Wednesday, 22 September 2021
Maqedoni 22.09.21 | 21:39

Bullgari vazhdon të jetë nën presion të fortë evropian që të heqë dorë nga vetoja e saj në negociatat për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE, deklaroi nënpresidentja bullgare Ilijana Jotova për radion kombëtare bullgare. Në të njëjtën kohë, sipas saj, BE-ja ka një mirëkuptim më të madh për kërkesat e Sofjes ndaj Shkupit, kryesisht lidhur me të drejtat e njerëzve me identitetit bullgar. Nënpresidentja theksoi disa opsione për kërkesat e Bullgarisë të bëhen pjesë nga korniza e negociatave midis BE-së dhe Maqedonisë së Veriut. “Nëse ka kushte që i vendosëm të jenë në kapitullin e parë, apo do të shkruhen dhe do të zgjasin si një fije e kuqe në të gjithë procesin e negociatave, apo përfundimisht do të përcaktohen veçanërisht kapitulli i 36-të, është çështje e kushteve të përpunimit dhe se do të merret parasysh pozicioni bullgar”, deklaroi Jotova. Kjo çështje do të diskutohet në takimin e ardhshëm BE-Ballkani Perëndimor në tetor, të organizuar nga presidenca e radhës sllovene me BE-në.

Bullgari vazhdon të jetë nën presion të fortë evropian që të heqë dorë nga vetoja e saj në negociatat për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE, deklaroi nënpresidentja bullgare Ilijana Jotova për radion kombëtare bullgare. Në të njëjtën kohë, sipas saj, BE-ja ka një...

Maqedoni 22.09.21 | 21:37

DW nxjerr tjera dokumente për spitalin modular në Tetovë, ja kush ka nënshkruar

“Plani i Menaxhimit Mjedisor dhe Social” i spitalit modular në Tetovë, për të cilin komuna njoftoi dje se nuk janë kompetent, është postuar në faqen e saj të internetit. Dokumenti që rregullon obligimet dhe kompetencat lidhur me spitalin modular në qytet është i postuar në faqen...

Maqedoni 22.09.21 | 21:32

Ilmi Selami: Do të përfshihet edhe diaspora

Ilmi Selami, zëvendësdrejtor i Entit të Statistikës, thotë se Maqedonia e Veriut po e regjistron të gjithë popullsinë. Sipas tij, sikur të mos përfshihej në numrin e përgjithshëm, atëherë diaspora fare nuk do të regjistrohej. “Në bazë të ligjit ne e kemi për obligim të nxjerrim...

Maqedoni 22.09.21 | 18:25

Regjistrohen gati 500 raste të reja në Maqedoni, humbin jetën 16 persona

Ministria e Shëndetësisë njofton se sipas të dhënave të ISHP-së nga 3.747 testime janë regjistruar 491 raste të reja me coronavirus. Prej rasteve të reja 232 janë në Shkup, Kumanovë 41, Shtip 26, Veles 20, Manastir 19, Ohër 17, Kavadar 16, Prilep 15, Strumicë 14, Sveti Nikole dhe Kratovë...

Maqedoni 22.09.21 | 15:11

Bekteshi: Maqedonia në të ardhmen do të jetë vend transit për gaz për vendet tjera

“Për Maqedoninë e Veriut, ndërtimi i sistemit kombëtar të gazsjellësit, lidhja e tij me sistemet rajonale të gazsjellësit, si dhe ndërtimi i sistemeve të shpërndarjes së gazit natyror është një nga prioritetet në pjesën e ndërtimit të infrastrukturës energjetike. Gazifikimi i vendit...

Maqedoni 22.09.21 | 13:46

Grubi: Regjistrimi s’do të ketë pasoja për të drejtat e shqiptarëve, përkundrazi do të fuqizohemi më tepër (Video)

Zv.kryeministri i parë i RMV-së, Artan Grubi, pret që procesi i regjistrimit të popullësisë të mbyllet në kohë dhe pa probleme, raporton gazeta LAJM. Ai është i bindur se rezultatet nga ky operacion nuk do të kenë ndikim negativ ndaj të drejtave të shqiptarëve. Madje, ai thotë se regjistrimi...

Maqedoni 22.09.21 | 13:35

Carovska: Situata me Covid-19 është e qëndrueshme, vazhdojmë mësimin me prezencë fizike

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Mila Carovska sot pati një takim me drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme, në të cilën, siç u raportua, u arrit në përfundimin se situata me Covid-19 në shkolla ishte e qëndrueshme. “Situata me Covid në shkolla është e qëndrueshme dhe ne vazhdojmë...

Kronika e zezë 22.09.21 | 12:29

Arrestohet 28 vjeçari nga Gostivari, sulmoi fizikisht gruan e tij

Dje (21-shtator) rreth orës 17:30, pjesëtarët e policisë nga SPB Tetovë- Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar, ka privuar nga liria 28-vjeçarin S.M. nga Gostivari, i cili një ditë më herët kishte sulmuar fizikisht gruan e tij 19-vjeçare. Gjatë sulmit, sipas raportit, kishin marrë...

