Tuesday, 31 March 2020
Bota 31.03.20 | 20:37

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në Itali shkon në 12.428

Numri i rasteve të vdekjes nga virusi korona në Itali u rrit për 837 në 12.428, bëri të ditur sot Agjencia për Mbrojtje Civile. Numri i të infektuarve të rinj është rritur për 4.053 sa i përket 4.050 të djeshme, me çka numri i përgjithshëm i të infektuarve që nga shpërthimi i epidemisë...

Kronika e zezë 31.03.20 | 20:33

Zvicër: I vrau dy shtetasit e Maqedonisë dhe i hodhi në gropën e plehut

Autori i dyshuar i vrasjes së dyfishtë të një babai dhe birit të tij nga Maqedonia e Veriut, e ka pranuar krimin. Ai qëllimisht i qëlloi viktimat me një armë gjahu përpara se trupat e tyre t`i hidhte në një gropë plehrash organikë. Rrethanat e vrasjes së dyfishtë të një babai 47-vjeçar...

Bota 31.03.20 | 20:00

Aplikacioni i ri/ Tregon nëse je afër një personi të infektuar me COVID-19

Shërbimi Shëndetësor Kombëtar në Angli po nxjerr një aplikacion të ri, i cili paralajmëron nëse afroheni me dikë që është i infektuar me COVID-19. Aplikacioni i gjurmimit të kontaktit, i cili do të funksionojë në një bazë optike, do të zbulojë njerëzit me Covid-19 duke përdorur...

Maqedoni 31.03.20 | 19:44

Mickoski: Masat, të pamjaftueshme dhe të vonuara

Masat për të ndihmuar biznesin janë të vonuara dhe të pamjaftueshme, ndërsa kriza do të thellohet, vlerësoi kreu i VMRO-DPMNE-së Hristian Mickoski. Nuk them se nuk ka masa individuale që janë të mira, por ju siguroj, e gjithë pakoja e ndihmës nuk është e vërtetë dhe nuk është ndihma...

Maqedoni 31.03.20 | 19:20

Filipçe: Në Klinikën Infektive po mjekohen 54 pacientë, katër janë në gjendje kritike, ndërsa 20 me maskë oksigjeni (VIDEO)

Në Klinikën për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile në këtë moment po mjekohen 54 pacientë, katër janë në gjendje kritike, ndërsa 20 përveç terapisë së rregullt, kanë nevojë vetëm për maskë oksigjeni. Të tjerët janë me pasqyrë më të lehtë klinike dhe nuk kanë nevojë për...

Maqedoni 31.03.20 | 19:17

Më shumë se 800 mijë të infektuar nga koronavirusi në mbarë botën

Numri i të prekurve me koronavirus në nivel global ka arritur në 809,308 njerëz. Vetëm deri më tani, mbi 24 mijë raste janë shfaqur që nga nata e mbrëmshme me COVID-19, duke i kontribuar numrit të përgjithshëm. Ndërkaq, shifrat e përgjithshme të të vdekurve nga pandemia koronavirus kanë...

Bota 31.03.20 | 19:08

Ia doli! Danimarka shteti i parë që mposhti koronavirusin

Danimarka si të gjitha vendet e tjera në botë mori masa kundër pandemisë globale duke bërë izolimin e menjëhershëm. Ajo shpalli gjendjen e karantinës më 11 mars. Por gati një muaj më pas Danimarka po planifikon që të heqë gjendjen e karantinës në prill pasi zyrtarët lajmëruan se vetizolimi...

Maqedoni 31.03.20 | 19:05

Respiratorët për Maqedoninë kanë ngecur në Turqi, Pendarovski: Po punojmë në zgjidhjen e problemit

Para disa ditës nga Qeveria thanë se janë siguruar respiratorë nga Ambasada e Norvegjisë, të cilat ndodhen në depo në Turqi dhe duhet të arrijnë në Maqedoni. Por presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski në konferencë për shtyp tha se ka problem me importimin...

Maqedoni 31.03.20 | 17:40

Mbështetje financiare për firmat private për pagesë të pagave për të punësuarit

Mbështetje financiare për kompanitë e sektorit privat për pagesën e pagave për të punësuarit në vlerë të pagës minimale prej 14.500 denarë për prillin dhe majin dhe 50 për qind subvencionim të kontributeve për pagë janë një pjesë e pakos së dytë të masave të cilat sot i prezantoi...

Maqedoni 31.03.20 | 17:34

Qeveria me pako të dytë të masave për qytetarët dhe kompanitë për lehtësimin e pasojave nga Kovid-19

Mbështetje financiare për ndërmarrjet nga sektori privat për pagesën e pagave për të punësuarit e tyre në vlerë prej 14.500 denarë për muajt prill dhe maj, shkurtim i pagave për të gjithë funksionarët e zgjedhur dhe të emëruar në nivel të pagës minimale dhe formim të fondit solidar...

