Wednesday, 16 October 2019
Jetë 16.10.19 | 15:30

Pesë karakteristikat e njerëzve “bajat”

Pyetja më e rëndësishme që duhet t’ia bëni vetes është se a mendoni që jeni të mërzitshëm apo bajat? Nëse po, atëherë kjo nënkupton se duhet të bëni ndryshime në personalitet dhe në jetë Por, fillimisht duhet t’i identifikoni trajtat e njerëzve të mërzitshëm dhe ta kuptoni...

Maqedoni 16.10.19 | 14:56

Kasami: Nëse nuk ka datë, kjo qeveri është e vdekur dhe duhet të shpallen zgjedhje të parakohshme

Kryetari i Lëvizjes Besa Bilall Kasami, sot ka deklaruar se nëse shteti nuk merr datë për nisjen e negociatave me BE-në, Qeveria duhet të japë dorëheqje dhe menjëherë të shpallen zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Ai tha se partia e tij shpreson që BE do të sjell vendim pozitiv dhe në...

Bota 16.10.19 | 14:51

Filipinet goditen nga një tërmet i fuqishëm prej 6.4 ballësh

Një tërmet i fuqishëm prej 6.4 ballësh ka ndodhur sot afër ishullit kryesor të Filipineve, Mindanao. Instituti Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara njoftoi se kjo dridhje u regjistrua rreth tetë kilometra larg qytetit Columbio dhe bazën e kishte 13 kilometra në thellësi të Tokës. Tërmetet...

Skena 16.10.19 | 14:50

Nora Istrefi kopjon Elita Rudin

Kanë kaluar rreth dy javë që nga dasma e fundit në showbizin shqiptar. Producenti Big Bang i dha fund beqarisë duke kurorëzuar me martesë dashurinë e tij me Blerina Bokshin. E duke qenë se Arbëri është vëllau i reperit Gjiko aty nuk kishte se si të mungonte, Elita Rudi, shkruan GazetaExpress. Pikërisht...

Maqedoni 16.10.19 | 14:48

Të Gjelbrit Evropian: BE duhet tani të përmbush premtimin e saj

Para takimit të Këshillit të Evropës, grupi i deputetëve të të Gjelbërve në Parlamentin Evropian, i bënë thirrje Këshillit që ti hap bisedimet me BE-së me Maqedoninë e Veriut. Këshilli i Evropës duhet të jep dritë të gjelbër për hapjen e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë....

Bota 16.10.19 | 14:45

Myslimani që dhuron qindra palë atlete të pastrehëve në Londër

Moosa Nsubuga që jeton në jug të Londrës ka fituar epitetin e heroit, për faktin se po ndihmon shumë të pastrehët të cilëve çdo muaj u dhuron qindra palë atlete. Kur u konvertua në Islam, feja i dha një lidhje të fortë me bamirësinë dhe kështu vendosi të ndihmojë të varfrit. Moosa...

Kronika e zezë 16.10.19 | 14:42

Aksident në Zvicër, lëndohet rëndë një qytetarë i Maqedonisë së Veriut

Të hënën është shkaktuar një aksident spektakolar në Aargau të Zvicrës. Një veturë e llojit “Opel” është përmbysur dhe u ndal në një shtrat pranë binarëve të trenit. Një vozitës 32-vjeçar verimaqedonas, të hënën ka shkaktuar një aksident spektakolar në Kantonin Aargau....

Maqedoni 16.10.19 | 14:41

Britania ratifikoi Protokollin për anëtarësimin e RMV në NATO

Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Dominik Rab e nënshkroi Protokollin për inkuadrim të Maqedonisë së Veriut në NATO, me çka deri më tani 24 vende-anëtare e përfunduan procesin e ratifikimit, pasi që sot paraprakisht k;t; veprim e bëri edhe Senati italian. Rab në profilin e tij në...

Maqedoni 16.10.19 | 13:13

OBRM-PDUKM dorëzon propozim ligj për rritjen e pensioneve

Grupi parlamentar i OBRM-PDUKM sot në Kuvend ka dorëzuar propozim ligj për ndryshimin e Ligjit për Sigurim Pensional dhe Invalidor, me të cilën kërkojnë që përsëri të kthehet ligji i vjetër me të cilën pensionistët në vazhdimësi merrnin rritje të pagave. Sipas partisë, me rikthimin...

Ballkan 16.10.19 | 12:51

Arrestohet në një hotel të Prishtinës pedofili nga Rusia

Artyom Skrobov është arrestuar në një hotel të Prishtinës, pasi që dyshohet se ai është përfshirë në skena me motive të ulëta me fëmijë. Organet e rendit kanë gjetur se 39-vjeçari Artyom Skrobov merret me krime kibernetike. Në pajisjet e tij janë gjetur elementë të inxhinierisë...

