Friday, 24 January 2020
Shkup 24.01.20 | 19:57

Mbyllet ordinanca e vetme gjinekologjike në Shutkë

“Nga 22 Janari, ordinanca gjinekologjike në Shutkë ka mbyllur dyert e saj, duke pushuar kështu së dhëni shërbime gjinekologjike grave të kësaj Komune”. Të paktën 22 Janari, është data e shkruar në njoftimin zyrtar, i cili është i ngjitur në hyrjen e ordinancës, megjithëse banorët...

Skena 24.01.20 | 19:54

Nora Istrefi me poza atraktive nga dhoma e hotelit (FOTO)

Nora Istrefi ka publiuar disa fotografi mjaft të bukura, nga Tirana. Këngëtarja Nora Istrefi po qeëndron në Tiranë ku do të marrë pjesë në emisionin ‘Dua të të bëj të lumtur’ të Arbana Osmanit. Lajmi u bë i ditur nga Arbana Osmani ditën e djeshme, e cila bëri të ditur se këngëtarja...

Bota 24.01.20 | 19:44

Tërmet i fortë me 7.0 i shkallës Rihter godet Turqinë

Një tërmet i fortë është regjistruar pasditen e sotme në Turqi. Nga të dhënat e para tërmeti është regjistruar me madhesi 6.8 i shkallës Rihter. Tërmeti është regjistruar në pjesën lindore të Turqisë, Elazığ. Tërmeti goditi qarkun Sivrice të Elazığ në oren 18:55 me një thellësi...

Maqedoni 24.01.20 | 19:43

Ligji për Prokurorinë, dështon takimi i grupeve të punës

As në Kuvend, në prezencë të të gjitha partive parlamentare, VMRO DPMNE dhe LSDM nuk arritën pajtim për propozim ligjin e ri për Prokurorinë Publike. Opozita në takim ishte vetëm 15 minuta. Ata u larguan nga takimi me kërkesë që në takimet politike, personalisht të marrë pjesë edhe...

Bota 24.01.20 | 19:34

Kina konfirmon 830 raste dhe 25 të vdekur nga virusi

Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë tha të premten se janë 830 raste të konfirmuara të koronavirusit të ri në mbarë vendin dhe të paktën 25 njerëz kanë vdekur. Qeveria kineze izoloi qytete të tjera të premten, ndërsa ka vënë postoblloqe në një hap të papaparë për të frenuar...

Maqedoni 24.01.20 | 14:28

Prokuroria dhe Komisioni Anti-korrupsion do ta përforcojë bashkëpunimin në luftën kundër korrupsionit

Prokurori Publik, Ljubomir Joveski sot kishte takim pune me delegacionin e Komisionit Anti-korrupsion. Siç njoftuan nga Prokuroria, përpjekjet e përbashkëta për përmirësimin e bashkëpunimit të ndërsjellë për çështjet e interesit të përbashkët, posaçërisht në drejtim të luftës me...

Lajme 24.01.20 | 13:33

Konkurs publik për financim të projekteve hulumtuese në shkollat fillore dhe të mesme

Prej sot deri më 16 mars, shkollat fillore dhe të mesme do të mund të aplikojnë në thirrjen e tretë të Sfidës për hulumtues të rinj në Fondin për Inovacione dhe Zhvillim Teknologjik. Të pranueshme do të jenë projektet në fushën e shkencave natyrore dhe teknike që do të realizoheshin...

Bota 24.01.20 | 11:22

Stuhia Gloria, shkon në 13 numri i viktimave (video)

Spanja vazhdon të vuajë nga stuhia Gloria. Shira të fortë, dallgë të mëdha dhe erëra që kapin shpejtësinë deri në 183 km/h kanë goditur një rajon të vendin iberik. Autoritetet spanjolle bëjnë me dije se numri i të vdekurve nga stuhia ka shkuar në 13 ndërsa 4 rezultojnë të humbur. Kryeministri...

Jetë 24.01.20 | 11:10

Ky është ushqimi që e rrit mërzinë dhe depresionin

Tanimë dihet për faktin se sheqeri ka një ndikim të tmerrshëm në organizëm. Prania e tij ka lidhje të drejtpërdrejtë me mbipeshën, diabetin dhe sëmundjet e zemrës. Duke qenë se sheqeri ka një ndikim kaq të fortë në shfaqjen e sëmundjeve të zemrës, natyrshëm lind shqetësimi edhe...

Jetë 24.01.20 | 11:02

Më thuaj në çfarë date ke lindur, të të tregoj çfarë do të thotë për personalitetin tënd

Sa prej nesh besojnë në fuqinë e numrave? A e dini pse 13-a konsiderohet numër ters? Po 31-shi pse konsiderohet si fatsjellës? Që në lashtësi, numerologjia është konsideruar si shkenca e interpretimit të numrave, duke përcaktuar karakteristikat e individit dhe pse jo të ardhmen. 3, 9, 12,...

