Category: Maqedoni
Maqedoni 19.06.19 | 07:59

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe i nxehtë. Në disa vende do të ketë vranësira të pakta, si dhe kushte për reshje të shiut. Gjithashtu do të fryjë erë e përforcuar. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 11 deri 19 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të...

Maqedoni 19.06.19 | 00:20

El Cheka “selam” Fatime Fetait: Nëse don ta zbulosh rastin “Monstra” merre në pyetje gruan e Veljanovskit

Kërçovari Sheqerim Ameti i njohur si El Cheka që po publikon bisedat e përgjuara të krerëve të BDI-së, i është pëegjigjur prononcimit të prokurores speciale, Fatime Fetai, e cila theksoi që El Cheka të mos luajë me ndjenjat e familjeve të të akuzuarve dhe djemve të vrarë, dhe gjithçka...

Maqedoni 18.06.19 | 15:28

Përfundon gjykimi për vrasjen e ALMIRIT, të premten shpallet vendimi

Nuk e kam pasur të vazhduar licencën gjatë kohës kur e kam punuar ekspertizën por për asnjë moment nuk kam qenë i larguar nga regjistri i ekspertëve në faqen e Ministrisë së Drejtësisë”. Kështu është shprehur eksperti teknik Stoinko Zllatkovski, në seancën e sotme gjyqsore për rastin...

Maqedoni 18.06.19 | 15:25

Nesër në Shkup mbahet konferenca për dhurimin e ushqimeve të tepërta

Pesëdhjetë kompanitë më të mëdha në vend nesër do të kenë mundësinë që të marrin pjesë në konferencën për dhurimin e ushqimit të tepërt e cila është nën organizimin e “Siti Siti”, e cila do të mbahet në Meriot hotel në Shkup. Ata do të mund të dëgjojnë propozime dhe...

Maqedoni 18.06.19 | 14:13

Rasmussen: Vendet anëtare të BE-së nuk mund ta injorojnë Maqedoninë e Veriut

Ish-kryeministri i Danimarkës, Anders Fogh Rasmussen nëpërmes profilit të tij në rrjetin social “Twitter” rekomandon se Maqedonia ka tejkaluar problemin më serioz, kontestin me emrin, për shkak të një të ardhme më të mirë dhe anëtarësim në BE dhe NATO. “Maqedonia e Veriut e ka tejkaluar...

Maqedoni 18.06.19 | 14:07

UNICEF dhe Telekomi i Maqedonisë: Inovacione digjitale për mundësi të barabarta të fëmijëve dhe të rinjve me aftësi të kufizuara

Fondacioni Telekom për Maqedoninë dhe UNICEF publikuan partneritet për zgjerimin e mundësive për kyçjen e fëmijëve dhe të rinjve me aftësi të kufizuara në shoqërinë digjitale. Partnerët, së bashku me të rinjtë do të krijojnë zgjidhje digjitale inovative për qasje më të mirë në...

Maqedoni 18.06.19 | 14:06

Kate Byrnes ambasadore e re e SHBA-së në Maqedoninë e Veriut

Ambasadorja e re e SHBA-së në Maqedoninë e Veriut, Kate Byrnes, ne një ceremoni solemne në Departamentin e Shtetit të SHBA-ve u betua si Ambasadore e re në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Ndihmësi i Sekretarit të Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike dhe ish ambasadori i Maqedonisë...

Maqedoni 18.06.19 | 14:05

Filloi takimi i ministrave të Jashtëm, do të debatohet edhe për Maqedoninë e Veriut

Ka filluar takimi i ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të cilët pritet të debatojnë edhe për rastin e Maqedonisë së Veriut dhe mundësinë për fillimin e negociave me BE-në. Mediat e huaja që një ditë më parë kanë publikuar mundësinë e kthesës së debatit në këtë takim...

Maqedoni 18.06.19 | 13:24

Maqedoni, reformat kundër korrupsionit duhet të vazhdojnë patjetër

Reformat në institucionet kyçe për luftën kundër korrupsionit, patjetër të vazhdojnë, madje dhe të forcohen kompetencat e institucioneve me qëllim edhe të konfiskimit të pronave të përfituara me korrupsion. Kështu porositi Freek Janmat, përfaqësues i BE-së. Këtë qëndrim Janmat këtë...

Maqedoni 18.06.19 | 12:39

Xhaferi – Xhanshu: Vizita është një kontribut i fortë për avancimin dhe bashkëpunimin midis RMV-së dhe Kinës!

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, i cili ndodhet për vizitë zyrtare në Republikën Popullore të Kinës, sot takoi kryetarin e Kuvendit Popullor të Kinës, Li Xhanshu. Xhaferi gjatë takimit me homologun e tij Xhanshu theksoi se në zhvillimin e miqësisë ndërmjet dy...

