Category: Ballkan
Ballkan 05.12.19 | 00:39

Prej 18 vitesh familja e mban në zinxhir Minirin nga Kaçaniku, u sëmur për shkak të masakrave serbe (VIDEO)

Prej 18 vitesh familja e mban në zinxhir Minirin në Kaçanik, u sëmur për shkak të masakrave serbe Dhoma e një personi në Vataj të Kaçanikut është në kushte të tmerrshme dhe i lidhur me zinxhir po mbahet një anëtar i familjes Dullovi. Pamjet në kronikën e mëposhtme mund të jenë të...

Ballkan 04.12.19 | 15:08

Bilanci i fundit, 5514 shtëpi dhe 558 pallate të dëmtuar rëndë, 23 objekte do shemben

Në një dalje për mediat zëvendësministrja e Brendshme, Rovena Voda, bëri publike të dhënat e reja lidhur me situatën e krijuar nga tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit. Deri tani raportohet se janë dëmtuar rëndë 5514 banesa (Durrës 3838, Tiranë 1311, Lezhë 168, Kukës 150, Dibër 13,...

Ballkan 04.12.19 | 11:05

Dëmet e tërmetit: Sot shemben dy godina 5-katëshe në Shkozet

Dy ndërtesa do të shemben sot në Shkozet, pas deklarimit të tyre si të pabanueshme. Ministria e Mbrojtjes njofton se efektivët e Batalionit të Xhenios të Forcave të Armatosura po punojnë për shembjen e kontrolluar të 2 objekteve 5-katësh në Shkozet, të klasifikuar si të pabanueshëm nga...

Ballkan 03.12.19 | 21:57

Harta e kërcënimit nga tërmetet në Evropë: Ballkani më i rrezikuari

Një hartë e krijuar nga studiues evropianë, tregon se vendet e rajonit të Ballkanit e Mesdheut, si dhe Turqia, janë të gjithë shumë më të rrezikuar nga tërmetet sesa pjesë të tjera të Europës. Kërkues pjesëmarrës të projektit SHARE, që financohet nga BE-ja, arritën të evidentojnë...

Ballkan 02.12.19 | 16:52

Greg Rama ka dy fjalë të ndjera për miken e zemrës që i mori tërmeti (FOTO LAJM)

Tërmeti i mëngjesit të së martës ka marrë jetët dhe të disa prej njerëzve të afërt të kryeministrit Rama. Në një postim në rrjetin social, djali i Edi Ramës, Gregor Rama, ka shkruar se mes viktimave të tërmetit të së martës ka dhe persona të afërt me të. Greg Rama njoftoi se “njeriu...

Ballkan 02.12.19 | 14:56

“Shto ujë e shto miell”, Rama kërcënon abuzuesit e ndërtimeve

Kryeministri Edi Rama duke folur për kuadrin ligjor, tha se Njësia Speciale po punon për të idetifikuar përgjegjesit dhe abuzuesit me ndërtimit. Shefi i qeverisë iu bëri apel atyre subjekteve që kanë ndërtuar godina kolektive që t’i paguajnë të gjithë riparimet e godinava që kanë probleme. “Jemi...

Ballkan 02.12.19 | 12:43

Foto familjare, fletore të fëmijëve, çka nxorën gërmadhat e tërmetit në Shqipëri

Fletore ku shkruhen bukur detyrat e nxënësve, dëftesa shkolle, rroba e lodra fëmijësh, është gjithë sa ka mbetur nën rrënojat e tërmetit të pabesë, që goditi vendin orët e para të mëngjesit të së martës, ditë që do të mbetet gjatë në kujtesë. Lëkundjet e forta, prenë në mes...

Ballkan 02.12.19 | 11:22

Nga 26 nëntori deri më tani, ja sa është numri i pasgoditjeve

Ministria e Mbrojtjes njofton se numri total i pasgoditjeve që është shënuar pas tërmetit të 26 nëntorit është 1376. Lëkundjet që vijuan pas atij me magnitudë 6.4, ishin shpesh me magnitudë mbi 3.5. Ndërkohë sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit në vend, vetëm...

Ballkan 02.12.19 | 10:00

Sërish lëkundje të forta tërmeti, ja sa ishte magnituda

Një termet i fuqishëm ka goditur sërish vendin tonë. Sipas Qendrës Evropiane të Tërmeteve, lëkundja ka qenë me magnitudë 4.2 të shkallës Rihter dhe me një thellësi 5 kilometra. Epiqendra ishte 27 km larg Tiranës. Edhe kjo lëkundje ka krijuar panik.

Ballkan 02.12.19 | 00:14

Pas tërmetit, gjyshja shqiptare që po bën xhiron e rrjetit me përgjigja epike ndaj gazetarit: Pres të martohem

Në këtë situatë në të cilën ndodhet vendi jonë për momentin duket sikur nuk ka vend për shaka dhe batuta. Por kjo gjyshe kaq e lezetshme shqiptare nuk mendon kështu. Në një situatë kaosi në Durrës, ku të gjithë banorët janë drejtuar nga institucionet shtetërore për të gjetur...

