Category: Shkup
Shkup 02.06.19 | 15:09

Nga 15 qershori linjë hekurudhore Shkup-Selanik-Shkup

Hekurudhat e Maqedonisë së Veriut njoftojnë se nga 15 i këtij muaji vendoset ofertë tarifore ‘City Star’ për udhëtim në relacionin Shkup-Selanik-Shkup. Në web-faqen e ndërmarrjes së hekurudhave është theksuar çmimi i biletës varret nga numri i udhëtarëve që udhëtojnë bashkë,...

Shkup 31.05.19 | 12:57

Gjoba deri më 50 euro për parkim jo të rregullt në Shkup 5 minuta më parë

Në përputhje me Ligjin për veprimtaritë komunale dhe vendimin për rregull komunal të Qytetit të Shkupit, nenin 25 dhe nenin 49, inspektorët komunalë dhe kujdestarët komunalë do të kryejnë kontrolle të intensifikuara dhe do të sanksionohen të gjitha automjetet që janë parkuar në hapësirat...

Shkup 31.05.19 | 11:37

Komuna e Çairit të shtunën shënon Ditën Botërore të Fëmijëve

Kryetari i komunës së Çairit përmes një njoftimi në facebook ka ftuar të gjithë fëmijët që të shtunën së bashku të shënojnë Ditën Botërore të Fëmijëve. Dita Botërore e Fëmijëve do të shënohet me aktivitete të shumta dhe lojëra të ndryshme zbavitëse për fëmijë. Manifestimi...

Shkup 31.05.19 | 09:00

Tetë aksidente në Shkup gjatë ditës së djeshme, me një të vdekur

Një person ka vdekur kurse gjashtë tjerë kanë mbetur të lënduar me lëndime të lehta dhe të rënda. Ky është epilogu i aksidentëve dje në Shkup, njoftojnë nga Sektori për Punë të Brendshme në Shkup, përcjell Telegrafi Maqedoni. Në tre aksidente është shkaktuar vetëm dëm material. Gjatë...

Shkup 30.05.19 | 14:08

Helikopterë në të gjitha anët mbi qiellin e Shkupit (Foto)

Sot rrëzë malit Vodno mbi Shkup, përmes dy stërvitjeve është prezantuar gatishmëria e policisë së Maqedonisë për operacione shpëtuese. Në rastin konkret, u prezantua gatishmëria për shpëtim të udhëtarëve të ngatërruar në kabinë të teleferikut, me përdorimin e teknikave alipnist,...

Shkup 30.05.19 | 14:06

Digjet një makinë në Çair të Shkupit (FOTO)

Një makinë e tipit “VOLVO” është përfshirë nga flakët në rrugën “”Cvetan Dimov”, Çair” të Shkupit. Siç mëson Alsat, shkaqet e shkaktimit të zjarrit ende nuk janë të qarta, mirëpo dihet se makina është e tipit “Volvo” me targa të qytetit të Velesit.

Shkup 30.05.19 | 08:45

Gjashtë aksidente dje në Shkup, katër persona të lënduar

Katër persona të lënduar në katër, nga gjashtë gjithsej aksidente në komunikacion gjatë 24 orëve të kaluara në rrethinën e Shkupit. Nga SPB Shkup njoftojnë se nga komunikacioni janë ç’kyçur 16 vozitës pa patentë shoferi, si dhe 16 vetura të paregjistruara. Janë dhënë 61 masa për...

Shkup 29.05.19 | 14:54

Teleferiku në Vodno nesër nuk do të punojë deri në orën 12:00

Teleferiku në Vodno nesër nuk do të punojë deri në orën 12:00 për shkak të mbajtjes së “Stërvitjes alpiniste – Vodno 2019”. “Ndërprerja kohore e punës së Teleferikut është për shkak të shfrytëzimit të objektit për nevojat të stërvitjen që do të mbahet në kuadër të aktiviteteve...

Shkup 29.05.19 | 14:30

Trembëdhjetë aksidente dje në Shkup, shtatë persona të lënduar

Trembëdhjetë aksidente kanën ndodhur gjatë 24 orëve të fundit në rrethinën e Shkupit, ndërsa nga këto aksidente shtatë persona kanë marrë lëndime të lehta trupore. Siç deklarojnë nga MPB në tetë aksidentet janë shënuar dëme materiale. Nga komunikacioni janë ç’kyçur 12 vetura...

Shkup 28.05.19 | 15:16

Shkupi më në fund me një park zbavitës (Foto)

Qyteti i Shkupit në lokacionin e vjetër do të ndërtojë një park argëtues tematik. Parku shfaqet si një tërheqje atraktive, duke pasur parasysh se një park i tillë nuk ekziston brenda një rreze prej 250 kilometrash në rajon. Sot në qytet u prezantua përmbajtja tematike e parkut të lojërave...

