Thursday, 22 August 2019
Kulturë 22.08.19 | 15:37

Për herë të parë, gjuha shqipe u përdor zyrtarisht në manifestimin Mbrëmjet Strugane të Poezisë

Pas gati gjashtë dekadash të ekzistencës së Mbrëmjeve Strugane të Poezisë, poezia “Tëga za jug” u lexua për herë të parë edhe në gjuhën shqipe. Në hapjen e festivalit mbrëmë, përveç gjuhës maqedonase dhe angleze, siç ishte praktika e deritanishme, mund të dëgjohej gjuha anglishte...

Maqedoni 22.08.19 | 15:36

Pamje nga vorrim i nënës së Katica Janevës, por asaj nuk iu lejua të merr pjesë në kortezhin funeral (FOTO)

Prokurorja Speciale Publike Katica Janeva, mëngjesin e sotëm nën shoqërim të policisë nga Burgu i Shutkës u nis drejtë Gjevgjelisë për të marrë pjesë në varrim të nënës së saj e cila ndërroi jetë gjatë ditës së djeshme. Megjithatë raportohet se Janevës i është lejuar vetëm...

Skena 22.08.19 | 15:28

Pas ‘OnRecords’, Fero heq dorë edhe nga Arbenita

Reperi Fero dhe modelja Arbenita Ismajli janë dyshja më e përfolur e shoëbizit. Kohët e fundit, ata po shfaqeshin kaq të dashuruar dhe të lumtur krahë njëri tjetrit sa na bënë të mendonim se së shpëjti lidhja do të bëhej zyrtare. Ata gjithashtu “mashtruan” se Arbenita mund të ishte...

Dashuri dhe seks 22.08.19 | 15:24

5 simbolet e dashurisë dhe kuptimet e vërteta që fshihen pas tyre

Dashuria ndër shekuj është shprehur përmes fjalëve, gjesteve të ndryshme. Shumë simbole janë përdorur nga njerëzit për ta përfaqësuar atë. Ka disa prej tyre që sado vite të kalojnë, ruajnë të njëjtën vlerë e të tjera që janë zbehur ose që shumë prej nesh nuk e kanë ditur që...

Ballkan 22.08.19 | 15:18

Kosovari vjen në Shqipëri të shesë makinën 30 mijë Euro, por i ndodh e papritura

Një ngjarje aspak e këndshme ka ndodhur ditën e sotme në Fushë-Krujë. Një shtetas nga Kosova, ka ardhur për ta shitur makinën e tij tip “Audi A6” me vlerë 30.0000 euro në vendin tonë. Shtetasi i Kosovës, është takuar me pronarin e një lokali në Fushë-Krujë, ndërsa dhëndrri i...

Bota 22.08.19 | 15:15

E frikshme: “Mushkëritë e botës” po shkatërrohen, zjarre masive në Amazonë! (VIDEO)

Prej disa ditësh pyjet e Amazonës i kanë kapluar vatra të mëdha zjarri, duke bërë që ngjarja dhe dëmet të marrin përmasa serioze. Vatrat e zjarrit po përpijnë me ritme të frikshme pyjet e shiut në Amazonë, e sipas shkencëtarëve kjo fatkeqësi natyrore, do të na i vështirësojë ‘luftën’...

Skena 22.08.19 | 15:09

Dua feston ditëlindjen e 24-të, kjo është dhurata që pranoi nga i dashuri (FOTO)

Këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa, feston sot ditëlindjen e 24-të. Këngëtarja ka pranuar urime të shumta nga fansat. Si dhuratë nga i dashuri Anwar Hadid, Dua ka pranuar një gur të çmuar. Dua është e lindur më 22 gusht të vitit 1995 në Londër.

Bota 22.08.19 | 15:05

Diçka e mistershme është zbuluar për dorën e mbretëreshës Elizabeth

Simboli i përshëndetjes me dorë e shoqëron mbretëreshën Elizabeth II prej dekadash, por nëse monarkes britanike 92-vjeçare i lodhet dora, s’ka pse e braktis detyrën. Ajo përdor një pajisje me mekanizmin e tundjes së dorës. Sipas People, Princeshë Ana, e bija e mbretëreshës, i ka rrëfyer...

Maqedoni 22.08.19 | 15:03

Avokati i Katica Janevës do ta ankimoj vendimin për paraburgim

Avokati i prokurores speciale Katica Janeva, Stevan Pavlleski ka deklaruar se grumbullon dokumentet e nevojshme dhe se deri në mbrëmje do të dorëzoj ankesë deri tek Këshilli Penal për masën e paraburgimit. Masën e paraburgimit mbrëmë vonë e caktoi gjykatësi i procedurës paraprake Sead Rexhepagiq...

Maqedoni 22.08.19 | 14:56

Tre persona në Prilep dyshohen për dhunë, ngritet aktakuzë ndaj tyre

Prokuroria Themelore e Prilepit ka sjellur vendim për zbatimin e procedurës hetuese ndaj tre personave, të ciltë dyshohet se e kanë kryer veprën penale “dhunë”. Ata më 19 gusht në një kafene në Prilep, pa arsye e kanë sulmuar një 21-vjeçar, i cili ka qenë i ulur në lokal. Përleshja...

