Category: Jetë
Jetë 10.09.19 | 12:59

Kurrë mos i hidhni dhëmbët e qumështit të fëmijëve, ato shpëtojnë jetë

Historia e “Zanës së dhëmbit” besohet thuajse nga të gjithë fëmijët, e tani duket se prindërit duhet të besojnë një tjetër histori për dhëbët e qumështit (por kjo e fundit është nga ato të vërtetuarat shkencërisht) . Në vitin 2003, hulumtuesit në Institutin Kombëtar të Studimeve...

Jetë 10.09.19 | 12:55

Pse nuk duhet të japësh para borxh, ja dy arsyet kryesore

Të gjithë e duam më të mirën për familjarët dhe miqtë tanë. Financat përbëjnë një brengë të përditshme të njerëzve, dhe zakonisht këto probleme ndahen me më të dashurit, për të kërkuar ndihmë nga ta.Ndihma financiare duhet të jetë e kufizuar, kjo sepse në shumicën e rasteve...

Jetë 10.09.19 | 12:11

8-vjeçari fitoi 22 milionë për një vit, por tani ka nisur një hetim

Tetëvjeçari Rajan është një fëmijë me fat, pasi ka rreth 21 milionë ndjekës në kanalin e tij të Youtube, të cilët e shohin të testojë lodra dhe të luajë me to. Sikur të mos mjaftonte fakti që mund të testojë çdo lodër, ai ka fituar edhe 22 milionë dollarë nga ky proces, nga qershori...

Jetë 10.09.19 | 10:31

Magnezi ta shpëton jetën: Ja se si ta merrni për t’i parandaluar dhe trajtuar dhjetëra sëmundje

Magnezi është minerali i katërt më i zakonshëm në trupin e njeriut. Kryen shumë funksione jetësore në trupin tonë, veçanërisht në tru, për këtë arsye është e rëndësishme që të mos ketë mangësi të tij. Çdo qelizë në trupin tonë përmban magnez, pasi ky i ndihmon ato të funksionojnë....

Jetë 09.09.19 | 11:17

Gabimi që bën që makina juaj e larjes të harxhojë dy herë më shumë energji elektrike

Edhe pse ju keni një rekomandim se sa pastrues duhet të vendosni në një cikël larjeje, shumica e prodhuesve e teprojnë – në mënyrë logjike, të konsumoni më shumë produkte dhe të blini më shpesh. Shumë pastrues është i dëmshëm si për buxhetin ashtu edhe për veshjen, por gjithashtu...

Jetë 07.09.19 | 13:59

Me cilën nga shenjat e horoskopit jeni të paparë në shtrat, por nuk përfundoni kurrsesi të dashuruar

Nuk ndodh gjithnjë të biesh në dashuri me njeriun me të cilin bën seks fantastik! Jo të gjithë miqtë me përfitime janë aq me fat sa të bien në dashuri, kështu që shijoni momentin. Meqë jemi këtu, flasim pak për shenjat që kanë kimi të paparë me njëri tjetrin në shtrat, por nuk...

Jetë 06.09.19 | 15:56

Do habiteni kur të mësoni kuptimin e tre shifrave të fundit të numrit tuaj të telefonit

Një lojë e re po qarkullon në rrjet dhe të gjithë po e provojnë. Bëhet fjalë për një lojë personaliteti ku numrat tregojnë shumë për ju. Asgjë nuk është e rastësishme në këtë jetë, dhe kjo shprehje e vjetër nuk e humbet kurrë kuptimin. Këtë e vërteton edhe loja në fjalë pasi...

Jetë 06.09.19 | 12:32

Gratë që përdorin cigare elektronike e kanë më të vështirë të mbesin shtatzënë

Në disa eksperimente të bëra në minj, është vërtetuar se cigaret elektronike ndikojnë në fertilitetin e femrave, shkruan Dailymail. Sipas eksperimenteve, cigaret elektronike i kanë bërë minjtë më pak fertilë dhe ata e kanë pasur më të vështirë të mbesin shtatzënë. Gjithashtu është...

Jetë 06.09.19 | 12:24

Këto janë efektet anësore të vajit të peshkut

Disa peshq dhe vaji i tyre përmbajnë yndyrna të shëndetshme që ekspertët e shëndetit rekomandojnë që njerëzit t’a konsumojnë rregullisht në dietat e tyre. Acidet yndyrore omega-3 nga peshqit yndyror dhe butakët mund të kenë një rol në: uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës lehtësimin...

Jetë 06.09.19 | 11:23

A duhet t’i theksoni sytë apo buzët?

Nëse i keni thekuar sytë me hijesim të errët apo me ajlajner, atëherë buzëkuqi duhet patjetër të jetë ngjyrë neutrale dhe anasjelltas Gjatë ditëve të ngrohta këshillohet sa më pak grim, madje në tone sa më natyrale. Sepse, kur të nxiheni pak fytyra do t’ju shkëlqejë, do të dukeni...