Shkup 28.05.19 | 12:42

Digjet një banesë në Shkup

Një zjarr ka shpërthyer këtë mëngjes në një banesë prapa Sallës Universale, në rrugën “Hristo Smirnenski”. Sipas Ministrisë së Brendshme, banesa e djegur ndodhet në kulmin e ndërtesës kurse zjarri ka shpërthyer nga kuzhina e banesës. Zjarrfikësit kanë bërë ndërhyrjet e duhura...

Shkup 28.05.19 | 08:27

Bekteshi: Deri në fund të qershorit përfundimisht nis ndërtimi i rrugës Shkup- Bllacë

“Ne kemi pak fjalë por shumë punë” kështu u shpreh ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi në debatin e Tv 21 duke paralajmëruar njëkohësisht edhe projektin e shumëpritur për ndërtimin e rrugës Shkup-Bllacë.Në fakt sipas ministrit Bekteshi projekti është dorëzuar dhe është në...

Shkup 27.05.19 | 11:34

“Mercedesi” godet dhe përplas 51 vjeçarin në Sllupçan

Një 51 vjeçar në fshatin Sllupçan të Likovës parmbrëmë është përplasur nga një makinë e tipit “Mercedes” derisa po ecte skaj rrugës së fshatit. Sipas njoftimit të policisë, ngjarja ka ndodhur të shtunën në mbrëmje në ora 21.40, kur makina që drejtohej nga një banor i Vaksincës...

Shkup 24.05.19 | 15:44

Në krahasim me vendet e rajonit, qytetarët e Maqedonisë së Veriut paguajnë më shtrenjtë për pagesat rrugore (Foto)

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut paguajnë më shumë për pagesat rrugore, në krahasim me vendet e rajonit, si Serbia, Greqia, Shqipëria dhe Bullgaria. Në një analizë që është bërë nga “Metamorfozis”, nëse çdo ditë punë udhëtohet me makinë në relacionin Shkup-Gjevgjeli, që përfshihen...

Shkup 24.05.19 | 08:21

Shënimi i Ditës së iluministëve mbarësllovenë

Me rastin e Ditës së iluministëve mbarësllovenë dhe mësuesve shën Cirili e Metodi – 24 Maj, sot do të mbahet solemnitet në Filarmoninë nacionale në Shkup, në organizim të Qeverisë. Në solemnitet është paralajmëruar fjalim i kryeministrit Zoran Zaev.

Shkup 22.05.19 | 10:42

Stoltenberg dhe Këshilli veriatlantik i NATO-s vijnë në Shkup

 Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dhe Këshilli veriatlantik më 2 dhe 3 qershor do ta vizitojnë Republikën e Maqedonisë. Stoltenberg dhe anëtarët e Këshillit gjatë qëndrimit dyditor në vend do të kenë takime me kreun shtetëror lidhur me procesin e inkuadrimit të vendit...

Shkup 22.05.19 | 10:34

Forcat ajrore greke zhvillojnë teste në hapësirën tonë ajrore

Avionët luftarakë fluturuan sot në hapësirën tonë ajrore për herë të parë si pjesë e operacioneve të NATO-s. Këto fluturime vijnë në kuadër të një marrëveshje të nënshkruar nga kryeministri grek, Aleksis Cipras gjatë vizitës së tij në Shkup, në prill të këtij viti. Sipas të...

Shkup 21.05.19 | 18:35

E sjellin një Elefant në Kopshtin Zoologjik në Shkup, shtrejntohet bileta, Drejtori: Elefanti ha shumë

Bileta hyrëse për në kopshtin zoologjik do të shtrenjtohet për 30 denarë,  në vend të 50 tani do të paguani 80 denarë për person, përveç fëmijëve deri në moshën 3 vjet të cilët mund të hyjnë falas. Ky vendim u miratua në seancën e Këshillit të qytetit të Shkupit që u shoqërua...

Shkup 18.05.19 | 15:44

Nesër do të ketë regjim të komunikacionit në Shkup

Nesër me fillim në orë 9:45, nën organizimin e Shoqatës për sport dhe kreativitet, do të mbahet garë rekreative “I pari deri te maja”. Shtegu i garës së çiklistëve do të fillojë nga Muzeu i Qytetit të Shkupit, sheshi “Shën Kirili dhe Metodi”, përgjatë sheshit “Shën Klimenti...

Shkup 17.05.19 | 15:17

Rreth 1.000 maturantë nga Shkupi tradicionalisht luajtën kuadril në sheshin “Maqedonia”

Në Sheshin “Maqedonia” rreth 1.000 maturantë morën pjesë në manifestimin tradicional “Parada e maturës 2019”, ku e kanë luajtur kuadrilin. Përveç në Shkup, parada e maturantëve u mbajt edhe në Ohër, Strugë, Gjevgjeli , Strumicë dhe Vallandovë. Organizatori i ngjarjes Nikolla...

Повеќе