Category: Shkup
Shkup 19.06.20 | 20:30

Maqedoni, një e treta e pacientëve të vdekur kanë shkuar me vonesë në spitale

Një numër i madh i rasteve me COVID-19 kemi diagnostikuar post mortem, tha Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në emisionin e sotëm për “Kanal5”, ku sqaroi se u morën mostrat nga njerëzit që vdiqën në spital në ditën e pranimit, për të zbuluar nëse ata ishin bartës të virusit...

Shkup 18.06.20 | 16:47

Koronavirusi në Shkup, 336 raste aktive në Çairi dhe 128 në Gazi Baba

Ministria e Shëndetësisë njofton se në nivel shtetërorë ka 2612 raste aktive me koronavirusin e ri, sa i përket statistikave sipas qyteteve, kryeson kryeqyteti me rreth 1507 raste aktive. Në ranglistën e komunave të kryeqyteti prinë Çairi me 336 raste aktive, pasuar nga Gazi Baba me 128 raste...

Shkup 17.06.20 | 15:26

Policia së bashku me përfaqësues të NQP Shkup kanë shpërndarë maska në lagjen Vllae

Sektori për parandalim në kuadër të SPB Shkup në bashkëpunim me NQP Shkup sot në lagjen Vllae të Shkupit gjegjësisht në stacionin e autobusit tek ura “Vllajko”, realizoi aktivitete parandaluese në drejtim të parandalimit më të suksesshëm në ballafaqimin me pandeminë aktuale nga Kovid...

Shkup 16.06.20 | 15:32

Shkup: Faturat e papaguara për ujë mund të paguhen në këste dhe pa interes

N.P. ”Ujësjellësi dhe Kanalizimi” – Shkup po zbaton aksion për pagesë të borxheve në këste dhe pa interes. Nga NP “Ujësjellësi dhe Kanalizimi” – Shkup informojnë se aksioni për pagesë të borxheve në këste pa interes për persona fizikë dhe juridikë është me afat të përcaktuar...

Shkup 16.06.20 | 14:30

Nëntëdhjetë e shtatë të infektuar të rinj në Shkup, Çairi me numër më të madh të rasteve aktive

Nga 134 persona të diagnostikuar me Kovid-19 nga testimet në 24 orët e fundit, 97 raste janë në Shkup. Sipas statistikës së Ministrisë së Shëndetësisë, kryeqyteti deri më tani ka 1995 pozitivë, ndërsa aktivë janë 1323. Midis komunave të Qytetit të Shkupit edhe ato që gravitojnë në...

Shkup 13.06.20 | 08:01

Kryetari i Komunës së Gazi Babës konfirmon se është pozitiv me Covid-19

Kryetari i Komunës së Gazi Babës Borçe Georgievski është pozitiv me coronavirus. Lajmi konfirmohet nga vetë ai këtë mëngjes për “Fokus”. “Unë e pranova testin këtë mëngjes, deri më tani jam mirë, nuk kam ethe dhe po marr terapi të përshtatshme të përshkruar nga mjekët”,...

Shkup 12.06.20 | 13:51

Rastet aktive me koronavirus në Shkup, kryeson Çairi dhe Gazi Baba

Rastet aktive me koronavirus në Shkup, kryeson Çairi dhe Gazi Baba Ministria e Shëndetësisë njofton se në Shkup ka rreth një mijë raste aktive me koronavirus. Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur numrin e rasteve aktive nëpër komunat e Shkupit duke theksuar se rastet aktive sipas...

Shkup 11.06.20 | 16:33

Flamingo në Kopshtin Zoologjik në Shkup, së shpejti do të vijnë pinguinët

Gëzim i ri për të vegjlit. Një tufë prej 15 flamingosh të rinj fituan vendin e tyre në kopshtin zoologjik të Shkupit. Ata ende nuk kanë marrë ngjyrë rozë, sepse duhet ta formojnë atë për pesë vjet. Ngjyrën e marrin përmes një pigmenti nga një ushqim i veçantë me të cilin do të...

Shkup 08.06.20 | 12:44

Kthehen shkupjanët, 9000 makina për 3 orë kanë kaluar në pikë pagesën në Gllumovë

Kthehen shkupjanët, 9000 makina për 3 orë kanë kaluar në pikë pagesën në Gllumovë NP “Rrugë shtetërore” për TV21 bënë të ditur se në mëngjesin e sotëm, për vetëm tre orë nga pikë pagesa rrugore në Gllumovë, në Shkup kanë hyrë rreth 9000 vetura. Kjo si rezultat i largimit...

Shkup 06.06.20 | 14:59

Dezinfektim në bregun e lumit Vardar

Ekipe të Qytetit të Shkupit dhe të Brigadës Zjarrfikëse sot zbatuan aksion për larjen dhe dezinfektimin e bregut të lumit Vardar. Larja është realizuar me cisterna me mjet special për dezinfektim të sipërfaqeve publike në bregun e Vardarit, ndërsa është dezinfektuar edhe pajisja urbane. “Qyteti...

