Thursday, 21 October 2021
Lajme 21.10.21 | 20:48

Incizohet rrëqebulli në Parkun Nacional të Galiçicës

Një rrëqebull është incizuar nga pajisjet speciale për ndjekjen e kafshëve në Parkun Nacional “Galiçicë”. Andon Bojaxhi, udhëheqës i Departamentit për mbrojtje të natyrës në PN “Galiçica” sqaron se gjatë 18 muajve, kamerat speciale të vendosura në disa vende, disa herë kanë...

Kulturë 21.10.21 | 18:42

“Java e filmit shqiptar” në Shkup fillon me filmin “Liqeni im”

Në Maqedoninë e Veriut deri më 26 tetor do të zhvillohet “Java e Filmit Shqiptar”, aktivitetet që fillojnë me filmin “Liqeni im”, pas hapjes ceremoniale nga Ambasada e Shqipërisë. “Prej sot e deri më 26 tetor në Kinotekë do të mbahet “Java e Filmit Shqiptar”. Në manifestimin...

Bota 21.10.21 | 18:40

Britania regjistron numrin më të lartë të infektimeve në tre muaj

Britania e Madhe ka regjistruar 52,009 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit. Ky është numri më i lartë ditor për më shumë se tre muaj. Gjatë këtyre muajve shifra më e lartë ka arritur në 50,000. Ndërkohë një ditë më parë sekretari i Ministrisë së Shëndetësisë paralajmëroi...

Futboll 21.10.21 | 18:38

Regjistrohen 14 viktima dhe 490 raste të reja me coronavirus në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e kaluara janë kryer 3.073, ndërsa janë regjistruar 490 raste të reja me coronavirus. Më shumë raste të reja ka në Shkup – 223, Kumanovë – 38, Prilep – 33, Veles – 32, Shtip – 24, Manastir – 20. Instituti për Shëndet Publik sot...

Maqedoni 21.10.21 | 17:42

Këshilltarët komunalë duhet të presin përfundimin e afatit ligjor për të marrë certifikatat

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve, në fund kë kësaj të jave, ose në fillim të javës tjetër, duhet tu ndajë mandatet këshilltarëve për këshillat komunal dhe kandidatëve që fituan zgjedhjet në rrethin e parë. Sipas Kodit Zgjedhor, certifikatat jepen pas shqyrtimit të ankesave dhe shpalljes...

Lajme 21.10.21 | 15:51

FOTO/ Surpriza në formacionin e javës në Champions League, mungojnë…

Liga e Kampionëve u rikthye këtë javë duke dhuruar një spektakël të vërtetë për sytë e tifozëve. Në 16 sfidat e luajtura spikatën shumë lojtarë, ndërsa UEFA ka bërë publik dhe formacionin më të mirë të javës. LEXO EDHE:Zyrtarizohet kontrata, Fati mban mbi supe peshën e numrit...

Maqedoni 21.10.21 | 13:42

Të infektuarit me Covid-19 mund të regjistrohen për raundin e dytë të votimit deri më 25 tetor

Komisioni Shtetëror Zgjedhor informon se personat të cilëve u është njohur e drejta për të votuar si person i sëmurë dhe i pafuqishëm do ta ushtrojnë të drejtë në raundin e dytë të zgjedhjeve, në të njëjtën mënyrë dhe në të njëjtat kushte. Për raundin e dytë të zgjedhjeve,...

Ekonomi 21.10.21 | 13:37

Lista e çmimeve të energjisë elektrike, ja ku renditet Maqedonia e Veriut

Sa kushton energjia elektrike? Sipas të dhënave të Eurostat-it, gjermanët paguajnë më së shtrenjti energjinë elektrike ne Bashkimin Evropian (0.32€/kWh). Ndërkaq në Ballkan, energjia elektrike më së liri kushton në Kosovë (0.06 €/kWh). Ndërkaq, në Maqedoninë e Veriut çmimi në euro...

Ekonomi 21.10.21 | 13:33

Banka Botërore: Rritja ekonomike e Maqedonisë së Veriut sivjet 4,6 për qind, inflacioni 2,4 për qind

Rritja e ekonomisë së Maqedonisë së Veriut sivjet do të jetë 4,6 për qind, ndërsa inflacioni 2,4 për qind, me tendencë që të stabilizohet, tregon Raporti më i ri i Bankës Botërore. Siç u tha në prezantimin e sotëm online edhe krahas rimëkëmbjes ekonomike ende ekzistojnë rreziqe,...

Maqedoni 21.10.21 | 13:25

Maqedonia do ta blejë ilaçin Molnopiravir, të vetmin kundër COVID-19

Ministria e Shëndetësisë informon opinionin se do të blejë ilaçin Molnopiravir, i cili është ilaçi i vetëm kundër COVID-19. Nga MSH thonë se janë në kontakte proaktive me prodhuesin e këtij ilaçi, kompaninë MSD, dhe për kohë të shkurtë do të fillojnë negociatat për blerjen e tij,...

