Saturday, 4 December 2021
Bota 04.12.21 | 14:04

Amerikanët nxjerrin hartën, si kërkon ta pushtojë Rusia-Ukrainën

Presidenti Joe Biden është zotuar se do të kundërpërgjigjet nëse Vladimir Putin ndërmerr veprime ushtarake në Ukrainë. Kjo deklaratë vjen menjëherë  pasi zyrtarët e inteligjencës amerikane deklaruan se Rusia po përgatitet për një ofensivë të mundshme ushtarake që mund të fillojë...

Maqedoni 04.12.21 | 13:57

Alternativa e Afrim Gashit sot duhet të merr vendim përfundimtar nëse do të jetë pjesë e qeverisë

Sonte do të merret vendim përfundimtar nëse Alternativa do të jetv pjesë e qeverisë, ndërsa vendimin do ta merr Këshilli Qendror i partisë. Mbledhjes së Këshillit Qendror të Alternativës i paraprinë tre takime të Gashtit me kryeministrin Zaev ku u diskutua për pjesmarrjen e Alternativës...

Maqedoni 04.12.21 | 13:00

VMRO: Ndalimit i qeseve plastike, i panevojshëm në kohë krize dhe inflacioni

Nga VMRO-DPMNE-ja mëngjesin e sotëm kanë reaguar pas vendimit të Qeverisë për ndalimin e përdorimit të qeseve plastike dhe shtrenjtimin e qeseve të biodegradushme. Nga kjo parti theksojnë se pastrimi i ambientit nuk bëhet në këtë kohë kur qytetarët po përballen me krizë energjetike...

Ekonomi 04.12.21 | 11:58

Qeveria e Maqedonisë bllokoi çmimet e prodhimeve bazë deri më 31 janar 2022

Qeveria enë mbledhjen e sotme mori vendim për bllokimin e çmimit të prodhimeve bazë si buka, sheqeri, mielli, vaji, qumështi me yndrë 2.8%, 3.2% dhe 3.5%, mishi, djathi dhe prodhimet tjera të qumështit. Çmimet si më të larta konsiderohen çmimet e 1 dhjetorit 2021 në tregti me pakicë dhe...

Maqedoni 04.12.21 | 09:48

Nga COVID-19 në Maqedoni deri tani kanë humbur jetën 7.616 persona

Sipas të dhënave të Institutit për Shëndet Publik, momentalish numri i rasteve aktive është 8.019, prej të cilëve më së shumti janë në Shkup. Gjatë ditës së djeshme u regjistruan 342 raste të reja nga 2.349 testime dhe po ashtu ka pasur edhe 348 pacientë të shëruar dhe shtatë persona...

Maqedoni 04.12.21 | 07:46

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë kryesisht me vranësira. Paradite priten vranësira të shtuara në pjesët perëndimore, të shoqëruar me erë të dobët deri mesatare nga veriu. Era do të jetë më e theksuar gjatë paradites përgjatë vardarit Temperaturat maksimale do të lëvizin nga tetë deri 14 gradë...