Category: Ballkan
Ballkan 10.12.19 | 02:06

Flet “Shqiponja” e cila e gjuajti me armë hoxhën, pret faljen nga hoxha i Mitrovicës

Suzana Tahiri është 28 vjeçarja e cila rreth një muaj më parë kishte shtënë me armë afër shtëpisë së hoxhës, Sead Bejta në Mitrovicë. Suzana Tahiri, ishte arrestuar nga Policia e Kosovës dhe kishte pranuar veprat për të cilat ishte akuzuar, mirëpo sot, ajo gëzon lirinë. Tahiri ka...

Ballkan 10.12.19 | 02:02

“Tradhëtia shlyhet vetëm me vdekje”, si u gjet me fytin e prerë shqiptarja në Angli

Një shqiptar akuzohet se ka vrarë bashkëshorten e tij pasi ishte xheloz për të. Ngjarja ka ndodhur disa muaj më parë në Oxford të Anglisë, ku Safie Xheta, 35 vjeçe, është gjetur e qëlluar për vdekje me thikë në kuzhinën e shtëpisë së saj. Sipas raportit mjeko-ligjor aq e thellë...

Ballkan 08.12.19 | 13:00

Shembet godina numër 15 në Qytetin Studenti

Është shembur godina numër 15 në Qytetin Studenti. Në godinë jetonin më shumë se 30 familje. Ajo ishte vlerësuar e pabanueshme pas tërmetit të 26 nëntorit. 180 banorë u nxorën nga objekti që u shemb. Ata janë strehuar në qendrat sociale ose çadra. Godina u shemb me fadromë dhe jo me...

Ballkan 05.12.19 | 00:43

Video që ta thyen zemrën: Unë po vdes nga kanceri dhe dhuroj 35 mijë euro për ata që do të jetojnë (VIDEO)

Një ngjarje shokuese ka ndodhur mbrëmë në emisionin ku po mbledhen ndihma për t’u dalur në ndihmë të prekurve nga tërmeti në Shqipëri. Një qytetar i prekur nga sëmundja e kancerit, ka telefonuar në emision, ku i pranishëm ishte drejtori i Fondacionit Humanitar “Firdeus”, Elvis Naçi. Të...

Ballkan 05.12.19 | 00:42

Edi Rama flet për herë të parë për vdekjen e të fejuarës së djalit të tij, Kristi Reçit

Kreu i qeverisë, Edi Rama në një intervistë në “Rai 1” foli për herë të parë për vdekjen e të fejuarës së djalit të tij, Kristi Reçi. I pyetur nga gazetari italian, Bruno Vespa, Rama tha se është e vërtetë që në tragjedinë e 26 nëntorit ka humbur jetën edhe e fejuara e djalit...

Ballkan 05.12.19 | 00:39

Prej 18 vitesh familja e mban në zinxhir Minirin nga Kaçaniku, u sëmur për shkak të masakrave serbe (VIDEO)

Prej 18 vitesh familja e mban në zinxhir Minirin në Kaçanik, u sëmur për shkak të masakrave serbe Dhoma e një personi në Vataj të Kaçanikut është në kushte të tmerrshme dhe i lidhur me zinxhir po mbahet një anëtar i familjes Dullovi. Pamjet në kronikën e mëposhtme mund të jenë të...

Ballkan 04.12.19 | 15:08

Bilanci i fundit, 5514 shtëpi dhe 558 pallate të dëmtuar rëndë, 23 objekte do shemben

Në një dalje për mediat zëvendësministrja e Brendshme, Rovena Voda, bëri publike të dhënat e reja lidhur me situatën e krijuar nga tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit. Deri tani raportohet se janë dëmtuar rëndë 5514 banesa (Durrës 3838, Tiranë 1311, Lezhë 168, Kukës 150, Dibër 13,...

Ballkan 04.12.19 | 11:05

Dëmet e tërmetit: Sot shemben dy godina 5-katëshe në Shkozet

Dy ndërtesa do të shemben sot në Shkozet, pas deklarimit të tyre si të pabanueshme. Ministria e Mbrojtjes njofton se efektivët e Batalionit të Xhenios të Forcave të Armatosura po punojnë për shembjen e kontrolluar të 2 objekteve 5-katësh në Shkozet, të klasifikuar si të pabanueshëm nga...

Ballkan 03.12.19 | 21:57

Harta e kërcënimit nga tërmetet në Evropë: Ballkani më i rrezikuari

Një hartë e krijuar nga studiues evropianë, tregon se vendet e rajonit të Ballkanit e Mesdheut, si dhe Turqia, janë të gjithë shumë më të rrezikuar nga tërmetet sesa pjesë të tjera të Europës. Kërkues pjesëmarrës të projektit SHARE, që financohet nga BE-ja, arritën të evidentojnë...

Ballkan 02.12.19 | 16:52

Greg Rama ka dy fjalë të ndjera për miken e zemrës që i mori tërmeti (FOTO LAJM)

Tërmeti i mëngjesit të së martës ka marrë jetët dhe të disa prej njerëzve të afërt të kryeministrit Rama. Në një postim në rrjetin social, djali i Edi Ramës, Gregor Rama, ka shkruar se mes viktimave të tërmetit të së martës ka dhe persona të afërt me të. Greg Rama njoftoi se “njeriu...

