Ariane Lavrilleux ndihmoi në zbulimin e detajeve të zymta të një shkeljeje të dukshme ligji nga shërbimet sekrete ku përfshihej Franca dhe Egjipti. Një gazetare, e cila u arrestua pasi zbuloi një lidhje midis shërbimit sekret francez dhe sulmeve ajrore në Egjipt, është liruar nga paraburgimi nga Policia mes zemërimit për trajtimin që iu bë – një masë e rrallë shtrënguese që ka ngjallur zemërim në Francë.

Ariane Lavrilleux u lirua të mërkurën në mbrëmje pas 48 orësh ndalim. Autoritetet thonë se po hetojnë artikujt e saj mbi një rrëmbim të mundshëm egjiptian të një operacioni të inteligjencës franceze.

“Jam e lirë, faleminderit shumë për mbështetjen tuaj”, shkroi ajo në X (ish-Tëitter) mbrëmjen e së mërkurës, duke e shoqëruar mesazhin e saj me një foto të grushtit të ngritur përpara një flamuri egjiptian.

Artikulli i Lavrilleux u publikua nga faqja investigative Disclose, ku në nëntor 2021 pretendonte se një operacion i shërbimit sekret francez me emrin “Sirli”, i filluar në shkurt 2016 në emër të Egjiptit në emër të luftës kundër terrorizmit, ishte rrëmbyer nga shteti egjiptian.

Sipas historisë, autoritetet egjiptiane e përdorën informacionin e mbledhur për të kryer sulme ajrore mbi automjetet e kontrabandistëve të dyshuar në kufirin egjiptian-libian.

Pas publikimit të pretendimeve, Ministria franceze e Forcave të Armatosura ka bërë një denoncim për “shkelje të sekretit të mbrojtjes kombëtare”. Sipas faqes investigative, hetimi paraprak u hap në nëntor 2021, përpara se të emërohej një magjistrat hetues në verën e vitit 2022.

Pas publikimit të pretendimeve, Ministria Franceze e Forcave të Armatosura ka bërë një denoncim për “shkelje të sekretit të mbrojtjes kombëtare”. Sipas faqes, hetimi paraprak u hap në nëntor 2021, përpara se të emërohej një magjistrat hetues në verën e vitit 2022.

Hetuesit nga Drejtoria e Përgjithshme e Sigurisë së Brendshme të Francës po pretendojnë se Lavrilleux ishte përgjegjëse për “pesë artikuj mbi shitjet nga Franca të armëve jashtë vendit, të publikuara në media që nga viti 2019”.

Përveç atij për operacionin “Sirli”, faqja investigative Disclose citon artikuj për “shitjen e 30 avionëve Rafale në Egjipt”, “armët e dorëzuara Rusisë deri në vitin 2020”, “shitjen e 150,000 predhave Arabisë Saudite dhe Emirateve të Bashkuara Arabe”. ” dhe “transferimi i paligjshëm i armëve nga Emiratet e Bashkuara Arabe në Libi”.

Në një takim të Këshillit të Ministrave të mërkurën, zëdhënësi i qeverisë franceze Olivier Véran refuzoi t’i përgjigjet një pyetjeje mbi rastin, por incidenti ka shkaktuar një mbështetje të madhe për gazetaren Lavrilleux – dhe një dënim të gjerë të veprimeve të policisë.

Amnesty International tha se dënon “një sulm ndaj gazetarëve (…) të cilët përpiqen të ekspozojnë veprimet e errëta të shërbimeve franceze të inteligjencës”.

Paul Coppin i Reporterëve pa Kufij shtoi: “Ka një formë përshkallëzimi në mjetet e përdorura (për të marrë informacion mbi burimet e gazetarëve), që është në vetvete shqetësuese.”/ar.sh/SYRI.NET