Tag: popllore
Maqedoni 18.10.21 | 10:34

Studeniçan, BDI dhe PDSH vazhdojnë garën në rundin e dytë

Komisioni Shtetëtorë i Zgjedhjeve në faqen zyrtare ka publikuar rezultatet e raundit të parë të zgjedhjeve lokale për komunën e Studeniçanit. Prej votave të përpunuara në gjithsej 31 vendvotime, në këtë komunë prin kandidati i PDSH-së, Azem Sadiki me 2.935 vota të fituara, respektivisht...

Maqedoni 18.10.21 | 10:12

Vazhdon përpunimi i votave në Çair, këto janë rezultatet

KSHZ mëngjesin e sotëm ka përditësuar rezultatet e zgjedhjeve lokale, ku në komunën e Çairit deri më tani janë përpunuar votat e 68, nga gjithsej 86 vendvotime. Sipas rezultatit aktual, në Çair më tepër vota aktualisht ka kandidati i BDI-së, Visar Ganiu, respektivisht 10.015 vota, ose...

Maqedoni 17.10.21 | 09:55

Maqedonia voton, si zgjidhet kryetari i komunës?

Zgjedhja e kryetares/kryetarit të komunës bëhet në territorin e një komune, gjegjësisht në territorin e qytetit të Shkupit, sipas parimit të shumicës. Parimi i shumicës nënkupton se kandidati që do të fitojë më së shumti vota, fiton mandatin zgjedhor. Të drejtë vote kanë të gjithë...

Lajme Maqedoni 16.10.21 | 14:21

Në tre komunat e Gostivarit sot votuan 189 qytetarë

Votimi në zgjedhjet lokale filloi me votimin e parakohshëm të personave të sëmurë, personave të pafuqishëm dhe personat me COVID-19 dhe ata që ndodhen në izolim, aplikimi i të cilëve është pranuar nga Komisioni Komunal Zgjedhor. Në territorin e Kominës së Mavrovës sot votuan 36 persona. Në...

Maqedoni 16.10.21 | 10:00

Maqedoni, më shumë se 33 për qind e të diplomuarve, të papunë

Maqedonia e Veriut ndër vite po përballet me nivel të lartë të papunësisë. Të dhënat shënojnë rënie në tremujorin e fundit, por ende normat e larta të papunësisë ekzistojnë në mesin e brezave të rinj. Situata e papunësisë te të rinjtë inkurajon në migrimin e tyre, pra të ashtuquajturën...

Maqedoni 15.10.21 | 18:35

Maqedonia ndodhet në vendin e 64-të në botë për nga sundimi i së dejtës

Sipas Indeksit për sundim të së drejtës të Projektit botëror për Drejtësi për vitin 2021, Maqedonia e Veriut ndodhet në vendin e 64-të nga 139 shtete, duke mbajtur rangimin e vitit të kaluar me 0.54 pikë. Nga vendet e rajonit, më mirë ëstë vlerësuar Slovenia në vendin e 29-të me 0.68...

Maqedoni 15.10.21 | 14:55

Regjistrohen 413 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit janë bërë 3.025 testime për coronavirus, ndërsa 413 raste kanë rezultuar pozitiv. Prej rasteve të reja në Shkup janë 205, Kumanovë – 37, Veles – 20, Prilep – 19, Manastir – 15, Shtip – 14, Kavadar – 12, Probishtip...

Maqedoni 14.10.21 | 20:06

Mickoski: Jemi pajtuar me Marrëveshjen e Prespës, por nuk do ta them asnjëherë emrin e ri të shtetit

OBRM-PDUKM-ja ka pranuar realitetin e dalë nga Marrëveshja e Prespës. Por lideri i saj Hristijan Mickoski thotë se asnjëherë nuk do ta thotë emrin e ri të shtetit. “A do ta pranojmë Marrëveshjen e Prespës. Po neve jemi pjesë e institucioneve shtetërore ku përdoret emri i ri. Nëse mua...

Maqedoni 08.10.21 | 10:10

Dilema rreth lëshimeve të mundshme në spitalin e Tetovës

Prokuroria Themelore Publike e Tetovës tha se po vazhdon të hetojë edhe për shkaktarë të tjerë të mundshëm të zjarrit në spitalin e Tetovës, ku vdiqën 14 persona. Një ditë më herët, kjo prokurori publikoi një raport ku thuhej që zjarri shpërtheu në spital më 8 shtator, u shkaktua...

Maqedoni 08.10.21 | 09:30

Bislimovski: KRRE i ndërmori të gjitha masat për mbrojtjen e sistemit të energjisë elektrike, incidenti nuk do të më ndikojë

Kryetari i Komisionit Rregullator për Energjetikë Marko Bislimovski sonte deklaroi se si trup rregullator i ka ndërmarrë të gjitha masat për mbrojtjen e sistemit të energjisë elektrike dhe se procedura për marrjen e licencës së “U Pauer” ka filluar pasi është marrë shkresë nga MEPSO...