Maqedoni 24.01.20 | 11:00

Kuvendi i Maqedonisë do ta vazhdojë seancën e 126-të

Kuvendi sot do ta vazhdojë seancën e 126-të me më shumë pika në rendin e ditës, midis të cilave Propozim-programi për shënim të përvjetorëve jubilarë të ngjarjeve të rëndësishme dhe personaliteteve të shquara në vitin 2020, Propozim-ligjet për ndryshim dhe plotësim të Ligjit për...

Ballkan 24.01.20 | 10:58

Tronditëse: Djali dyshohet për vrasjen e prindërve në Prizren

Mëngjesin e së mërkurës në Prizren ndodhi një ngjarje e rëndë. Burrë e grua u gjetën të vdekur në shtëpinë e tyre në lagjen “Ortakoll”. Çifti bashkëshortor i cili kishte ardhur para dy ditësh nga Suedia në Kosovë, u qëllua për vdekje me armë zjarri. I dyshuari për vrasjen...

Maqedoni 24.01.20 | 10:49

Ulje prej 13 pozitash për vendin lidhur me shkallën e korrupsionit, Qeveria siguron se është duke bërë luftë të pakompromis

Ulje prej 13 pozitash shënon Republika e Maqedonisë së Veriut në renditjen e Indeksit për perceptimin e korrupsionit, gjegjësisht me gjithsej 35 pikë dhe është plasuar në pozitën e 106 për dallim prej vitit 2018, kur shteti ishte në pozitën e 93-të me 37 pikë indeksi, ndërsa në vitin...

Lajme 24.01.20 | 10:46

Zbulohet data: Ja kur do të mbajë Maluma koncert në Tiranë

Prej disa ditësh ka bërë namin në media lajmi se Maluma do të  vijë për herë të parë në Shqipëri dhe do të mbajë një koncert në Tiranë. Lajmi është mëse i vërtetë pasi në sajtin e këngëtarit latin janë publikuar datat e turit botëror, mes tyre ndodhet edhe Tirana. Maluma...

Maqedoni 24.01.20 | 10:43

Në Kumanovë janë regjistruar 64 pacientë me grip

Gjatë javës së kaluar në Kumanovë janë regjistruar 64 persona nga gripi. Që nga fillimi i muajit në tetor, në Qendrën për Shëndet Publik në Kumanovë janë regjistruar 150 pacientë të sëmurë me grip. Nga numri i përgjithshëm i pacientëve nga fillimi i sezonit, 44 persona kanë kërkuar...

Jetë 24.01.20 | 10:34

Stresi dhe mërzia mund të nxisin dhimbjet e reumatizmit

Njerëzit që vuajnë nga reumatizmi shpesh fajësojnë ndryshimin e stinëve dhe motin e keq për intensitetin e dhimbjeve të tyre. Lidhja mes reumatizmit dhe motit sipas shkencëtarëve nuk është klinikisht domethënëse. Kjo do të thotë se deri më tani nuk është gjetur një lidhje e fortë...

Jetë 24.01.20 | 10:24

Njerëzit që nuk arrijnë në orar janë më të suksesshëm

Sa herë ju ka ndodhur të prisni dikë me minuta që zgjasin sa orë të tëra, ndonëse orarin e takimit e kishit përcaktuar më parë? Apo jeni vetë ata të cilët vonohen pafund? Sido që të jetë, duhet të dini diçka: kur personi vonohet në takim, këtë nuk e bën për t’ju ofenduar. Thjesht,...

Skena 24.01.20 | 10:18

Morenës i dështon plani, Bentley i “dallavereve” i kthehet pronarit të vërtetë

Morena Taraku kishte tentuar të sillte në Kosovë një veturë të vjedhur, të tipit Bentley, me vlerë gati 250 mijë euro. Tani gjithçka ka rënë në vend të vet pas sagës së Morenës dhe veturës së saj të famshme dhe super të shtrenjtë. ‘Bentley’ me vlerë gati 250 mijë euro që...

Ballkan 24.01.20 | 10:07

Nga vdekja e dyshimtë tek martesat, 10 fakte të panjohura për Ismail Qemalin

Historiani turk Nexhip Alpan ka shkruar një libër historik për themeluesin e shtetit shqiptar Ismail Qemalin. 1- Ditëlindja e Ismail Qemalit përkon me atë të Enver Hoxhës. Deri në vitet ’90, teksti zyrtar i historisë së Shqipërisë, Fjalori Enciklopedik, por edhe në memuarë të tjerë,...

Shkup 24.01.20 | 09:51

Digjen tre vetura në Shkup, nuk ka të lënduar (foto)

Në orët e hershme të mëngjesit të ditës së sotme në “Bul. Bosna dhe Hercegovina” në një garazh nëntokësorë është djegur një veturë e tipit Golf, nën pronësi të personit D.K. i lindur në vitin 1987. Përveç kësaj veture pjesërisht janë djegur edhe dy vetura të tjera, një...

Повеќе