Category: Jetë
Jetë 05.05.20 | 12:23

Po hyjmë në një epoke të re? Katër mësimet kryesore që duhet të nxjerrë njerëzimi nga lufta kundër Covid-19

Njerëzit vazhdojnë të thonë: gjithçka ka ndryshuar. Ashtu siç ishte e paimagjinueshme që gjërat mund të ktheheshin në normalitet pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit në SHBA, ashtu na duket dhe situata aktuale e izolimit. COVID!!2 Këto muaj të çuditshëm, mund të jenë të parat e një...

Jetë 04.05.20 | 10:01

Vaksina kundër Covid-19, ka filluar të ketë rezultate të mira dhe tek pacientët e sëmurë gjatë testimeve klinike

Dr Jenny Harries tha se “përqindja e madhe” e pacientëve kishin “përgjigje mjaft të mirë” ndaj vaksinës. Pretendimet e tyre kanë ngjallur shpresa për një vaksinë apo kurë të mundshme të koronavirusit shkruan Daily Mail. Duke folur në konferencën për shtyp mbi koronavirusin Dr...

Jetë 02.05.20 | 12:03

Historia e cila ka ndodhur vetëm një herë në sipërfaqen e tokës!

Allahut, si të quajnë?” Ai tha: “Unë jam filani” – ishte pikërisht emri që kishte dëgjuar tek retë. Ai tha: “O rob i Allahut, pse më pyet për emrin tim?” Ai i tha: Unë dëgjova një zë në renë që të solli këtë ujë, i cili thoshte: “Lësho ujë në kopshtin e filanit”...

Jetë 30.04.20 | 09:55

Mos hani më thonjt, 10 këshilla për të hequr dorë nga ky ves

Kur përpiqemi të luftojmë zakonin tonë të kafshimit të thonjve, na duhen këshilla praktike që mund të zbatohen lehtësisht pa pasur nevojë të bëjmë shumë përpjekje. Pavarësisht nëse i kafshojmë për shkak të ankthit, zemërimit ose mërzisë, ne e bëjmë pa vetëdije. Mosdija për...

Jetë 29.04.20 | 11:47

Kafshët e egra po i gëzohen qetësisë nëpër botë: delfinët në Turqi, derrat në Izrael, flamingot në Shqipëri

Kufizimet në të gjithë botën prej koronavirusit i kanë dhënë një mundësi të rrallë, botës natyrore për të gëzuar jetën pa njerëz rreth e rrotull. Kafshët në zonat urbane janë duke eksploruar rrugët e zbrazura dhe rrugët ujore dhe duke i kënaqur banorët që i ndeshin. Ndërsa shumë...

Jetë 28.04.20 | 19:55

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse nuk hani kurrë peshk?

Peshku dhe gjithë ushqimet e tjera të detit na vijnë në ndihmë për shumë gjëra që lidhen me shëndetin tonë. Të pasura me Omega 3, vitaminë E dhe zink i bëjnë mirë trurit dhe lëkurës sonë. Gjithsesi, për një arsye apo një tjetër ka njerëz të cilët nuk e konsumojnë dot peshkun...

Jetë 27.04.20 | 11:20

Edhe nëse s’jeni besimtarë muslimanë, 6 arsye pse agjërimi është i rëndësishëm

Orët e para të së premtes shënuan nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit për besimtarët muslimanë, megjithatë agjërimi është një praktikë që mund të ndiqet edhe nga të gjithë, sepse ka përfitime të rëndësishme shëndetësore. Pse praktikohet agjërimi? Agjërimi praktikohet për...

Jetë 26.04.20 | 11:33

Skaner temperature dhe ndarje xhami, si po përshtaten lokalet me realitetin e ri (FOTO)

Disa lokale në Spanjë janë duke testuar idenë e vendosjes së ndarjeve prej xhami për t’u përshtatur me realitetin e ri të krijuar nga COVID-19. Një bar në Leganes, në rajonin e Madridit, ka filluar t’i vendosë ndarjet e xhamit nëpër tryeza që tani, ndërkohë që dezinfektimi bëhet...

Jetë 24.04.20 | 17:27

Çfarë ndodh me organizmin kur vuajmë nga lodhja kronike

Besohet që rreth 17 milionë njerëz në botë vuajnë nga Sindroma e Lodhjes Kronike. Megjithatë shkencëtarët mendojnë se ky numër është disa herë më i lartë. Çfarë është sindroma e lodhjes kronike? Sipas AgroWeb.org, njerëzit që vuajnë nga sindroma e lodhjes kronike thonë se lodhja...

Jetë 24.04.20 | 15:24

5 gabime që po bëni me vendosjen e maskave

E kemi thënë edhe më herët që maskat tani janë bërë pjesë e normalitetit të ri. Njerëzit duket sikur po përshtaten me këtë fakt dhe çdo ditë e më shumë përdorimi i tyre po zgjerohet. Gjithsesi, duhet të keni parasysh që vetëm duke vendosur një maskë nuk po mbroni siç duhet veten...

