Wednesday, 8 December 2021
Ekonomi 08.12.21 | 20:02

Qytetarët e Maqedonisë në numrin 191 mund të denoncojnë rritjen e çmimeve për produktet e “ngrira”

Qytetarët e Maqedonisë kanë mundësi që të paraqiten në numrin telefonik të Inspektoratit Shtetëror të Tregut 191 në rast se vërejnë rritje të çmimeve të prodhimeve që u është ngrirë çmimi. Në këtë linjë telefonike, qytetarët do të mund të denoncojë parregullsitë e tregtarëve...

Maqedoni 08.12.21 | 16:25

Regjistrohen 419 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit nga 3.285 testime janë regjistruar 419 raste të reja me coronavirus. Prej rasteve të reja 188 janë në Shkup, Prilep dhe Kavadar 35, Ohër 28, Manastir 27, Strumicë 18, Shtip 14, Kumanovë 9, Veles dhe Radovish 8, Resnjë 6, Kërçovë,...

Maqedoni 08.12.21 | 16:20

Ndahet çmimi shtetëror “Shën Kliment i Ohrit” për vitin 2021

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot ishte ndarë çmimi shtetëror “Shën Kliment i Ohrit” për vitin 2021. Fitues këtë vit janë profesoresha universitare Gjylymsere Kasapi për arritjet në fushën e edukimit dhe arsimit, shkrimtari Jovan Pavlovski, artistja muzikorore Snezhana...

Ekonomi 08.12.21 | 12:07

Krahasohen çmimet e prodhimeve ushqimore mes Gjermanisë dhe Maqedonisë

Frika nga rritja e madhe e çmimeve të prodhimeve bazë ushqimore bëri që Qeveria e Maqedonisë dy herë të paralajmërojë për ngrirjen e çmimeve. Në fillim u ngri çmimi i bukës, qumështit, sheqerit, miellit, vajit të lulediellit për ushqim, qumështit, mishit, dhe më pas u paralajmërua...

Maqedoni 08.12.21 | 10:20

MPB i përgjigjet ashpër Arsovskës: Kur nuk dinë, mëso kompetencat që i ke si kryetare

Nga Ministria e Punëve të Brendshme kanë reaguar pas një shkrimi të kryetares së Qytetit të Shkupit, Danella Arsovska, e cila tha se do të kërkojë shpjegim nga MPB pas kaosit që u shkaktua dje në komunikacion. Nga MPB thonë se Arsovska duhet të nis me punë dhe se duhet të mësojë kompetencat...

Jetë 08.12.21 | 10:14

Vendimi i fundit i Donaldit për Bora Zemanin

Mbrëmë gjatë spektaklit, Donaldi dhe Beatrix u pyetën se si i kanë përjetuar këto ditë. Me fjalët që ka thënë Donaldi, është shprehur edhe njëherë se do ta vazhdojë lidhjen me Beatrixin Ai ka thënë se do t’i lë prapa të gjitha gjërat që kanë ndodhur, duke aluduar...

Maqedoni 08.12.21 | 10:07

Omicron i pandalshëm, përhapet në 50 vende

Varianti i ri i COVID, Omicron, është përhapur në 50 vende, 19 prej tyre shtete të SHBA-së. Kështu tha të martën drejtoresha e Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), Rochelle Walensky. “Ndërsa ne jemi ende duke punuar për të kuptuar ashpërsinë e omicron, si dhe...

Maqedoni 08.12.21 | 10:01

Sot fillon sezoni skijomir në Kodrën e Diellit, lëshohet në përdorim sistemi i ri për ndriçim

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi bashkërisht me ministrin e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Jetësor, Naser Nuredini dhe drejtori i ELEM Turs, Adem Avziu sot do të vizitojnë qendrën skijimire në Kodrën e Diellit. Në kuadër të vizitës, ata do të mbikëqyrin aktivitete për modernizim...

Shkup 08.12.21 | 09:56

Vazhdon policia me shqiptimin e gjobave, 114 gjoba për kundërvajtje në komunikacion në Shkup

Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi se gjatë ditës së djeshme ka vazhduar me aksionet e përforcuara në fushën e komunikacionit në Shkup. “Në territorin e Bashkisë së Shkupit janë shqiptuar gjithsej 132 masa, prej të cilave 34 janë për tejkalim shpejtësie, 12 për vozitje pa leje,...

Maqedoni 08.12.21 | 09:08

OBRM-PDUKM: Java e tretë nga tragjedia me autobusin, qeveria pa përgjigje dhe përgjegjësi

Nëpërmjet një njoftimi të OBRM-PDUKM-së thuhet se tashmë kanë kaluar tre javë nga katastrofa me autobusin ku humbën jetën 45 persona, ndërsa qeveria LSDM-BDI, siç thonë ata, ende nuk kanë përgjigje se si një autobus pa licencë 140 herë ta lëshojë kufirin. Ata shtojnë se MPB-ja dhe...

Maqedoni 08.12.21 | 08:58

Komunikacioni në Maqedoni nëpër rrugë të lagështa, nuk ka pritje të gjata në pikat kufitare

Komunikacioni në të gjitha rrugët shtetërore po zhvillohet pa pengesa dhe kryesisht nëpër rrugë të lagështa. Intensiteti i trafikut në drejtimet rrugore jashtë mjediseve urbane është i matur. Në vendkalimet kufitare nuk ka pritje më të gjata për hyrje dhe dalje nga vendi, njoftojnë...

Maqedoni 08.12.21 | 07:51

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoni do të jetë me temperatura të ulta dhe të reshura të shiut në vende malore. Temperaturat ditore do të lëvizin nga -2 deri në 5 gradë Celsius. Në vende malore parashihen temperatura nga -2 deri në -10 gradë Celsius kurse gjatë ditëve në vazhdim parashihet edhe të...