Tuesday, 21 November 2023
Maqedoni 21.11.23 | 19:41

Drejtoria e Doganave sekuestroi stoli të argjendit, ora të dorës dhe veshje

Drejtoria e Doganave të Maqedonisë njofton se gjatë fundjavës në tre raste janë konfiskuar rreth 2.7kg stoli të argjendit, 33 ora të dorës dhe 160 palë rroba. Vlera e përgjithshme e gjësendeve të konfiskuara shkon në gjysmë milion denarë. “Janë sekuestruar nga ekipet mobile të departamentit...

Kulturë 21.11.23 | 18:20

Hapet biblioteka e parë shqipe në Manastir

Në qytetin e alfabetit shqip është hapur për herën e parë një bibliotekë e parë shqipe. Me iniciativën e studentes Emira Selimi dhe donacionet e shumta, të martën është inauguruar biblioteka në këtë qytet. “Faleminderit Kombi im, ju e themeluat Bibliotekën e parë shqipe në Manastir....

Bota 21.11.23 | 12:00

Lideri i Hamasit thotë se janë gati ta arrijnë marrëveshje armëpushimi me Izraelin

Hamasi është “afër arritjes së një marrëveshjeje armëpushimi” me Izraelin, tha lideri i Hamasit, Ismail Haniyeh në një deklaratë të postuar në Telegram. Deklarata e Haniyeh vjen pasi Hamasi u kishte dhënë një përgjigje ndërmjetësuesve në Katar. “Lëvizja u dha përgjigjen e...

Kulturë 21.11.23 | 11:00

Shpallet konkursi për mbështetjen e zhvillimit profesional të kuadrove deficitare në fushën e kulturës për vitin 2024

Ministria e Kulturës njofton se nga sot do të fillojë Konkursi për mbështetjen e zhvillimit profesional të kuadrove deficitare në fushën e kulturës (personel deficitar në art dhe në mbrojtjen e trashëgimisë kulturore) për vitin 2024. “Shqetësimi për artistët e rinj dhe për kuadrin...

Ballkan 21.11.23 | 09:32

Arrijnë të largohen nga Gaza familja shqiptare 6 antarëshe

Është evakuar një familje shqiptare me 6 persona nga Gaza për shkak të luftës së Izraelit me Hamasin. Largimin e sigurt të tyre e ka njoftuar ministri i Jashtëm Igli Hasani. “Më në fund, Eiadi, gruaja e tij dhe katër fëmijët e tyre të mitur u larguan nga Gaza dhe do t’i bashkohen pjesës...

Shkup 21.11.23 | 09:28

Gjoba për 168 shoferë në Shkup, 14 për tejkalim të shpejtësisë së lejuar

Sektori për Punë të Brendshme – Shkup njofton se gjatë ditës së djeshme vetëm në Shkup janë regjistruar gjithsejtë 168 shkelje të rregullave të trafkut. Prej tyre 14 për tejkalim të shpejtësisë, nëntë masa për drejtim mjeti pa patentë shoferi, dy sanksione për drejtim mjeti nën...

Maqedoni 21.11.23 | 09:25

Zgjedhjet e dyfishta janë pothuajse të sigurta në maj, Kovaçevski nuk heq dorë nga të qenit kryeministër shqiptar

Në javët në vijim pritet një sqarim për afatin për zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare, si dhe për kandidatët që do të “luftojnë” për postet më të larta shtetërore. Kryeministri dhe kryetari i LSDM-së Dimitar Kovaçevski konsideron se ka hapësirë ​​të mjaftueshme për...

Maqedoni 21.11.23 | 09:20

Krerët e opozitës shqiptare takuan ambasadorin e BE-së në Shkup

Kryetarët e partive opozitare shqiptare të koalicionit Lidhja Evropiane për Ndryshim zhvilluan sot një takim me ambasadorin e BE-së në Shkup, David Geer. “Duam që ta informojmë opinionin e gjërë, që ne liderët e Lidhjes Europiane për Ndryshim, sot realizuam takim me Ambasadorin e BE-së,...