Kronika e zezë 21.10.21 | 13:00

Aksident në rrugën Shkup – Tetovë, humb jetën një person

Sektori për Punë të Brendshme në Tetovë ka konfirmuar se në aksidentin e sotëm në rrugën Shkup – Tetovë, ka humbur jetën një person. Nga SPB Tetovë informojnë se aksidenti është raportuar sot (21 tetor) rreth orës 10:50, i cili ka ndodhur në autostradën Shkup-Tetovë, në afërsi...

Skena 21.10.21 | 11:57

Loredana nominohet si performuesja më e mire zvicerane për herë të tretë në “MTV EMA”

Loredana njihet si njëra ndër reperet e famshme shqiptare e cila njihet për stilin e saj të veçantë, shkruan lajmi.net.     View this post on Instagram   A post shared by Loredana (@loredana)  

Maqedoni 21.10.21 | 11:52

Sheqerinska në Bruksel në mbledhjen e parë me prani fizike të ministrave të NATO-s për mbrojtje nga fillimi i pandemisë

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska sot dhe nesër në selinë e Aleancës në Bruksel do të marrë pjesë në mbledhjet e Këshillit veriatlantik të NATO-s, organizuar me prani fizike për herë të parë pas anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në Aleancë, njofton AIM. Sheqerinska...

Shkup 21.10.21 | 11:48

Shkupi dhe Kumanova me më shumë raste aktive me coronavirus

Në Maqedoni ka 5.699 raste aktive me coronavirus, përcjell. Më shumë raste ka në Shkup 2.932 raste aktive, ndërsa në Kumanovë 455 raste. Prilepi ka 207, Velesi 271, Shtipi ka 183, Koçani 139, në Strumicë 128 dhe 175 në Manastir. Më pak raste aktive me coronavirus ka në Demir Kapi-1, Dojran-2...

Shkup 21.10.21 | 11:42

Arrestohet një person në Shkup, kërkohej me fletëarrest vendor

MPB njofton se dje policia ka arrestuar një person i cili kërkohej me fletëarrest vendor. “Më 20 tetor 2021 në Shkup, oficerët e policisë nga ekipi i kërkimit në SPB Shkup, në bazë të një urdhri të lëshuar nga Gjykata Themelore Shkup, arrestuan A.P. (41) nga Shkupi. Ai kërkohej për...

Maqedoni 21.10.21 | 11:12

MSh-Maqedoni: Dje janë vaksinuar 2.919 qytetarë

Ministria e Shëndetësisë njofton se vaksinimi po zhvillohet pandërprerë në të gjitha pikat në vend, ndërsa në vijim është edhe vaksinimi në teren. Nga MSh thonë se janë aplikuar gjithsej 1.569.243 doza të vaksinës, 766.521 qytetarë janë rivaksinuar, ndërsa dozën e tretë të vaksinës...

Maqedoni 21.10.21 | 10:35

Kapet drogë në rrugën Prilep-Manastir, arrestohet shoferi

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se në rrugën Prilep-Manastir gjatë kontrollit të një makine janë kapur rreth 50 kilogram marijuhanë me vlerë prej rreth 200 mijë eurove, përcjell Alsat. Sipas MPB-së, dorga po transportohej nga Shqipëria, ndërsa si destinacion përfundimtar kishte...

Skena 21.10.21 | 10:34

41 vende do të garojnë në “Eurovision 2022”

41 shtete do të konkurrojnë në “Eurovision Song Contest 2022”, njoftoi të mërkurën Unioni Evropian i Transmetuesve. Konkursi i 66-të do të mbahet në arenën PalaOlimpico në Torino më 10, 12 dhe 14 maj. 39 vendet që morën pjesë në konkursin 2021 rikthehen sërish, ku është shtuar...

Maqedoni 21.10.21 | 10:27

Kapet drogë në rrugën Prilep-Manastir, arrestohet shoferi

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se në rrugën Prilep-Manastir gjatë kontrollit të një makine janë kapur rreth 50 kilogram marijuhanë me vlerë prej rreth 200 mijë eurove. Sipas MPB-së, dorga po transportohej nga Shqipëria, ndërsa si destinacion përfundimtar kishte Greqinë. “Është...

Maqedoni 21.10.21 | 09:47

Brenda 24 orëve janë dënuar dhjetëra shoferë, njoftojnë nga MPB

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se pas një aksioni kontrollues (29.09.2021), në të gjithë territorin e vendit janë dënuar 94 shoferë, transmeton Alsat. Për vozitje më tepër se shpejtësia e lejuar janë dënuar 15 perosna, 13 për vozitje pa patent shoferë, shtatë për vetura të...

Повеќе