Monday, 25 October 2021
Maqedoni 25.10.21 | 23:00

Shkupi dhe Kumanova me më shumë raste aktive me coronavirus

Sipas raportit të Ministrisë së Shëndetësisë në vend aktualisht ka 6.187 raste aktive me coronavirus. Më shumë raste aktive ka në qytetet Shkup-3.190 raste, Kumanovë-446, Veles-309, Prilep-245 dhe Manastir-201. Qytetet që kanë më pak raste aktive janë Demir Kapija me 1 rast, Makedonski...

Lajme 25.10.21 | 22:00

Sondazh i Republikës: Qytetarët kërkojnë ndryshim të qeverisë aktuale – të pakënaqur me ekonominë, shëndetësinë, arsimin, gjyqësorin, korrupsionin e lartë

Nëse do të kishte zgjedhje të reja parlamentare javën e ardhshme, shumica e qytetarëve do të shkonin në votim, sipas sondazhit të fundit të kryer nga Agjencia IPIS për nevojat e Prva Republika. Kryesisht qytetarët janë të pakënaqur me qeverinë aktuale. Ata nuk janë të kënaqur me reformat...

Maqedoni 25.10.21 | 19:50

Mickoski: I dërgoj mesazh administratës të mos kenë frikë, punët e tyre janë të sigurta

Edhe pse po kalon koha deri në ditën e votimit, presionet, makineria propagandistike e qeverisë, përpjekjet për të korruptuar votën tuaj intensifikohen. Dhe atë e bëjnë jo sepse janë të fuqishëm, por sepse janë të dobët dhe e dinë se do të humbasin. Vetëm një qeveri e dobët përdor...

Maqedoni 25.10.21 | 19:27

Maqedoni: U dorëzohen mandatet kryetarëve të konfirmuar në raundi e parë

Pas zyrtarizmit të rezultateve nga KSHZ-ja, kryetarët e rinj të komunave të cilët fituan që në rrethin e parë të zgjedhjeve lokale si dhe këshillat e rinj komunal sot kanë filluar zyrtarisht punën. Shumica e tyre u ulën në këtë karrige për herë të parë për mandatin e tyre katërvjeçar....

Lajme 25.10.21 | 19:19

Arrihet marrëveshja mes Aleancës dhe Besës

Lëvizja Besa fton votuesit e vet që në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale të votojnë për kandidatët e koalicionit Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa. Gjithashtu kërkon reciprocitet dhe pret që edhe Aleanca-Alternativa të mbështet Lëvizjen Besa në Tetovë e Zhelinë. “Bëjmë apel...

Lajme 25.10.21 | 14:33

Finalizohet marrëveshja Besa-ASh, Hoxha: Votuesit tanë të votojnë kandidatët e ASh-së /VIDEO

Sekretari i përgjithshëm i Lëvizjes Besa, Arjanit Hoxha ka bërë të ditur se tashmë është definuar marrëveshja për bashkëpunim mes kësaj partie dhe partisë opozitare, Aleanca për Shqiptarët. Në suaza të kësaj marrëveshjeje, Hoxha ka ftuar votuesit e Besës që të votojnë kandidatët...

Kuzhina 25.10.21 | 13:09

Role me kungull dhe proshutë të freskët

PËRBËRËSIT PËR BRUMIN: 200 g kungull i verdhë, 4 vezë, 100 g miell 20 ml vaj ulliri, kripë dhe arrëmyshk. PËRBËRËSIT PËR MBUSHJEN: 300 g krem djathi, 10 feta proshutë, sallatë e freskët. PËRGATITJA: Grijmë kungullin në grirësen elektrike, e shtrydhim për t’i larguar lëngjet...

Ballkan 25.10.21 | 12:05

Kryeministri slloven dhe ministri i Mbrojtjes marrin kërcënime me vdekje në zarfe me plumba

Kryeministri slloven, Janez Jansha ka pranuar një zarf në të cilin ai dhe familja e tij janë kërcënuar me vdekje dhe një kërcënim të ngjashëm e ka marrë edhe Matej Tonin, ministri i Mbrojtjes dhe një partner i vogël i koalicionit në qeverinë e Janshës, njoftuan mediat sllovene. Sipas...

Ballkan 25.10.21 | 11:59

Greqi, humb betejën me kancerin kryetarja e partisë “Lëvizja për ndryshim”

Ka humbur jetën kryetarja e partisë ‘Lëvizja për Ndryshim’, Fofi Gjenimatas, pas një beteje të gjatë, që prej vitit 2018, me kancerin. “Lëvizja për Ndryshim” kryesisht përbëhet nga socialistët grekë të partisë historike Pasok. Zonja Gjenimatas ka udhëhequr këtë parti pas viteve...

