksi teksa shijon ditët e nxehta në plazh, e gjatë një shëtitje dikush i ka realizuar disa fotografi nga prapa. Modelaj dukej tejet joshëse...

Maqedoni 14.07.20 | 12:16

Caca Biljanovska nuk dëshiron të paguajë 10 mijë euro, dorëzon ankesë

Ish-drejtoresha e Klinikës për Dermatologji, ndërsa tani mjeke Nina Caca Biljanovska – ka dorëzuar ankesë për propozimin e Prokurorisë që të dënohet me dhjetë mijë euro, për shpërndarje të COVID-19. Seanca e djeshme e caktuar për ankesën e saj u anulua, pasi avokatët thanë se presin...

Maqedoni 14.07.20 | 10:45

Zgjedhjet e dhjeta parlamentare, të pestat të parakohshme

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut më 15 korrik për të dhjetën herë do të zgjedhin anëtarët e Parlamentit që nga pavarësia e vendit. Zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të jenë zgjedhjet e 23-ta në pavarësinë e vendit. Zgjedhjet e para për deputetë në Kuvend u mbajtën në vitin...

Maqedoni 14.07.20 | 10:36

169 shkelje për mos-mbajtje të maskës gjatë 24 orëve të fundit

Gjatë 24 orëve të fundit (13/14.07.2020) në territorin e Republikës së Maqedonisë së veriut lidhur me masën për mbajtjen e maskës mbrojtëse janë regjistruar 169 shkelje. Ministra për punë të brendshme në vazhdimësi apelon deri tek të gjithë qytetarët që të respektojnë masat...

Maqedoni 14.07.20 | 10:10

ODIHR: Po ndjekim procesin zgjedhor, fushatën dhe mediat, do të ketë vlerësim preliminar më 16 korrik

Misioni special për vlerësimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në vendin tonë të Zyrës për institucione demokratike dhe të drejta të njeriut (ODIHR) pranë OSBE-së, një ditë pas zgjedhjeve më 16 korrik do të dalë me rezultate dhe konkludime preliminare lidhur me procesin zgjedhor,...

Ekonomi 14.07.20 | 09:47

Kina me donacion në vlerë prej 250 mijë eurove për Maqedoninë e Veriut

Në kazermën në Gjorçe Petrov, sot do të bëhet pranim-dorëzimi i donacionit të Republikës Popullore të Kinës, e cila do të dhurojë pajisje mjekësore për Maqedoninë e Veriut. Donacionet arrijnë vlerën e 250 mijë eurove dhe përbëhen nga 62 mijë maska, 4.200 syza mbrojtëse dhe pajisje...

Maqedoni 14.07.20 | 09:38

Dita e dytë e zgjedhjeve, votojnë të sëmurët dhe të burgosurit

Dita e dytë e votimit në zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Votojnë të sëmurit, të pafuqishmit, të sëmurët kronikë, të burgosurit, personat në arrest shtëpiak, në shtëpitë e pleqve dhe gjashtë persona të shpërngulur brenda vendit. Sipas të dhënave të fundit të Komisionit Shtetëror...

Lajme 14.07.20 | 08:32

Gjithsej 3486 raste aktive me COVID-19 në Maqedoni, nuk pritet fluks më i madh në spitale

Numri i përgjithshëm i të infektuarve me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut ka arritur në 8197, prej të cilëve raste aktive për momentin janë 3486. Janë shëruar 4326, ndërsa kanë ndërruar jetë 385 pacientë. Numri më i madh i rasteve aktive është në Shkup – 1788, pastaj në Tetovë...

Повеќе