Jetë 06.09.19 | 10:24

Interneti po e ndryshon mënyrën si e përdorim trurin

Qasja e lehtë në autostradën e informacionit nëpërmjet internetit po ndryshon aftësinë tonë për të mësuar, kujtuar, dhe zgjidhur problemet përmes përdorimit të trurit tonë, thonë studiuesit në UC Santa Cruz dhe Universitetin e Illinoisit. Sa më shumë që mbështetemi tek interneti...

Jetë 06.09.19 | 10:17

7 cilësitë më të mira që çdo burrë kërkon tek një grua

Burrat kërkojnë karakteristika të caktuara te një grua dhe nuk janë aq sipërfaqësore sa mendojmë. Shumica e tyre nuk kërkojnë një supermodele si të dashurën ideale, por preferojnë të kenë një grua të ndershme dhe të respektueshme pranë tyre. Gratë, nga ana tjetër, duan të kenë...

Jetë 05.09.19 | 12:14

Quhet “uji i bekuar”, këto janë sëmundjet që shëron lëngu i kokosit

Lëngu i kokosit, i quajtur ndryshe si “Lëngu i Jetës”, ka vlera tepër ushqyese dhe ofron një gamë të gjerë të përfitimeve shëndetësore. Shumë studime kanë treguar se ai vepron si antioksidant i fuqishëm, antiinflamator, antibakterial, dhe si agjent antiviral, duke ndihmuar në trajtimin...

Jetë 05.09.19 | 09:58

Si ndikon tymi i duhanit tek bimët e shtëpisë?

Tymi i cigares është i dëmshëm jo vetëm për ata që e thithin atë, por dhe për të tjerët përreth. Ashtu si për njerëzit, ky tym ndikon negativisht dhe në gjallesat e tjera që bashkëjetojnënë një mjedis, si për shembull, bimët e shtëpisë.Kur pini cigare, krijohet një re tymi që...

Jetë 05.09.19 | 09:40

Flinte me 6 burra çdo natë, shërohet gruaja e varur nga seksi

Edhe pse ka kaluar një vit qëkur e ka nisur terapinë, ajo e ka të vështirë ta mbajë veten e të mos i dërgojë mesazhe erotike një djali që ka parë në rrjetet shoqërore. Vajza britanike kishte varësi nga seksi, e kishte si mënyrë të vetme për të gjetur ngushëllim. Ajo nuk e mban mend...

Jetë 05.09.19 | 09:37

Mjekët kanë mbetur të shokuar: Një grua e shëroi kancerin e vezorëve duke përdorur këtë vaj

Mjekët pretendojnë se një grua ‘kuroi’ kancerin ovarian, pasi mori trajtimin tradicional të vajit të kanabisit dhe ekstraktit të kajsisë. Një rast i tillë është evidentuar nga kirurgët e Universitetit të Kalifornisë, San Diego. Pasi u diagnostikua me një formë të rrallë të kancerit...

Dashuri dhe seks 05.09.19 | 09:23

Burrat apo gratë kënaqen më shumë gjatë seksit? Përgjigjja është befasuese

Meshkujt mendojnë më shumë për seksin sesa gratë, ata ngacmohen më lehtë dhe duan ta bëjnë më shumë, por kini kujdes sepse gratë mund të kenë orgazma të shumfishta! Sot ne flasim për të gjitha avantazhet dhe disavantazhet e kënaqësisë seksuale në të dy anët e medaljes, pra gratë...

Fun 04.09.19 | 16:10

Brenda anijes pa limite, drogë, alkool dhe gjithçka tjetër…

“Nuk kishte limite për asgjë. Më lehtë gjeje drogë se sa një pije”, ky është komenti i një prej pasagjerëve të një kroçere në një udhëtim të çmendur përgjatë Mesdheut me kroçerë. Një tjetër tregon se persona që kishin abuzuar me pijen shihje kudo, madje edhe të shtrirë...

Jetë 04.09.19 | 12:18

Kush është shkaktari më i madh i vdekjeve në botë?

Deri më tani, sëmundjet e zemrës kanë qenë shkaktari kryesor i vdekjeve në botë. Por, tani kjo po ndryshon, pasi shkencëtarët kanë zbuluar se sëmundja e kancerit i ka tejkaluar sëmundjet e zemrës si shkaktaret kryesore të vdekjeve në botë, raporton Rel. “Nëse vazhdojnë trendet aktuale,...

Jetë 04.09.19 | 10:27

Agjëroni çdo ditë – mrekullia do të ndodh në trupin tuaj

Agjërimi në baza ditore për muaj me radhë, i cili kërkon të mos hahet asgjë për një ditë, mund të sjellë një numër të madh të përfitimeve shëndetësore, sipas një studimi. Agjërimi në baza ditore përmirësoi sistemin kardiovaskular, shtypjen e gjakut dhe rrahjet e zemrës pas katër...

Повеќе