Maqedoni 25.10.21 | 11:54

Ivanovska: Me muaj presim përgjigje nga institucionet për disa lëndë

Komisioni Anti-korruspion kërkon nga institucionet zgjidhje më të shpejtë të iniciativave, kërkesave dhe rekomandimeve që i dërgon deri tek ta. Kryetarja e Komisionit, Biljana Ivanovska në pres konferencën e sotme në të cilën foli për vlerësimin e Komisionit Evropian për institucionin...

Shkup 25.10.21 | 11:49

Arrestohet 36 vjeçari nga Shkupi, ja për çka akuzohet

Gjatë ditës së djeshme diku rreth orës 20:30 minuta, policia në afërsi të Bit Pazarit në Shkup, ka privuar nga liria 36 vjeçarin E.S. nga Shkupi, sepse gjatë kontrollit tek ai ka gjetur dhe konfiskuar një sasi të marijuhanës. Nga MPB-ja njoftojnë se pas dokumentimit të plotë të rastit...

Skena 25.10.21 | 11:41

Habit Bebe Rexha: Më pëlqen muzika arabe, më ngjanë me atë shqipe

Këngëtarja shqiptare më famë botërore, Bleta Rexha e njohur me nofkën “Bebe”, është mjaftë aktive në platformat e rrjeteve sociale, ku publikon fotografi e video nga jeta e saj. Së fundmi, në një postim në rrjetin social “Instagram”, tregoi se kohë më parë e ka studiuar gjuhën...

Kronika e zezë 25.10.21 | 11:38

Sërish aksidentohen gostivarasit, shoferë ishin një 18-vjeçar dhe një fëmijë!

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar edhe për një aksident që ka ndodhur nga gostivarasit gjatë ditës së djeshme. Aksidenti që ka ndodhur mes dy veturave në rrugën rajonale Gostivar – Çegran, shoferë kanë qenë një 18-vjeçar dhe një fëmijë. “Më 23.10.2021 në ora 13.50...

Maqedoni 25.10.21 | 11:37

Antikorrupsioni: Me muaj presim përgjigje nga Institucionet

Komisioni Anti-korruspion kërkon nga institucionet zgjidhje më të shpejtë të iniciativave, kërkesave dhe rekomandimeve që i dërgon deri tek ta. Kryetarja e Komisionit, Biljana Ivanovska në pres konferencën e sotme në të cilën foli për vlerësimin e Komisionit Evropian për institucionin...

Maqedoni 25.10.21 | 11:31

Në Maqedoni ka mbi 6.300 raste aktive me COVID-19

Numri i përgjithshëm i të infektuarve në Maqedoni, që nga fillimi i pandemisë ka arritur në 199.766, prej të cilëve 186.322 janë shëruar, ndërsa 7.051 kanë ndërruar jetë. Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, numri i rasteve aktive është 6.393, përcjell Telegrafi...

Maqedoni 25.10.21 | 11:11

Kasami – Investim i ri i huaj në Tetovë nëse marr besimin e qytetarëve më 31 tetor

Kandidati për kryetar të Komunës së Tetovës nga Besa, Bilal Kasami, ka paralajmëruar investim të ri në Tetovë, nëse siç theksoi ai fiton besimin e qytetarëve në zgjedhjet e 31 tetorit. Si pjesë e fushatës zgjedhore, ai vizitoi disa seli zgjedhore në Tetovë.  

Maqedoni 25.10.21 | 11:06

KE: Shëndetësia në Maqedoni po përballet me mungesë të kuadrit

Sektori shëndetësor po përballet me humbje të personelit mjekësor, posaçërisht të specialistëve të cilët shkojnë në sektorin privat apo largohen për punë jashtë vendit, vlerëson Komisioni Evropian (KE) në Raportin e publikuar kohë më parë për progresin e vendit. Në Raport vlerësohet...

Maqedoni 25.10.21 | 11:03

Priten sot çmime të reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE) gjatë ditës së sotme duhet të sjell vendim për çmimet e reja të derivateve të naftës. Nëse do të ketë sërish rritje të çmimeve të derivateve do të mësohet pas përfundimit të mbledhjes së KRRE-së, diku në mesditë. Ndërkohë thuajse...

Bota 25.10.21 | 11:02

Ballkani i Hapur, Rama: Hapim kufijtë në janar 2023

Kryeministri Edi Rama në një editorial për politico.eu, ka deklaruar se në kuadër të Ballkanit të Hapur, lëvizja e lirë e mallrave mes Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë mund të nisë në janar të vitit 2022, ndërsa kufijtë për lëvizjen e njerëzve një vit më vonë, në...

Jetë 25.10.21 | 10:20

Pasta me brokoli, arra të grira dhe piper

Për vetëm gjysmë ore pune në kuzhinë, do të keni sjellë në tryezë një pjatë speciale; shumë të shijshme, të shëndetshme dhe ekonomike. Përbërësit: 400 gr pasta fusilli 1 brokoli i madh 1 thelpi hudhër 4 lugë gjelle arra të grira ose 80 gr pamixhano i grirë 2 lugë gjelle vaj ulliri piper...

Повеќе