Skena 16.10.19 | 12:49

Geti po sjell bashkëpunim me Shaolin Gang

Një bashkëpunim interesant po vjen në muzikën shqiptare. Një varg postimesh të Blunt dhe Real bashkë me Getoar Selimin ngjallën dyshimet për një bashkëpunim të mundshëm mes tre emrave. E nuk thonë kot se ku ka zë s’është pa gjë! Lideri i ‘Babastars’ do të sjellë një bashkëpunim...

Maqedoni 16.10.19 | 12:45

Holanda dhe Danimarka lëshojnë pe, vetëm Franca ka bllokuar rrugën e Shkupit drejt BE-së

Franca e ka bllokuar fillimin e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut edhe pse BE kishte dhënë fjalën se me arritjen e marrëveshjes historike për emrin me Greqinë, vendi ka siguruar kartën për bisedimet për anëtarësim në Bashkimin Evropian, vlerëson portali “Euroaktiv”. Pasi që në qershor...

Maqedoni 16.10.19 | 12:39

Zaev: Mosmarrja e datës mund ta shkatërrojë qeverinë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, në një intervistë për “tanjug.rs”, ka deklaruar se Maqedonia nuk ka alternativë tjetër pos BE-së. Zaev theksoi se vendimi eventual për mosmarrjen e datës, mund ta shkatërrojë qeverinë e tij. Ai tha se për shkak të anëtarësimit në...

Jetë 16.10.19 | 12:14

Meshkujt e japin mendimin e tyre: Kjo frizurë e femrave na joshë më së shumti

Pa dyshim se femrat vishen si të duan vet e edhe flokët i rregullojnë sipas dëshirës personale, por ekspertët kanë qenë kureshtarë të kuptojnë se çfarë mendojnë meshkujt për çështjen e frizurës së meshkujve. Thënë më saktë, cila frizurë e femrave u duket meshkujve më joshësja. Rezultatet...

Maqedoni 16.10.19 | 12:10

Maqedoni, 23 tetori ditë jo pune

Ministria për Punë dhe Politikë Sociale në përputhje me Ligjin për festa të Republikës së Maqedonisë së Veriut (“Gazeta Zyrtare e Republikës së Maqedonisë” Nr.21 / 98 dhe 18/07), 23 tetori 2019 (e mërkurë), Dita e Luftës Revolucionare Maqedonase, është ditë jo pune për të gjithë...

Jetë 16.10.19 | 11:49

Arsyeja se pse duhet ta nisni ditën me një gotë ujë të ngrohtë me limon

Në bazë të studimeve të bëra, ekspertët sugjerojnë që në vend të kafesë apo çajit, është shumë më mirë të filloni ditën me një gotë ujë të ngrohtë me limon. Kjo përzierje kaq e thjeshtë, është shumë e lehtë për t’u përgatitur, është e shijshme dhe ka një numër të...

Maqedoni 16.10.19 | 11:47

Osmani: Ligji i gjuhëve nuk do të preket pa konsensus

Përkundër deklaratave të kryeministrit Zoran Zaev dhe Ministres së Drejtësisë, Renata Deskoska të cilët thanë në lidhje me vërejtjet e Komisionit të Venecias për Ligjin për gjuhët, institucionet janë të gatshme t’i zbatojnë ato, zv. kryeministri Bujar Osmani thotë se Komisioni i...

Shkup 16.10.19 | 11:44

Kallëzim penal ndaj dy shtetasve të Kosovës, dyshohen për vjedhje në Shkup

MPB njofton se është paraqitur kallëzim penal kundrejt dy shtetasve të Kosovës të, cilët dyshohet se kanë grabitur në një qendër tregtare në Shkup. “Njësia për delikuencë të të miturve pranë SPB-Shkup ka ngritur kallëzime penale kundër dy shtetasve të huaj A.C. (19) dhe S.SH. (22),...

Film 16.10.19 | 11:42

Gjithçka gati për “Matrixin” e ri

Yahya Abdul-Mateen II, aktori i cili në filmin “Aquaman” e luajti personazhin me emrin Black Manta, i është bashkuar kastit të rebootit të Matrixit, regjinë e të cilit do ta bëjë Lana Wachowski. Mateen do ta luajë një nga rolet kryesore, ndërsa supozohet se bëhet fjalë për rolin e...

Bota 16.10.19 | 11:41

22 vjeçarja gjendet e lidhur dhe e masakruar në bodrum, i dashuri shpjegon në letër të gjithë ngjarjen

Një maniak 49 vjeçar ka masakruar të dashurën e tij 22 vjeçare, dhe më pas ka sqaruar të gjithë ngjarjen me gjakftohtësi. Jason Farrell, kaloi një orë duke shkruar dokumentin që pasqyronte krimin, e duke dhënë detaje të tmerrshme se si vrau Sammy Lee Lodwig, 22-vjeç. 22 vjeçarja u gjet...

Повеќе