Forcat e Armatosura të Tajvanit kryen një ushtrim tjetër në të cilin armiku i dyshuar është ushtria e Republikës Popullore të Kinës.

Fokusi i ushtrimit të sotëm të Marinës së Tajvanit ishte të neutralizojë kërcënimet e grupeve të vogla të sulmuesve që përdorin armë të vogla dhe të luftojnë “gjoks më gjoks”, sipas Associated Press.

Ushtrimet këtë javë u kryen edhe nga Forca Ajrore e Tajvanit, e cila kohët e fundit bleu versionet më të fundit të avionëve F-16 amerikanë dhe teknologji tjetër të përparuar.

Ushtria zhvilloi stërvitjet pasi presidenti i Tajvanit Cai Ing-Wen, në favor të pavarësisë së territorit, siguroi një mandat të dytë presidencial në zgjedhjet e së shtunës, duke fituar 57 për qind të votave.

Qeveria e Kinës konsideron Tajvanin si territorin e tij mbi të cilin duhet të vendoset kontrolli dhe forca, nëse është e nevojshme.

Një zëdhënës i zyrës së Qeverisë kineze në Tajvan përsëriti kërcënimin sot, duke iu përgjigjur deklaratës së Cai Ing-ven se Tajvani nuk ka asnjë arsye për të shpallur pavarësinë pasi tashmë është një shtet sovran.

Republika e Kinës dhe Tajvani kanë pasur qeveri të ndara që nga Lufta Civile Kineze, e zhvilluar në gjysmën e dytë të viteve 1940, pasi nacionalistët e udhëhequr nga Chang Kai-shek, pas humbjes nga komunistët, kaluan në ishullin që ndodhet 160 kilometra larg dhe formuan qeverinë në vitin 1949.

Tajvani që nga ajo kohë ka funksionuar si një shtet i pavarur, por Pekini e konsideron ishullin pjesë të territorit të tij.