Category: Shkup
Shkup 10:55

Gjatë fundjavës në Shkup 23 aksidente, një person rëndë i lënduar

Një shofer ka marrë lëndime të rënda trupore, ndërsa 19 persona lëndime më të lehta trupore në dy nga gjithsej 23 aksidente rrugore gjatë fundjavës që lamë pas në rajonin e SPB Shkup. Në nëntë aksidente është shkaktuar dëm material. Nga MPB-ja informojnë se gjatë fundjavës, policia...

Shkup 19:11

Dy persona, shtetas të Republikës së Shqipërisë mbrëmë në aeroportin e Shkupit janë kapur me letërnjoftime të rreme greke. Siç njoftojnë nga policia, njëri prej tyre, E.L pas kontrollit ka pranuar se letërnjoftimi ka qenë i falsifikuar dhe se e ka blerë nga një person i panjohur në Shqipëri për 1000 euro. 26 vjeçari E.L ëshë privuar nga liria. Në rastin e dytë, me letërnjoftim të rremë ka udhëtuar personi H.A, i cili është arrestuar nga zyrtarët policorë. Pas kontrollit të kryer, tek ai është gjetur letërnjoftimi shqiptar me emër të tij.

Dy persona, shtetas të Republikës së Shqipërisë mbrëmë në aeroportin e Shkupit janë kapur me letërnjoftime të rreme greke. Siç njoftojnë nga policia, njëri prej tyre, E.L pas kontrollit ka pranuar se letërnjoftimi ka qenë i falsifikuar dhe se e ka blerë nga një person i panjohur në...

Shkup 22:48

Theret me thikë një person në Çair

Në SPB të Shkupit është paraqitur se në rrugën “Xhon Kenedi”, 24 vjeçari K.S nga Shkupi pas një zënke paraprake është sulmuar fizikisht nga 25 vjeçari L.A nga Shkupi, i cili ka qenë i shoqëruar edhe nga një person tjetër, dhe pastaj i ka shkaktuar plagë me thi.kë. I plagosuri është...

Shkup 15:33

Shkupjani ikë nga burgu, kapet nga policia në Kumanovë

Me 08.03.2019 në ora 21.50 në vendkalimin kufitar në Tabanoc gjatë kryerjes së kontrollit është konstatuar se Xh.M.(24) nga Shkupi evidentohet në STOP listën për mbajtjen e dënimit me burg për kryerjen e veprës penale sipas nenit 236 qëndrimi 1 që ka lidhje me nenin 22 nga Kodi Penal dhe...

Shkup 13:02

Vetëvrasje në Shkup

Siç njoftojnë nga “Kurir” një trup është gjetur në lagjen “Maxhir Maallo”. Trupi është gjetur nën urën e kësaj lagje, ndërsa sipas njoftimeve të para, viktima është hedhur nga ura. Në 24 orët e fundit, kjo është vetëvrasja e dytë në Shkup. Dje në ora 11:00, një burrë...

Shkup 20:28

Shpaloset pllakë përkujtimore e Adem Jasharit në Seravë të Çairit (VIDEO)

Sot në lagjen Seravë të Çairit është shpalosur pllakë përkujtimore e Adem Jasharit në shtëpinë e veprimtarit Ismet Shabani. Në këtë ngjarje ka marrë pjesë lideri i BDI-së Ali Ahmeti, djali i komandantit legjendar Lulzim Jashari, kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, veprimtari Ramiz Lladrovci...

Shkup 13:34

Ligji i ri për mbrojtjen e Matkës është në fazën përfundimtare

Ligji për mbrojtjen e pjesës së Matkës dhe ligji për mbrojtjen parkut malor në Vodno janë në fazën përfundimtare dhe me këtë do të rregullohet ligji i cili do të mbron rrethinat e tyre, tha zv. ministri për Mjedis Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, Jani Makraduli, përcjell Telegrafi...

Shkup 13:32

Procedurë kundërvajtje për 28 dekanë në UKM, paralajmërohen kontrolle edhe në universitete tjera

Komisioni për Antikorrupsion do të shqiptojë procedurë kundërvajtje kundër 28 dekanëve të Universitetit “Kirili dhe Metodi”, pasi nuk kanë dorëzuar listat anketuese. Përveç në UKM, Komisioni për Antikorrupsion do të procedojë edhe kontrolle nëpër universitete tjera. Nga Komisioni...

Shkup 09:06

Cipras përgatitet për vizitë në Shkup

Kabineti i kryetarit të Qeverisë dhe Ministria e Punëve të Jashtme të Greqisë, punojnë  në planifikimin e vizitës së kryeministrit grek në Shkup, që sipas një pjese të portaleve informative greke,  do të jetë në fillim të muajit të ardhshëm, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga...

