Category: Maqedoni
Maqedoni 15.08.19 | 13:41

Sheqerinska për rastin “Haraçi”: Nuk ka mbrojtje politike për askënd

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Sheqerinska, sot në konferencë për shtyp me komandantin e Gardës Kombëtare të Vermontit Gregori Night, tha se ligji vlen për të gjithë njëjtë dhe se nuk do të ketë mbrojte politike për personat që kanë kryer vepra penale. Sheqerinska sërish foli për rastin...

Maqedoni 15.08.19 | 11:48

Osmani në Finlandë: Maqedonia e Veriut ka kapacitet për ta vazhduar rrugën drejt BE-së (FOTO)

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Bujar Osmani filloi vizitën e tij të punës në Finlandë ku mbajti takim me përfaqësuesit e ”Komitetit të Madh” (Grand Committee) në kuadër të Parlamentit të Finlandës, kryesuar nga Zëvendëskryetari i Parë i Parlamentit, Jani Makela,...

Maqedoni 15.08.19 | 11:43

Ziadin Sela: Orientimi pro-perendimor shqiptar, pamundëson ndikimin rus në Ballkan

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela sot në një intervistë televizive për televizionin Ora News ka folur për zhvillimet politike në vend, si dhe për ata jashtë Maqedonisë së Veriut. Kryetari I ASH Sela ka vlerësuar se përfundimisht stabiliteti i rajonit pas zgjedhjes se Kontestit...

Maqedoni 15.08.19 | 11:43

Thaçi homazhe te varri i Arbën Xhaferit në përvjetorin e vdekjes së tij

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi, sot në shtatë vjetorin e ndarjes nga jeta të ish-kryetarit të PDSH-së Arbën Xhaferri, bëri homazhe tek varri i tij në varrezat e qytetit në Tetovë.

Maqedoni 15.08.19 | 11:42

Ivanovska: Privilegjet e funksionarëve duhet të shfuqizohen

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit thekson se me ndryshimet e reja ligjore, në muajt e fundit është rritur numri i personave bartës të funksioneve publike ose ndërmarrjeve, që rapordojnë ndonjë lloj të korrupsionit. Kryetarja e Komisionit Biljana Ivanovska, thotë se...

Maqedoni 15.08.19 | 11:19

LSDM: Po ndërtohen 43 kopshte të reja për fëmijët

Partia maqedonase në pushtet LSDM, përmes një kumtese për media thekson se qeveria në bashkëpunim me Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale, do të investojnë në zgjerimin e kapaciteteve të çerdheve për fëmijët. Nga LSDM thonë se po ndërtohen tetë çerdhe të reja dhe po përgatitet...

Maqedoni 15.08.19 | 11:18

Anulohet marrje në pyetje për prokurorin Rustemi për rastin ‘Haraçi’

Prokurori i PSP-së, Burim Rustemi megjithatë sot nuk do të merret në pyetje në prokurori për aferën ‘Haraçi’, edhe pse u paralajmëroi se do të dëshmojë. Anulimi i marrjes në pyetje, që me shumë gjasa do të ndodhë gjatë ditës së nesër, ka të bëjë me detyrat e tij në seancën...

Maqedoni 15.08.19 | 08:57

7 vite pa Arbër Xhaferrin

Sot janë mbushur shtatë vite nga vdekja e themeluesit dhe ish-liderit të Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) në Maqedoni, Arbër Xhaferri. Ai u nda nga jeta në moshën 64-vjeçare, pasi vuante nga sëmundja e Parkinsonit, e cila ishte edhe arsyeja e tërheqjes së tij nga politika. Xhaferri ishte...

Maqedoni 15.08.19 | 08:10

Katica Janeva kapet mat para derës së shtëpisë (FOTO)

Kryeprokurorja speciale, Katica Janeva është kapur nga paparacit në dyert e shtëpisë së saj në Shkup. Fotografia është shpërndarë nga gazeta “Veçer” por më pas edhe nga rrjetet sociale, ku ajo është shfaqur në derën e shtëpisë, me një pamje të çuditshme. Kryeprokurorja Janeva...

Maqedoni 15.08.19 | 07:59

Moti sot i ndryshueshëm me diell, vranësira si dhe kushte për reshje të shiut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë i ndryshueshëm, me diell, vranësira si dhe kushte për reshje të shiut. Meteorologët për sot paralajmërojnë ulje të temperaturave prej 5 deri 8 gradë, ndërsa në pjesën veriore të vendi do të ketë reshje të shiut. Temperaturat e mëngjesit...