Ballkan 01.12.19 | 01:53

Tërmeti shkakton panik, qytetarët dalin në sheshet kryesore të Tiranës

Tërmeti i fundit i rënë para rreth një ore, me magnitudë 4.5 të shkallës rihter dhe që kishte si epiqendër Hamallajn u ndje edhe në Tiranë. Ky tërmet ka shkaktuar panik tek qytetarët të cilët kanë dalë në sheshet kryesore të vendit siç është ai tek stdaiumi Dinamo apo sheshi Nënë...

Ballkan 01.12.19 | 01:51

Doli i gjallë nga rrënojat e tërmetit, Klajdi Qato: Mendova se i humba shpresat

24 vjeçari Klajdi Qato një nga të mbijetuarit e tërmetit ka rrëfyer për Open momentet e ferrit pas tërmetit. “Në momentin që rashe isha mirë, kisha shpresë se do ia dilja, mua afruan ekipet që pastaj edhe me shpëtuan , erdhi edhe ekipi grek, nuk e besoja kurrë që mund të dilja që aty,...

Ballkan 01.12.19 | 01:47

Gafa e tmerrshme e kryebashkiakes së Durrësit: Jemi të kënaqur me 50 viktima

E tmerrshme ta mendosh, por kur gafa të tilla i bën edhe një kryetare bashkie, atëherë mund të thuhet pa frikë se injoranca ka zënë vend në zyrat e institucioneve shqiptare. Teksa ishte në një lidhje live me gazetaren e Top Channel, kryebashkiakja tha se jemi të kënaqur edhe me 50 viktima....

Ballkan 01.12.19 | 00:00

Çahet asfalti nga tërmeti që goditi Durrësin para pak çastesh (VIDEO)

Tërmeti i mbrëmjes së të shtunës në orën 21:53 në Hamallaj ka shkaktuar një çarje në Bulevardin kryesor të qytetit të Durrësit duke shkaktuar dhe më shumë panik tek qytetarët. Lëkundja sizmike me magnitudë 4.5 Rihter ka dëmtuar mes për mes rrugën që të çon nga Bashkia e qytetit...

Ballkan 30.11.19 | 19:06

Shpërthen zvicerani: Fajin për viktimat e kanë ndërtimet, kriminelët do të përfitojnë nga tërmeti

Një zvicerian i cili që prej vitin 2014 jeton me gruan e tij kosovare në qytetin e Durrësit është intervistuar nga gazeta e njohur zviceriane “Blick” për tërmetin që tronditi të gjithë shqiptaret. Rolf Alther 77 vjeç është shprehur i revoltuar për këtë ngjarje të rëndë dhe fajin...

Ballkan 30.11.19 | 18:59

Konfirmohen zyrtarisht 51 viktima nga tërmeti, emrat e personave që humbën jetën nën rrënoja

Ditën e sotme u shënua edhe një tjetër viktimë nga tërmeti i rënë në orët e para të ditës së martë në Shqipëri. Kështu zyrtarisht numri shkon në 51 persona që kanë humbur jetën në këtë fatkeqësi kombëtare. Më e prekura ishte familja Lala në zonën e Kënetës në Durrës,...

Ballkan 30.11.19 | 18:37

Zbrazëti, funerale dhe trishtim: Kronikë nga një qytet pas tragjedisë

Përfundojnë opeacionet e kërkim – shpëtimit. Bilanci tragjik: 51 të vdekur, 41 të mbijetuar, mbi 900 të plagosur nga tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri. Në mbrëmjen e të premtes, (29.11.2019) ekipet e kërkim –shpëtimit të Serbisë dhe Malit të Zi nuk gjetën asnjë viktimë ose të...

Ballkan 29.11.19 | 18:01

Psikologë, psikiatër, epidemilogë e mjekë nga Kosova do të nisen për në Shqipëri

Shoqata e Psikologëve të Kosovës, njofton se një grup prej 50 psikologësh, 4 psikatër, 1 epidemiolog dhe 1 mjek, të dielën do të nisen për në zonat e prekura nga kriza që u shkaktua pas tërmetit 6.4 shkallësh të Rihterit, në Thumane, Durrës dhe Tiranë. Në njoftimin për media thonë...

Ballkan 29.11.19 | 17:56

Biznesmeni bën për ‘dush të ftohtë’ politikanët: Keni nga 2-3 shtëpi që i përdorni vetëm 10 ditë në vit…pse s’i hapni për banorët?

Një “tronditje” për politikanët vjen nga biznesmeni nga Elbasani, Gjergj Luca. Teksa dha kontributin e tij për familjet e prekura nga tërmeti, ai ka bërë për dush të ftohtë për të gjithë përfaqësuesit e politikës. “Këta politikanë që kanë nga dy-tre shpia që shkojnë atje vetëm...

Ballkan 29.11.19 | 14:45

Termeti shkatrrimtar/ Erdogan: Do ndërtojmë 500 banesa për të prekurit në Shqipëri

Presidenti i Truqisë, Recep Tayyip Erdo?an ka bërë të ditur se do të ndërtojmë 500 banesa për banorët e prekur nga tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri. “Shpresojmë që ekipet tona do të kryejnë punimet në vendet e përshtatshme në Shqipëri dhe si vëllezër turq do të ndërtojnë...

Повеќе