Tuesday, 21 January 2020
Maqedoni 21.01.20 | 23:50

Dyfishohet numri i personave të prekur nga gripi

Katër persona me komplikime serioze nga gripi janë hospitalizuar në Klinikën Infektive në Shkup. Njëri nga katër rastet raportohet se është në gjendje më të rëndë si pasojë e gripit, ndërkaq numri i përgjithshëm të hospitalizuarve si rezultat i gripit në këtë Klinikë është 12. Gjatë...

Bota 21.01.20 | 23:45

Parashikimi i fundit afatgjatë, dimri në Evropë ka mbaruar

Në pjesën e tanishme të dimrit, i cili filloi më 22 dhjetor, ne ende nuk kemi pasur një ciklon të vetëm dhe as borë të konsiderueshme. Sipas parashikimit mujor të shërbimit meteorologjik të motit ECMWF të publikuar në faqen e EFFIS sot, dimri në Evropë ka mbaruar. Konkretisht, një devijim...

Maqedoni 21.01.20 | 14:42

Mbi 1.000 amendamente për të ashtuquajturin ligj për legalizimin e ndërtimeve joligjore

Komisioni Parlamentar për Transport, Lidhje dhe Ekologji nuk e filloi debatin sipas Propozim-ligjit për vërtetimin e statusit juridik të objekteve të ndërtuara joligjore apo të ashtuquajtura legalizimi i ndërtimeve të paligjshme edhe pse ishte në rend dite të seancës së sotme. Nga Komisioni...

Jetë 21.01.20 | 13:25

Parandalimi i migrenës me anë të ushqimit

Ushqimet që luftojnë migrenën dhe dhimbjen e kokës bëjini pjesë të regjimit tuaj. Sigurisht që migrena është e padëshiruar dhe që vështirë shërohet.Ata qe vuajn nga dhimja e kokës e dinë se sa e vështirë është, transmeton Living. Marrja e ilaçeve për të parandaluar dhimbjen ju...

Skena 21.01.20 | 13:01

Nuk do t’i besoni syve, si dukej Liberta Spahiu 20 vite më parë (FOTO LAJM)

Të gjithëve na bën shumë kurioz pamja e VIP-ave para se të ishin të njohur ose në fillimet e karrierës së tyre. Liberta Spahiu është moderatorja shumë e njohur shqiptare, e cila numëron me mijra ndjekës në rrjetet sociale ku gjithashtu është edhe shumë aktive. Në rrjet po qarkullon...

Lajme 21.01.20 | 12:50

Katër të vdekur nga virusi i ri në Kinë

Katër persona kanë vdekur në Kinë, nga një virus i organeve të frymëmarrjes. Virusi është përhapur në më shumë se 220 pacientë në disa provinca, si dhe në Tajlandë, Japoni dhe Korenë e Jugut. Autoritetet mjekësore kineze, më 20 janar, konfirmuan se 15 veta nga personeli mjekësor,...

Maqedoni 21.01.20 | 12:36

Sot fillon gjysmëvjetori i dytë, nxënësit kthehen në bankat shkollore

Pas pushimit dimëror trejavësh, nxënësit sot i janë rikthyer bankave shkollore për gjysmëvjetorin e dytë të vitit shkollor 2019/2020. Mësimi do të vazhdojnë ta ndjekin 270.000 nxënës të shkollave të mesme dhe fillore, mes të cilëve rreth 20.00 filloristë. Mësimdhënësit vazhdojnë...

Jetë 21.01.20 | 12:24

Shkon në gjashtë numri i të vdekurve nga virusi kinez

Ka shkuar në gjashtë numri i viktimave nga virusi misterioz që fillimisht u regjistrua në Kinë. Përpos të vdekurve, gati 300 persona të tjerë janë të infektuar. Pas përhapjes në disa shtete, rasti i parë u shënua edhe në Tajvan. Zyrtarët shëndetësorë të Tajvanit thanë se personi...

Skena 21.01.20 | 12:19

Pasi u dobësua, Bleronës ‘i zhduket’ gjoksi

Moderatorja e Rtv 21’shit, Blerona Zeqiri po vazhdon të komentohet mjaft shumë për pamjen e saj. E krejt kjo për shkak të ndryshimit që bëri kohët e fundit, nga një femër e shëndoshë siç ishte, tani është transformuar në një modele. E meqë shija është relative, ka disa prej ndjekësve...