Jetë 23.04.20 | 09:41

Kur mund të mbyllet zyrtarisht epidemia e COVID-19?

Numri i të vdekurve nga coronavirusi i ri (COVID-19) në gjithë botën ka kaluar në mbi 180 mijë. Përveç kësaj, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, numri i rasteve ka shkuar në rreth 2,6 milionë. Po sipas këtyre të dhënave,...

Jetë 21.04.20 | 12:23

Jo të gjithë pacientët përfundojnë në spital, 6 simptomat që tregojnë se mund të jeni infektuar me Covid-19 pa e ditur

Është e mundshme që Koronavirusin, së paku, siç konstatojnë ditëve të fundit ekspertët, e keni kaluar duke qëndruar në këmbë. Ekspertët theksojnë që ekziston mundësia që disa persona janë shëruar nga Covid-19 edhe para se ka filluar epidemia zyrtarisht. Nëse keni pasur forma të...

Jetë 20.04.20 | 13:15

Doktori i njohur: Ja e vërteta që po na fshihet pas koronavirusit?

Shiva Ayyadurai, i njohur nga të gjithë si Doktor Shiva, është një politikan dhe bio-inxhinier amerikan, me katër diploma nga universiteti MIT i Bostonit dhe aktualisht kandidat republikan për senatin e shtetit Massachussets. Në një intervistë me The Next News Network lidhur me pandeminë e...

Jetë 16.04.20 | 20:15

Kush shërohet nga koronavirusi nuk bën më të pijë duhan? Këto janë pasojat që i shkaktohen trupit

Madje edhe pacientët të cilët janë shëruar duhet patjetër më seriozisht të kujdesen për shëndetin e tyre deri në fund të jetës Studimet e deritashme, të cilat janë marrë me efektet e coronavirusit ndaj shëndetit të njerëzve, sugjerojnë që infeksioni mund të lërë pasoja fatale. Studimet...

Jetë 15.04.20 | 14:07

Studimi: Distancimi social i nevojshëm deri në vitin 2022!

Disa periudha të distancimit social pa dyshim do të jenë të nevojshme deri në vitin 2022 për të parandaluar koronavirusin e ri të bllokojë spitalet me të sëmurë në SHBA, theksojnë studiuesit e Harvardit në një studim të publikuar nga revista Science. Ekipi i Harvardit modeloi pandeminë...

Jetë 10.04.20 | 12:14

Lulëzon në oborrin e secilit: Kjo lule ndihmon në luftën kundër disa sëmundjeve

Në të gjithë vendet e botës kjo lule është simbol kundër tumorit, por tani shkencëtarët kanë ardhur në përfundim se kjo lule që lulëzon në oborre, mund të luaj një rol të rëndësishëm kundër luftës ndaj kësaj sëmundje. Bëhet fjalë për lulen e quajtur ‘Narcis’ Pra, një...

Jetë 10.04.20 | 12:10

Studimi i Universitetit të Cambridge: Koronavirusi shpërtheu në shtator të 2019-ës, janë tre lloje

Studiuesit e Universitetit të Cambridge, kanë arritur në konkluzionin se ka tre lloje të ndryshme koronavirusesh, që po qarkullojnë në mbarë botën. Tipi A i virusit, mendohet se ka kaluar nga lakuriqi i natës tek njeriu, nëpërmjet një kafshe të quajtur pangolinë. Rezultatet treguan se...

Jetë 09.04.20 | 09:00

Rëndësia e vaksinës së tuberkulozit në mbrojtjen nga koronavirusi

Në bazë të një studimi të fundit, të gjitha shtetet, të cilat kanë praktikuar programin e vaksinimit me vaksinën kundër bakterit Bacillus Calmette Guerin, kanë një vdekshmëri shumë më të ulët në krahasim me ato, që nuk e kanë praktikuar këtë program, shkruan Dailymail. Vaksina BCG,...

Jetë 08.04.20 | 01:06

Sfida më e re e ‘Instagram-it’: Kthejeni jastëkun në fustan (FOTO)

Teksa të gjithë njerëzit qëndrojnë të vetizoluar, disa prej tyre kanë gjetur një sërë formash për t’u argëtuar dhe për ta bërë qëndrimin në shtëpi edhe më interesant. Personazhet e njohur dhe kryesisht bloggeret kanë treguar tashmë për të gjithë sfidën më të fundit të ‘Instagram-it’....

Jetë 06.04.20 | 14:27

A do ta zhduk koronavirusin moti i nxehtë? Shkencëtarët publikojnë studimin epokal

Ditët e nxehta të verës po vijnë, me temperaturat që do të mbërrijnë 20 gradë celsius pas disa ditësh në shumë vende. Por, a do të ndihmojnë këto temperatura të nxehta në mposhtjen e koronavirusit të ri, Covid-19? Shkencëtarët besojnë që moti i nxehtë mund të sjellë të dhëna...

Повеќе