Maqedoni 18.06.19 | 11:11

Pendarovski dhe Zaev udhëtojnë me linja të rregullta për shkak se avioni qeveritar po servisohet

Presidenti Stevo Pendarovski dhe kryeministri Zoran Zaev po fluturonin me linja ajrore të rregullta ndërsa avioni qeveritar është në servisim. Ata javën e kaluar publikuan foto në profilet e tyre në rrjetet sociale ku shihen duke udhëtuar në linjat ajrore komerciale. Nga departamenti qeveritar...

Maqedoni 18.06.19 | 10:40

Qeveria sot mban seancë, diskuton për rikonstruimin e shkollave fillore

Qeveria e Maqedonisë së Veriut sot do ta mbajë seancën e 140, në të cilën disa pika do të jenë në rend dite nga programi qeveritar. Qeveria do ta shqyrtoj dhe do të sjell vendim për Propozim- Rregulloren për plotësimin e Rregullores për llojin e aktiviteteve, shumën maksimale për aktivitete,...

Maqedoni 18.06.19 | 09:42

Regjistrimi në shkollat e mesme, nxënësit në Maqedoni preferojnë mjekësinë

Kërkesat e shteteve perëndimore për kuadër të mjekësisë nga vendi ynë, kanë bërë që të shtohet interesimi i nxënësve për tu regjistruar në mjekësinë e përgjithshme, me theks të veçantë, akusherinë. Pika e regjistrimit për mjekësinë e përgjithshme, ishte me radhë të gjata,...

Maqedoni 18.06.19 | 08:56

Komunikacioni në Maqedoni, autoritetet rekomandojnë vozitje të kujdesshme

Komunikacioni në vend po zhvillohet në rrugë me lagështi dhe pa ndalesa. Intensiteti i komunikacionit jashtë mjediseve urbane është mesatar, ndërsa në kalimet kufitare nuk ka pritje të gjata për hyrje dhe dalje nga shteti. LAMM informon se për shkak të rrëshqitjes së dheut në rrugën...

Maqedoni 18.06.19 | 08:54

Mbledhje e ministrave të Punëve të Jashtme të BE-së, diskutojnë për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të BE-së, sot në Luksemburg do të bisedojnë për përparimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe zgjerimin e BE-së. Ministrat mes tjerash duhet të vendosin nëse dhe kur Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria do t’i fillojnë negociatat për...

Maqedoni 18.06.19 | 08:04

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni pritet të jetë me diell dhe i nxehët. Pasdite do të ketë reshje të shiut në disa vende dhe do të fryjë erë e përforcuar. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 9 deri 14 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të jenë në interval prej 24 deri 33 gradë celcius. Gjatë...

Maqedoni 18.06.19 | 01:05

Maqedoni, në disa vende ka rënë 25 litra shi

Maqedonia sot u përfshi nga reshje të mëdha të shiut, breshrit dhe erërave të fort. Gjatë ditës më shumë shi ka rënë në Mavrovë, Kriva Palankë, Demir Kapi dhe Prilep. Në Mavrovë ka rënë 25 litra metë katror shi, në Kiriva Pallankë 18 litra, në Demir Kapi 13 litra, në Prilep 9. Gjatë...

Maqedoni 18.06.19 | 00:56

Prokurorja Fetai zbulon: Ka mijëra inçizime, mesazhe dhe transkripte për “Monstrën”

  Prokurorja special publik Fatime Fetai, sonte në 1TV deklaroi se ka shumë regjistrime dhe mesazhe rreth rastit “Monstra” por megjithëse sipas saj shumë prej tyre nuk janë thelbësore por që ka vendosur t’i paraqesë ato si dëshmi. “Ka mijëra inçizime, mesazhe dhe transkripte që...

Maqedoni 18.06.19 | 00:00

Kumanova nën ujë nga të reshurat e shiut

Kumanova nën ujë nga të reshurat e shumta. Të reshurat e mëdha të shiut që kanë kapluar vendin dhe shumë qytete kanë sjellë problem për qytetarët dhe pushtetin lokal, transmeton KOHA. Kumanova sot ka qenë nën ujë përfshirë këtu bulevardet kryesore të qytetit ndërsa kalimi në këto...

Maqedoni 17.06.19 | 15:00

Zaev dhe ministrat në “fushëbetejë”

Zëvendës-kryeministri, Bujar Osmani nga poligoni i armatës në “Krivolak” ka publikuar disa fotografi në facebook nga stërvitja “Goditje e vendosur”. Përveç Bujar Osmanit, nga qeveria marrin pjesë edhe Dragan Tevdevski, Radmilla Shekerinska, Lupce Nikollovski, Oliver Spasevski si dhe...

Повеќе