Ushqimi në gotë ose ndryshe e njohur si “smoothie” është bërë një senzacion kohëve të fundit.
Përveç se kanë përbërës të shëndetshëm dhe të freskët, smoothiet treten shumë lehtë.

Vlerat e tyre ushqyese janë aq të larta sa që nuk është e nevojshme t’i kombinoni me ushqime të tjera, por thjesht t’i konsumoni si një vakt ushqimor, për mëngjes ose darkë.
Më poshtë gjeni një kombinim me arra.

Përbërësit
1 banane
30 gram arra
1 gotë qumësht
1 lugë mjaltë.

Fillimisht e coptoni bananen e më pas e vendosni në blender. Më pas shtoni qumështin, arrat dhe mjaltën.
Përzihet derisa të jetë kombinuar plotësisht dhe të jetë bërë konsistencë e smoothieve dhe shërbehet.