Maqedoni 14.08.19 | 18:55

“Pederasti”, reagime të bujshme ndaj deklaratës së Zaevit

Deklarata e kryeministrit Zoran Zaev, se ai nuk do të lejojë disa kriminelë, një gazetar me ego dhe një pederast ta rrëzojë qeverinë po e trondit publikun. OJQ-të i mbrojnë të drejtat e homoseksualëve. Drejtoresha Ekzekutive e Komitetit të Helsinkit, Urania Pirovska reagoi në facebook.   “E...

Maqedoni 14.08.19 | 15:16

Ja cili ishte qëllimi i luftës së 2001-shit, sipas Tito Petkovskit

Ish kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Tito Petkovski ka komentuar Marrëveshjen e Ohrit, dokument që doli nga lufta e vitit 2001. Petkovski ka thënë për Rel se, konflikti i armatosur më 2001, në asnjë mënyrë nuk mund të konsiderohet si luftë për avancimin e të drejtave të...

Maqedoni 14.08.19 | 14:50

Petre Shilegov: Po përgatisim ligj të ri për Matkën

Kryetari i Bashkisë së Shkupit Petre Shilegov, sot tha se Ligji për Matkën është në proces dhe në përpunim në bashkëpunim me Komunën e Sarajit, UNDP dhe Ministrinë e Ambientit Jetësor. Ai tha se si kryetar i Shkupit insiston të ketë zgjidhje ligjore që nuk do të varet nga vullneti subjektiv...

Maqedoni 14.08.19 | 13:52

Gjykata Supreme sjell vendim: Morina nuk do të ekstradohet

“Gjykata Supreme e Republikës së Maqedonisë se Veriut njofton se më 14 gusht 2019 solli vendim për lëndën nr.30/2019 ku vërtetohet vendimi i Këshillit Penal i Sektorit për krim të organizuar dhe korrupsion në Gjykatën Penale Shkup KIOK-KS.nr 252/19 nga 07.08.2019, i cili vendosi se nuk...

Maqedoni 14.08.19 | 13:21

Zaev: Jam i pari që e kam paraqitur rastin “Haraçi”, kjo të mos harrohet

Kryeministri Zoran Zaev përmes një postimi në Facebook thotë se beson në hetime të shpejta, precize dhe transparente për rastin “Haraçi”. Zaev thotë se ai është i pari që e ka paraqitur këtë rast dhe kërkon që hetimet të shkojnë në fund. “Unë e theksoj edhe një herë, jam njeriu...

Maqedoni 14.08.19 | 11:47

OBRM-PDUKM thotë se me projektin ‘TVSH-ja ime’ më së shumti përfitojnë më të pasurit

Nëpërmjet një njoftimi të partisë opozitare maqedonase OBRM-PDUKM thuhet se ‘projekti ‘TVSH-ja ime’ është masë e huqur ku më së shumti shkon në favor të Zaevit dhe ata që janë të pasur”. “Me këtë masë të varfrit dhe qytetarët e klasës së mesme më së shumti mund të marrin...

Maqedoni 14.08.19 | 11:29

ASH- Zaevit: Nuk e bëjnë dot drejtësinë ata që duhet të përgjigjen para saj

I nderuari Kryeministër nuk e dimë cila është e vërteta e deklaratës së Blerim Bexhetit, ne pohimet e tija se Ju i keni kërkuar ndihmë, pikërisht atij që të ushtroj ndikimin e tij për ta shkarkuar Jovo Vangelovskin. Besoj se Ju i keni dëgjuar bombat qe vetë i publikuat se si vet ai së...

Maqedoni 14.08.19 | 11:22

Absurdi në Maqedoninë e Veriut: Prokurorët hetojnë prokurorët

Prokurorët e Prokurorisë për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit po hetojnë kolegët e Prokurorisë Speciale, Lile Stefanova dhe Elizabeta Josifovska për përfshirjen eventuale në rastin e njohur me emrin “Reket”. Për skandalin e zhvatjes së 1.5 milion eurove nga afaristi Orce...

Maqedoni 14.08.19 | 11:20

Osmani në Finlandë, do të kërkoj mbështetje për fillim të negociatave

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, nga dita e nesërme do të qëndrojë për vizitë punë në Republikën e Finlandës, ku do të realizoj takime pune me Ministren për Punë Evropiane, Tuti Tupurainen dhe me Ministrin për Punë të Jashtme, Peka Havisto. Në takime...

Maqedoni 14.08.19 | 08:36

VMRO-DPMNE: Gazetarët të cilët shkruajnë për krimet e Zaevit nuk janë të kotë, por janë zëri i qytetarëve

Partia opozitare, VMRO-DPMNE përmes një kumtese me shkrim thonë se gazetarët që shkruajnë për krimet skandaloze të Zoran Zaevit dhe kartelit rreth tij nuk janë të kotë. Nga kjo parti thonë se ata janë zëri i qytetarëve dhe nuk duhet të nënshtrohen ndaj trysnive dhe kërcënimeve të...

Повеќе