Shkup 04.06.20 | 11:09

Transporti publik në Shkup ndërpritet prej sot në ora 21 deri të hënën në ora 5

Ndërmarrja e qarkullimit publik – Shkup, informoi se prej sot në ora 21, e deri të hënën në ora 5, transporti publik në qytet nuk do të funksionojë. Prej aty potencojnë se ndërprerja e përkohshme është në pajtim me vendimin e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut për...

Shkup 04.06.20 | 00:16

Dramë në Shkup: Inspektorët nuk lejohen të futen brenda në një lokal, brenda ka qëndruar një lider partie (VIDEO)

Udhëheqësja e Sektorit për Mbikëqyrje Inspektuese Shkup Meri Prodanovska sonte në një konferencë të jashtëzakonshme për media deklaroi se ishin penguar që të bëjnë kontroll në një objekt hotelierik në “Boemska ulica”. Sipas saj, derisa inspektorët kishin pritur që të hynë, nga...

Shkup 03.06.20 | 16:51

Komisioni propozon mbylljen e Shkupit, Tetovës, Kumanovës dhe Shtipit deri të hënën

Komisioni për Sëmundje Infektive ka propozuar kthimin e orës policore nga enjtja në orën 21:00 deri të hënën ora 05:00. Lëvizja do të jetë e ndaluar për Shkupin me gjitha komunat, Tetovën, Kumanovën (dhe Likovën) dhe Shtipin. Për qytetet tjera propozon fuqizimin e orës policore nga ora...

Shkup 02.06.20 | 11:18

Krisma në Çair të Shkupit, plagoset një person

Gjatë ditës së sotme diku rreth orës 5 e mëngjesit, në rrugën ‘Arhiepiskop Distej’, në Komunën e Çairit, është plagosur një person i cili ka drejtuar një motoçikletë. Personi menjëherë është dërguar në spital, ndërsa policia gjatë këqyrjes së vendit të ngjarjes ka...

Shkup 02.06.20 | 11:04

Shkupi me më së shumti raste aktive me Kovid-19, më së shumti në Çair dhe Saraj

Më së shumti raste aktive nga Kovid-19 ka në Shkup, pas të cilit vijojnë Tetova, Shtipi, Kumanova dhe Velesi. Të dhënat e Institutit për shëndet publik tregojnë se në vend, në këtë moment ka gjithsej 6060 raste aktive. Prej tyre, 298 janë në Shkup, 83 në Tetovë, 68 në Shtip, 55 në...

Shkup 01.06.20 | 20:16

Shkup, interesim i madh për subvencione për biçikletë

Gjithsej 696 kërkesa deri tani janë dorëzuar nga ana e qytetarëve për subvencione për biçikletë të blerë dhe 91 kërkesa për subvencione për monopati të blerë, prejse dje Qyteti i Shkupit i shpalli thirrjet publike. Qyteti i Shkupit theksoi se këtë vit risi është që qytetarët do të...

Shkup 01.06.20 | 09:59

Testohet familja e viktimës nga Kovid-19 nga Çairi

Familja e të ndjerit- te i cili strishoja pas vdekjes tregoi rezultat pozitiv me koronavirus, sot është testuar. Ata kanë pranuar të testohen dhe është marrë strisho ndaj 14 personave, ka shkruar në Fejsbuk, ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe. “Në Qendrën për shëndet publik janë...

Shkup 29.05.20 | 13:29

Sot pa ujë banorët e Vizbegut

Pa ujë sot prej orës 11 janë një pjesë e konsumatorëve të lagjes Vizbeg. Siç kumtoi Qendra rajonale për menaxhim me kriza-Shkup, ndërprerja bëhet për shkak të kryerjes së kyçjes në ujësjellës prej f 150mm në f80mm në rr. “Kaçaniku” pn (afër servisit Daim). Shfrytëzuesit...

Shkup 29.05.20 | 08:48

Numri i rasteve aktive me Covid-19 është 470, më shumë ka në Shkup

Kaluan dy ditë në vend pasi ora policore është hequr tërësisht, me protokolle të posaçme janë hapur kafenetë dhe restorantet si dhe një pjesë e të punësuarve janë kthyer nëpër vendet e punës. E obligueshme është mbajtja e maskave dhe e distancës prej dy metrash. Kompetentët apelojnë...

Shkup 27.05.20 | 11:53

Transporti publik në Shkup prej sot pa kufizime kohore

Ndërmarrja e qarkullimit publik (NQP) Shkup informon se prej sot transporti publik do të funksionojë si zakonisht, përkatësisht pa kufizime kohore (prej 05:00 deri më 24:00, varësisht nga linja). Autobusët do të qarkullojnë sipas itinerarit të së shtunës, me përjashtim të linjave 9, 19,...

Повеќе