Maqedoni 06.10.21 | 10:49

Vetoja e Bullgarisë, Merkel e Macron bëjnë bashkë Zaevin dhe Radevin

Udhëheqësit evropianë organizuan dy takime midis presidentit të Bullgarisë Rumen Radev dhe kryeministrit të Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev brenda pak orësh në Brdo, të mërkurën, ka njoftuar presidenca bullgare. Radev u ftua të marrë pjesë në takimin e parë të përbashkët me Zaevin...

Maqedoni 06.10.21 | 10:47

Arrestohet një person në Shkup për tregti joligjore me lëndë narkotike

Gjatë ditës së djeshme rreth orës 16:00 në rrugën “Voin Drashkoviq”, policia ka privuar nga liria 42 vjeçarin B.F. nga Shkupi. Nga MPB-ja njoftojnë sot se ndaj personit në fjalë ishte shpallur fletarrestim nga Prokuroria Themelore Publike-Shkup nën dyshimin se ka kryer veprën penale “prodhim...

Ballkan 05.10.21 | 19:50

Pas një sërë akuzash jep dorëheqjen drejtori i Policisë në Shqipëri, Ardi Veliu

Zyrtarisht ka dhënë dorëheqjen si Drejtor i Përgjithshëm i Policisë në Shqipëri, Ardi Veliu, disa ditë para përfundimit të ultimatumit të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama i cili i dha 100 ditë kohë për të rivënë rregull. I emëruar në këtë detyrë më 5 Shkurt 2018, Veliu...

Maqedoni 05.10.21 | 17:12

Zaev: S’ka arsye për të pranuar dorëheqjen e Filipçes dhe Hasanit

Kryeministri Zoran Zaev në një deklaratë për shtyp pranë Qeverisë duke folur për tragjedinë e Tetovës, tha se nuk ka asnjë arsye për të pranuar dorëheqjen e ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe dhe të vartësit të tij, Ilir Hasani. Ai tha se është i bindur se Flipçe dhe...

Maqedoni 05.10.21 | 13:08

Carovska i falënderoi mësimdhënësit për përkushtimin dhe punën në kushte të pandemisë

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Milla Carovska ua uroi Ditën Ndërkombëtare të Mësuesit – 5 Tetori punonjësve arsimorë duke shprehur falënderim për përkushtimin dhe punën e bërë në kushte të vështira për mësim gjatë një viti e gjysmë.“Sot, kur e shënojmë Ditën Botërore...

Maqedoni 05.10.21 | 13:00

Zaev për çmimin e energjisë elektrike: Qytetarët të mos shqetësohen

Kryeministri Zoran Zaev sot deklaroi se amvisëritë nuk duhet të shqetësohen për rritjen e çmimit të energjisë elektrike. Zaev tha se masat e ndërmarra nga Qeveria do të sigurojnë çmime të qëndrueshme. “Çmimi i bursës në periudhën e fundit është nga 170 deri 220 euro për megavat....

Maqedoni 05.10.21 | 10:57

Arrestohet një person nga Kumanova, dërgohet në burg për vuajtjen e dënimit

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së djeshme diku rreth orës 15:15 në rrugën “405” në Kumanovë, pjesëtarët e policisë kanë privuar nga liria 24 vjeçarin D.G. nga Kumanova. Ai është kërkuar për vuajtjen e dënimit për veprën penale “dhunë”. D.G. është...

Maqedoni 05.10.21 | 10:26

MPB vazhdon me kontrolle, 196 gjoba vetëm në Shkup

Ministria për Punë të Brendshme gjatë ditës së djeshme (04.10.2021) ka vazhduar me kontrollet e shtuara në trafik. Nga MPB thonë se vetëm në territorin e Shkupit janë gjobitur 196 vozitës, prej të cilëve 40 për tejkalim të shpejtësisë, 14 për ngasje të makinës pa patentë shoferi,...

Maqedoni 05.10.21 | 09:37

ANALIZË: Lista e re e “borxhlinjve” ministritë, agjencitë, spitalet e RMV-së kanë më shumë borxhe…

Borxhet e  institucioneve shtetërore po rriten, po ashtu dhe të një pjese të komunave, ndërmarrjeve publike, ministrive, institucioneve shëndetësore, shkollave – në fund të gjysmës së parë të vitit borxhet arritën në 332 milionë euro. Në tremujorin e dytë, në krahasim me të parin,...

Maqedoni 05.10.21 | 09:08

Pendarovski në Greqi, vizita e parë e një presidenti të Maqedonisë në Athinë

Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, sot dhe nesër do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Greqi. Kjo do të jetë vizita e parë e një presidenti maqedonas në Greqi. Pendarovski do të pritet nga homologia e tij greke Katerina Sakelaropulu, me ceremoni zyrtare, ndërsa më pas...

Повеќе