Irani ka pranuar se e ka qëlluar me raketë avionin ukrainas ku humbën jetën 176 viktima, por ka theksuar se ka qenë një gabim.

Shteti i fuqishëm i Lindjes së Mesme, ka pranuar se ushtria e tij “pa dashje” goditi avionin ukraninas te pasagjerëve, ku mbetet te vrare të gjithë 176 personat në bord.

Por sipas deklaratave të Komandanti i Forcës Ajrore të Gardës Revolucionare Amirali Hadjizadeh, shkak për ngjarje ështe bërë një “gabim njerëzor” pasi aeroplani fluturoi afër një zone të ndjeshme që i përkiste Rojeve Revolucionare të Iranit.

Duke u marre gabimisht per nje “objektiv armiqësor”, avioni u godit nga një raketë, thuhet në deklaratë.

“Rojet Revolucionare” në Iran kanë marrë përgjegjësi të plotë për rrëzimin e avionëve të Ukrainës, pasi një komandant i lartë bëri deklarata publike për këtë ngjarje të rëndë.

“Unë do doja të mnos isha gjallë që të dëshmoja një aksident të tillë të rëndë”- tha Amirali Hadjizadeh.

Ai shtoi se rojet e ngatërruan aeroplanin ukrainas për një avion sulmues dhe e qëlluan me një raketë me rreze të shkurtër.

Duke përshkruar rrethanat në të cilat u shkaktua kjo tragjedi, Amirali Hadjizadeh deklaroi se vendimi i zi për rrëzimin e Boeing u mor brenda 10 sekondave.

“Operatori i mbrojtjes ajrore u dërgoi një mesazh komandantëve të tij. Pasi nuk mori përgjigje pas 10 sekondash, ai vendosi ta lëshojë raketën, “tha Hadjizadeh, duke folur në një konferencë shtypi.

“Në atë moment ne ishim në një moment të nxehtë për shkak të konfliktit me SHBA. Ne kishim raporte që raketa goditën Iranin. Ishte gabimi i një personi që shkaktoi një tragjedi, “vazhdoi Hadjizadeh, duke përshkruar sesi avioni ukrainas u rrëzua në Iran.

“Republika Islamike e shpreh keqardhje të thellë për këtë gabim katastrofik,” tha Rohani. Mendimet dhe lutjet e mia janë me familjet në zi. Unë u dërgoj atyre ngushëllimet e mia më të sinqerta, “shtoi ai. /albeu.com/