Ekonomi 21.01.20 | 11:35

Maqedoni, rritet numri i dyqaneve online

Sipas të dhënave të Bankës Popullore, në nëntë muajt e para të vitit 2019 janë realizuar gjithsej 4.611.964 transaksione online. Qytetarët e Maqedonisë krahas blerjes online, hapin edhe dyqane online, që sipas Asociacioni e-tregti të Maqedonisë, tregon rritje të numrin të transaksioneve. Në...

Kronika e zezë 21.01.20 | 11:33

Arrestohet një shtetas i Shqipërisë në aeroportin e Ohrit

Gjatë ditës së djeshme në aeroportin e Ohrit është arrestuar një shtetas i Shqipërisë. Siç njoftojnë nga MPB, M.O (24) nga Republika e Shqipërisë është arrestuar për shkak të falsifikimit të pasaportës. Ai ka tentuar të udhtojë me pasaportën me emrin D.T (23) të Greqisë. I arrestuari...

Shkup 21.01.20 | 11:21

“Drislla” bëhet NP e Qytetit të Shkupit, Shilegov nuk ka njohuri për mbeturina të rrezikshme në vend, hetimi në Burgas vazhdon

Në deponinë “Drislla”, e cila prej dje me vendimin e Regjistrit qendror u bë ndërmarrje publike, por edhe në vend, sipas njohurive me të cilat disponon kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov në mënyrë legale nuk janë importuar mbeturina të rrezikshme, ndërsa çështja u aktualizua...

Maqedoni 21.01.20 | 11:10

Ligji për PP “biletë” për BE-në, sot tentime për vazhdimin e dialogut

Tash për tash nuk duket se LSDM-ja qeveritare dhe VMRO-DPMNE-ja do të munden këtyre ditëve të arrijnë marrëveshje për propozimin e ri për ligjin për prokurori publike. Për sot paralajmërohet takim mes Bojan Mariçiqit nga LSDM-ja dhe Timço Mucunksit nga VMRO-DPMNE-ja dhe bisedime për atë...

Maqedoni 21.01.20 | 11:04

Osmani për vizitë në KSHZ

Delegacion i Sekretariatit për Çështje Evropiane i kryesuar nga zëvendëskryetari i Qeverisë, i angazhuar për Çështje Evropiane Bujar Osmani sot do të takohet me delegacion të KSHZ-së të udhëhequr nga kryetari Oliver Derkovski. Nga SÇE informojnë se takimi do të mbahet në hapësirat...

Maqedoni 21.01.20 | 08:41

Mjegulla, zvogëlohet dukshmëria nga Shipkovica deri në Kodrën e Diellit

Dukshmëria është zvogëluar deri në 50 metra për shkak të paraqitjes së mjegullës pasdite ka nga fshati Shipkovicë deri në Kodrën e Diellit. Siç kumtoi NP “Rrugët e Maqedonisë”, komunikacioni nëpër rrugë zhvillohet rrjedhshëm nëpër disa vende të lagështa. Apelojnë për vozitje...

Maqedoni 21.01.20 | 07:28

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe vranësira mesatare. Gjithashtu do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi verior. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -8 deri -2 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të jenë në interval prej 0 deri 5 gradë celcius. Gjatë ditëve...

Skena 21.01.20 | 00:59

Demi Rose heq çdo rrobë nga trupi, pozon për 12 milionë ndjekësit e saj

Demi Rose ka hequr dorë nga recipetat. Të paktën kështu na ka lënë të kuptojmë nga postimet e javëve të fundit. Modelja britanike është shfaqur vetëm ‘topless’ në fotot e publikuara në Instagram, e jo vetëm. Në disa prej tyre, ish-e dashura e Tyga shfaqet dhe tërësisht nudo, e...

Maqedoni 21.01.20 | 00:54

Nxënësit nesër kthehen në mësim

Pas pushimit dimëror trejavësh, nxënësit nesër do të kthehen në bankat shkollore për gjysmëvjetorin e dytë të vitit shkollor 2019/2020. Mësimi do të vazhdojnë ta ndjekin 270.000 nxënës të shkollave të mesme dhe fillore, mes të cilëve rreth 20.00 filloristë. Mësimdhënësit vazhdojnë...

Bota 21.01.20 | 00:12

Bora e madhe bllokon Kanadën, mijëra shtëpi mbeten pa energji aktivizohet edhe ushtria (FOTO/VIDEO)

Disa pamje që vijnë nga Kanadaja tregojnë se si duket kur bora mbulon edhe çatinë. Shtëpitë dhe makinat u përmbytën plotësisht dhe mijëra shtëpi ishin pa energji. Madje, sipas mediave të huaja, qeveria kanadeze po mendon të angazhojë edhe ushtrinë, pasi të gjitha vendbanimet u paralizuan...