Shkup 13:15

Kamioni godet për vdekje shkupjanen

79-vjeçarja nga fshati Petrovec ka humbur jetën pasi është goditur nga një kamion. Sipas policisë, kamioni me targa të Shkupit, ka qenë i drejtuar nga një 42 vjeçar me vendbanim në Katllanovë. Pas aksidentit me makinë të ndihmës së shpejtë e moshuara është dërguar në klinikën “Nënë...

Shkup 08:27

Një këmbësor i vdekur dhe dy të lënduar në nëntë aksidente në Shkup

Një këmbësor ka humbur jetën në një aksident komunikacioni, ndërsa dy të tjerë kanë marrë lëndime trupore në dy aksidente nga nëntë gjithsej kanë kanë ndodhur në rajonin e Shkupit. Policia ka përjashtuar nga komunikacioni 44 shoferë, të cilët kanë tejkaluar shpejtësinë, tetë...

Shkup 11:58

Inspektorati ndërtimor shtetëror do të fillojë të rrënojë në Matkë

Drejtori i Inspektoratit Shtetëror për ndërtim dhe urbanizëm Lokman limani e ka respektuar ministrin për transport dhe lidhje Goran Sugarevski, i cili do të fillojë me inspektim të punës të inspektoratit për ndërtimtari në Komunën e Sarajit e cila me vite nuk po i rrënon ndërtimet e egra...

Shkup 15:16

FFM: Kemi punuar sipas ligjit, nuk ka pasur fshehje të tatimit

Pas ngritjes padi penale nga Policia Financiare kundër ish-kryetarit të Federatës së Futbollit të Maqedonisë (FFM), Ilço Gjorgjieski, kanë reaguar nga shtëpia e futbollit në vend. Ata thonë se çdo herë kanë punuar në pajtim me Ligjin për kontabilitet për organizatat jofitimprurëse dhe...

Shkup 13:46

Shkup, dy fëmijë goditën nga një veturë – njëri në gjendje të rëndë

Dy fëmijë të moshës 9 vjeçare dje janë goditur nga një veturë “Volkswagen Touareg” në rrugën “Alija Avdoviq” në Shkup, ku njëri nga fëmijët ka marrë lëndime të rënda trupore. Veturën e ka vozitur S.R., 31-vjeçar nga Shkupi “Fëmijët janë dërguar në spitalin shtetëror...

Shkup 16:16

Bashkia e Shkupit themelon ndërmarrje të re publike për trajtim human të kafshëve endacake

Këshilli i Bashkisë së Shkupit në seancën e sotme ka sjell vendim për formimin e Ndërmarrjes së re publike për trajtim human të kafshëve endacake, ndërsa do të bart emrin “Lajka”, përcjell Telegrafi Maqedoni. Ndërmarrja do të formohet nga shërbimet ekzistuese që deri tani kanë...

Shkup 15:44

Ndërron jetë nga gripi një vajzë 12-vjeçare në Shkup

Para gjysmë ore në Klinikën e fëmijëve nga gripi ka ndërruar jetë një 12-vjeçare me paralizë cerebrale. Vajza është rasti i dytë i vdekjeve nga gripi për këtë javë, ndërsa e katërta për këtë sezon. Nga Ministria për Shëndetësi thonë se do të konfirmojnë se për çfarë sëmundje...

Shkup 12:12

Arrestohen dy të punësuar në Bashkinë e Shkupit

Dy të punësuar në Bashkinë e Shkupit janë arrestuar në vendin e punës për shkak të dyshimit për keqpërdorim të detyrës zyrtare, mashtrim kompjuterik dhe falsifikim kompjuterik, njofton zëdhënësi i MPB-së, Toni Angellovski. Bëhet fjalë për punëtorë të sporteleve nga sektori i paraqitjes...

Shkup 11:31

Shkupi do të bëhet me “Magic Park”

“Luna Park” në parkun e qytetit të Shkupit do të ndërtohet sipas projekti të ri. Parku i ri përveç përmbajtjeve për zbavitje do të ketë edhe restorante dhe hapësirë më të madhe nga ajo e deritanishmja, në mënyrë që të ngjasojë me parkun në Selanik. “Ajo çfarë punojmë në...

Shkup 10:43

Shkup, 21 aksidente gjatë fundjavës, një person ka ndërruar jetë

Gjatë fundjavës së kaluar në rajonin e Shkupit kanë ndodhur gjithsej 21 aksidente, në të cilët një person ka ndërruar jetë dhe një ka marrë lëndime të rënda, ndërsa nëntë persona tjerë kanë marrë lëndime më të lehta. Siç njoftojnë nga Policia e Maqedonisë, nga aktivitetet...

Shkup 13:34

Shkup, nesër regjim i posaçëm i komunikacionit në më shumë rrugë

Siç njoftojnë nga Bashkia e Shkupit për shkak të ndërhyrjeve në më shumë vende të Bashkisë së Shkupit, nesër komunikacioni do të zhvillohet në sipas regjimit të ndryshuar të përkohshëm Në boulevardin “Boris Trajkovski”, te hyrja e ish fabrikës “Stakllara”, si dhe në rrugën...

Повеќе