Moti sot do të jetë me diell dhe relativisht nxehtë me erë mesatare në drejtim verior.

Temperatura gjatë mëngjesit do të lëvizë prej -1 deri tre gradë celsius ndërsa temperatura gjatë ditës do të jetë nga 11 deri 19 gradë celsius.

Në Shkup dhe rrethinë moti do të jetë i ngjashëm me diell dhe me erë në drejtim verior ku temperatura maksimale do të arrijë deri 16 gradë celsius.

Gjatë ditës së mërkurë do të rriten vranësirat ndërsa gjatë natës dhe të enjten pritet të ketë reshje të shiut, kurse në pjesë malore të vendit do të ketë reshje të borës.