Shkup 31.03.20 | 17:23

Për mosrespektimin e orës policore, 24 shkupjanë i pret dënim prej 48 mijë eurove

Prokuroria Themelore Publike Shkup sot ka parashtruar propozime për dhënien e urdhrave ndëshkuese para Gjykatës penale Shkup, kundër gjithsej 24 personave të cilët nuk e kanë respektuar orën policore, informojnë nga Prokuroria e Shkupit. “Të akuzuarit, në mënyra të ndryshme penale-juridike,...

Maqedoni 31.03.20 | 16:00

Mickoski: Pakoja e masave të Qeverisë, nuk është ndihmë e mjaftueshme për qytetarët

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski sot tha se e gjithë pakoja e qeverisë nuk është ndihma e mjaftueshme për të cilën kanë nevojë qytetarët dhe ekonomia. Ai thotë se kjo paketë nuk është as afër nga ato që ofrohen në Serbi dhe Slloveni, dhe vendet e tjera të rajonit. Mickoski...

Maqedoni 31.03.20 | 15:05

Maqedoni: 44 raste të reja me coronavirus, regjistrohen edhe dy viktima

Ministria e Shëndetësisë informon se gjatë orëve të kaluara kanë ndërruar jetë dy persona, njëri i moshës 45-vjeçare nga Kumanova dhe njëri 78-vjeçare nga Dibra. Nga MSH thonë se i ndjeri nga Kumanova ka pasur diabet, hipertension dhe mbipeshë, ndërsa i ndjeri nga Dibra ka pasur bronkit...

Maqedoni 31.03.20 | 15:03

Në hotelet në Kodrën e Diellit janë strehuar 154 persona në karantinë shtetërore

Në hotelet në “Kodrën e Diellit” dhe “Slavia” në pronësi të ELEM-it strehojnë 154 persona në karantinë shtetërore si pjesë e masave qeveritare për të parandaluar përhapjen e coronavirusit. Akomodimi, sipas ELEM-it, është realizuar dje dhe sot, ndërsa kapacitetet e hoteleve janë...

Maqedoni 31.03.20 | 15:00

Vizaier do ta vazhdojë pezullimin e të gjitha fluturimeve nga Shkupi dhe drejt Shkupit deri më 16 prill

Kompania ajrore me buxhet të ulët Viz er sot përmes një kumtese e korrigjoi datën deri kur do të zgjasë pezullimi i fluturimeve nga Shkupi dhe drejt Shkupit dhe njoftoi se pezullimi do të zgjasë deri më 16 prill, e jo deri më 30 prill, siç kumtuan dje. Pezullimi është për shkak të ndalesave...

Maqedoni 31.03.20 | 14:42

Covid-19, shkon në 9 numri i viktimave në Maqedoninë e Veriut

Alsat jozyrtarisht mëson se si pasojë e virusit Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë jetën kanë humbur edhe 2 persona. Deri më tani në Maqedoninë e Veriut janë shënuar gjithsej 9 raste të vdekjes si pasojë e virusit korona. Deri dje në ora 12:00 në janë shënuar gjithsej...

Maqedoni 31.03.20 | 14:20

BDI vulos, nuk preken rrogat e administratës, ja masat e reja nga qeveria

Nuk preken rrogat e administratës shtetërore dhe publike✅ ▶️Të gjithë funksionerët dhe të emëruarit në nivel shtetëror dhe lokal do të marrin rrogë minimale prej 14.500 den për muajt prill dhe maj, të vitit 2020✅ ▶️Përkrahje financiare për të prekurit nga kriza, subjektet...

Maqedoni 31.03.20 | 14:11

Donacion nga policia kineze për të punësuarit në MPB

Në kuadër të bashkëpunimit bilateral disa shekullor me policinë kineze, ndërsa në kërkesë paraprake dhe komunikimit të realizuar nga ana e ministrit të Punëve të Brendshme Naqe Çulev, sot nëpërmjet ambasadës kineze MPB-ja mori donacion në materiale mjekësore-higjienike dedikuar për...

Maqedoni 31.03.20 | 14:07

Tetë vjet burg për ish-kryetarin e Manastirit Vladimir Taleski

Ish-kryetari i Komunës së Manastirit, Vlladimir Taleski është dënuar me tetë vjet burg për shpërdorim të detyrës zyrtare dhe kompetencave në rastin “Transporter”. Të akuzuarit tjerë morën dënime me burg prej dy vjet e gjysmë deri në 6 vjet e gjysmë, ndërsa disa morën dënime me...

Maqedoni 31.03.20 | 13:46

Covid-19, Ministria e Shëndetësisë hap llogari për donacione

Ministria e Shëndetësisë përmes një kumtese iu falënderua të gjithëve që deri më tani me donacione të parave dhe mallrave dhanë mbështetje në përpjekjet e institucioneve për ballafaqimin me gjendjen me Kovid-19 në vend. Duke i pasur parasysh pyetjet e shumta dhe interesimin për donacione,...

Повеќе