Maqedoni 22.08.19 | 14:01

Osmani: Zhvillimet aktuale, kërcënim i drejtpërdrejtë ndaj kapaciteteve institucionale

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani në pres konferencë për media foli për zhvillimet e fundit në vend duke theksuar se rasti i fundit është kërcënim i drejtpërdrejt ndaj kapaciteteve institucionale të vendit që në mënyrë jo selektive të ballafaqohen me krimin...

Kronika e zezë 22.08.19 | 14:00

Gostivar: 20 vjeçari me makinë pa leje ‘fluturon’ nga rruga, lëndohen tre persona mes tyre një rëndë

Dje rreth orës 12.00, në rrugën lokale të fshatit Kalishtë të Gostivarit, shoferi i ri pa leje ka humbur kontrollin e makinës, nga ku kanë mbetur të plagosur 3 persona. Sipas policisë makina e tipit “Golf,, me targa të Shkupit, të cilën pa patentë shoferi e ka drejtuar 20-vjeçari G.Xh....

Maqedoni 22.08.19 | 13:05

Janeva arriti në Gjevgjeli, merr pjesë në varrimin e nënës së sajë

Nën përcjellje policore ka arritur sot në Gjevgjeli prokurorja speciale Katica Janeva për të marrë pjesë në varrimin e nënës së sajë, e cila ka ndërruar jetë gjatë ditës së djeshme. Në morgun e varrezave të qytetit, zyrtarët policorë Janevën e kanë futur përmes hyrjes së pasme. Kërkesën...

Maqedoni 22.08.19 | 12:45

Rasti “Monstra” shtyhet për 5 shtator

Gjykimi për rastin “Monstra” vrasjen e pesëfishtë tek Liqeni i Smillkovcës më 12 prill të vitit 2012 është shtyrë për 5 shtator për shkak të mungesës së kryetarit të këshillit të gjyqtarëve Ognen Stavrev, i cili është në pushim mjekësor. Gjyqtari Osman Shabani, informon se për...

Jetë 22.08.19 | 12:30

Pesë gjëra që duhet të bësh çdo darkë për të shmangur rrudhat

Fytyra ka nevojë për kujdes të vazhdueshëm që të ruajë elasticitetin, sidomos pas moshës 25 vjeç kur fillojnë të shfaqen edhe rrudhat e para, pasi trupi prodhon më pak kolagjen. Megjithatë, nëse çdo darkë i respekton gjithmonë këto pesë rregulla, rininë do ta kesh më shumë vite...

Bota 22.08.19 | 12:03

Amerika tronditet sërish, qëllohet me snajper një deputet

Një deputet është plagosur të mërkurën pasi u qëllua me një snajper në stacionin Lancaster të Los Angelosit. Deputeti ndodhej në një parking kur u qëllua në gjoks nga snajperi. Dyshimet e para janë se qitësi ishte tek apartamentet e Mental Health America, një strukturë e subvencionuar...

Lajme 22.08.19 | 11:37

Si ta nxjerrësh kancerin jashtë loje

Gjithnjë e më shumë, njerëzit po e kuptojnë se industria e kancerit është më e shqetësuar për portofolin e tyre sesa mirëqenien e njerëzve. Si rezultat, ka një numër në rritje të pacientëve që kërkojnë mundësi alternative të trajtimit të mjekësisë konvencionale, por nuk e dinë...

Skena 22.08.19 | 11:31

Morena Taraku: 5 mijë euro është qejfi

Modelja shqiptare Morena Taraku, e cila kohëve të fundit po jeton vetëm në Stamboll, nga ku edhe ka postuar një fotografi në llogarinë e saj në Instagram, ka tërhequr vëmendjen e fansave të saj. Edhe pse duket mjaft tërheqëse me njërën këmbë lartë, më interesante se vet fotografia...

Skena 22.08.19 | 11:18

Kjo është shqiptarja që po ‘çmend’ të gjithë në Instagram

Ish-banorja e Big Brothjer, Armela është mjaftë aktive në rrjetet sociale Ajo ka filluar të bëhet tejet aktive në llogarinë e saj në Instagram, kështu pozat tejet joshëse në bikini nuk po mungojnë. Zeshkania seksi sapo ‘goditi’ edhe me një tjetër imazh ku ka treguar linjat perfekte...

Skena 22.08.19 | 11:12

Kjo është shuma marramendëse që këngëtarët tanë fitojnë në dasma

Sezoni i dasmave është sezoni kur këngëtarët e muzikës popullore dhe zbavitëse fitojnë shuma marramendëse Fakti se këngëtarët ose grupet e orkestrave për 5 orë këndim në një dasmë përfitojnë më shumë se një rrogë të një kryetari të shtetit, është më se evidente dhe këtë...

Повеќе