Ballkan 02.12.19 | 14:56

“Shto ujë e shto miell”, Rama kërcënon abuzuesit e ndërtimeve

Kryeministri Edi Rama duke folur për kuadrin ligjor, tha se Njësia Speciale po punon për të idetifikuar përgjegjesit dhe abuzuesit me ndërtimit. Shefi i qeverisë iu bëri apel atyre subjekteve që kanë ndërtuar godina kolektive që t’i paguajnë të gjithë riparimet e godinava që kanë probleme. “Jemi...

Ballkan 02.12.19 | 12:43

Foto familjare, fletore të fëmijëve, çka nxorën gërmadhat e tërmetit në Shqipëri

Fletore ku shkruhen bukur detyrat e nxënësve, dëftesa shkolle, rroba e lodra fëmijësh, është gjithë sa ka mbetur nën rrënojat e tërmetit të pabesë, që goditi vendin orët e para të mëngjesit të së martës, ditë që do të mbetet gjatë në kujtesë. Lëkundjet e forta, prenë në mes...

Ballkan 02.12.19 | 11:22

Nga 26 nëntori deri më tani, ja sa është numri i pasgoditjeve

Ministria e Mbrojtjes njofton se numri total i pasgoditjeve që është shënuar pas tërmetit të 26 nëntorit është 1376. Lëkundjet që vijuan pas atij me magnitudë 6.4, ishin shpesh me magnitudë mbi 3.5. Ndërkohë sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit në vend, vetëm...

Ballkan 02.12.19 | 10:00

Sërish lëkundje të forta tërmeti, ja sa ishte magnituda

Një termet i fuqishëm ka goditur sërish vendin tonë. Sipas Qendrës Evropiane të Tërmeteve, lëkundja ka qenë me magnitudë 4.2 të shkallës Rihter dhe me një thellësi 5 kilometra. Epiqendra ishte 27 km larg Tiranës. Edhe kjo lëkundje ka krijuar panik.

Ballkan 02.12.19 | 00:14

Pas tërmetit, gjyshja shqiptare që po bën xhiron e rrjetit me përgjigja epike ndaj gazetarit: Pres të martohem

Në këtë situatë në të cilën ndodhet vendi jonë për momentin duket sikur nuk ka vend për shaka dhe batuta. Por kjo gjyshe kaq e lezetshme shqiptare nuk mendon kështu. Në një situatë kaosi në Durrës, ku të gjithë banorët janë drejtuar nga institucionet shtetërore për të gjetur...

Ballkan 01.12.19 | 01:53

Tërmeti shkakton panik, qytetarët dalin në sheshet kryesore të Tiranës

Tërmeti i fundit i rënë para rreth një ore, me magnitudë 4.5 të shkallës rihter dhe që kishte si epiqendër Hamallajn u ndje edhe në Tiranë. Ky tërmet ka shkaktuar panik tek qytetarët të cilët kanë dalë në sheshet kryesore të vendit siç është ai tek stdaiumi Dinamo apo sheshi Nënë...

Ballkan 01.12.19 | 01:51

Doli i gjallë nga rrënojat e tërmetit, Klajdi Qato: Mendova se i humba shpresat

24 vjeçari Klajdi Qato një nga të mbijetuarit e tërmetit ka rrëfyer për Open momentet e ferrit pas tërmetit. “Në momentin që rashe isha mirë, kisha shpresë se do ia dilja, mua afruan ekipet që pastaj edhe me shpëtuan , erdhi edhe ekipi grek, nuk e besoja kurrë që mund të dilja që aty,...

Ballkan 01.12.19 | 01:47

Gafa e tmerrshme e kryebashkiakes së Durrësit: Jemi të kënaqur me 50 viktima

E tmerrshme ta mendosh, por kur gafa të tilla i bën edhe një kryetare bashkie, atëherë mund të thuhet pa frikë se injoranca ka zënë vend në zyrat e institucioneve shqiptare. Teksa ishte në një lidhje live me gazetaren e Top Channel, kryebashkiakja tha se jemi të kënaqur edhe me 50 viktima....

Ballkan 01.12.19 | 00:00

Çahet asfalti nga tërmeti që goditi Durrësin para pak çastesh (VIDEO)

Tërmeti i mbrëmjes së të shtunës në orën 21:53 në Hamallaj ka shkaktuar një çarje në Bulevardin kryesor të qytetit të Durrësit duke shkaktuar dhe më shumë panik tek qytetarët. Lëkundja sizmike me magnitudë 4.5 Rihter ka dëmtuar mes për mes rrugën që të çon nga Bashkia e qytetit...

Ballkan 30.11.19 | 19:06

Shpërthen zvicerani: Fajin për viktimat e kanë ndërtimet, kriminelët do të përfitojnë nga tërmeti

Një zvicerian i cili që prej vitin 2014 jeton me gruan e tij kosovare në qytetin e Durrësit është intervistuar nga gazeta e njohur zviceriane “Blick” për tërmetin që tronditi të gjithë shqiptaret. Rolf Alther 77 vjeç është shprehur i revoltuar për këtë ngjarje të rëndë dhe fajin...

Повеќе