Lajme 22.09.21 | 12:14

Shkup: Gjykata Penale përgatiti 3.500 certifikata dhe vërtetime për kandidatët për kryetar të komunave

Gjykata Penale në Shkup gjatë dhjetë ditëve të kaluara, me respektimin e të gjitha afateve ligjore, arriti të përgatisë 3.500 certifikata dhe vërtetime nga evidenca penale dhe ndëshkuese, me kërkesë të të gjithë kandidatëve për anëtarë të këshillave dhe kandidatëve për kryetarë...

Bota 22.09.21 | 12:10

Australia goditet nga një tërmet me magnituë 5.8

Një tërmet me magnitudë 5.8 ka goditur juglindjen e Australisë duke dëmtuar disa ndërtesa në qytetin e Melbourne. Lëkundjet e tërmetit u regjistruan në orën 09:15 sipas orës lokale të mërkurën, me epiqendër Manfield, jo shumë larg nga kryeqyteti i Viktorias. Kryeministri i Australisë,...

Maqedoni 22.09.21 | 12:04

Maqedonia e Veriut vendi më i sigurt në Ballkanin Perëndimor

Maqedonia e Veriut është vendi më i sigurt në Ballkanin Perëndimor, sipas hulumtimit të Institutit për Ekonomi dhe Paqe (IEP). Indeksi i Maqedonisë së Veriut është rritur për 11 pikë, dhe shteti është në vendin e 40-të në botë, përderisa në vendin e parë në botë është Islanda,...

Shkup 22.09.21 | 11:54

“Euractiv”: Uashingtoni rrit presionin mbi Sofjen për integrimin evropian të Shkupit

Shtetet e Bashkuara po rrisin presionin ndaj Bullgarisë, duke i kërkuar asaj që të heqë veton kundër integrimit të Maqedonisë së Veriut në BE dhe të miratojë shpejt kuadrin negociues për anëtarësimin e Shkupit në BE-në, raportoi revista “Euractiv”. Artikulli citon zv. Ndihmës Sekretarin...

Maqedoni 22.09.21 | 11:46

Javën e fundit është ulur numri i rasteve të reja në Maqedoni, sipas raportit të ISHP-së

Instituti për Shëndet Publik në periudhën prej 13 deri 19 shtator, ka regjistruar më pak raste të reja me COVID-19. Numri i përgjithshëm i të infektuarve që nga fillimi i pandemisë ka shkuar në 187.622, prej të cilëve 168.700 janë shëruar, ndërsa 6.489 kanë ndërruar jetë. Numri i...

Maqedoni 22.09.21 | 11:21

Janë regjistruar 1.212.339 persona në Maqedoni

Gjithsej 1.212.339 persona, 378.033 familje dhe 516.787 banesa janë regjistruar deri në ora 20 të ditës së djeshme, njoftoi sot Enti Shtetërore i Statistikave. Mundësia për vetregjistrim të personave jashtë vendit, nga ana tjetër, është përdorur deri më tani nga 193.982 persona. Regjistrimi...

Shkup 22.09.21 | 11:17

224 shkelje trafiku në Shkup, 42 për tejkalim të shpejtësisë

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së djeshme (21.09.2021) në territorin e Shkupit janë regjistruar 224 shkelje në trafik. “42 për tejkalim të shpejtësisë, 20 për ngasje të makinës pa patentë shoferi, 7 për vozitje në gjendje të dehur, 10 për makina teknikisht...

Maqedoni 22.09.21 | 10:23

Mbi 697 mijë qytetarë janë rivaksinuar në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë njofton se vaksinimi po zhvillohet pandërprerë në të gjitha pikat në vend, ndërsa në vijim është edhe vaksinimi në teren. “Janë aplikuar gjithsej 1.474.507 doza të vaksinës, ndërsa 697.847 qytetarë janë rivaksinuar. Dje janë vaksinuar gjithsej 12.099 qytetarë....

Skena 22.09.21 | 09:16

“O idiote, je injorante”/ Vajzat e Përputhen gati sa nuk u konfrontuan fizikisht

Tone të ashpra pati sot mes vajzave të Përputhen, Mikelës dhe Adës pas takimit të kësaj të fundit me Brunon. Teksa Ada po komentonte takimin e saj me Brunon dhe shpjegonte faktin pse mbante një libër në dorë gjatë takimit, Mikela nuk mbajti nervat. “O idiote, je injorante fare, kur të...

Jetë 22.09.21 | 09:02

Facebook ka investuar më shumë se 13 miliardë dollarë në siguri

Facebook ka njoftuar se ka investuar më shumë se 13 miliardë dollar në masa të sigurisë që nga viti 2016, ditë pasi Wall Street Journal raportoi se kompania kishte dështuar në rregullimin e efekteve të dëmshme të platformës. Gjiganti i mediave sociale tha se tani janë 40,000 njerëz që...

Ekonomi 22.09.21 | 08:57

Maqedoni, nga 1 tetori anulohet brenga e kamatave të majme

Problemet e qytetarëve jo vetëm me borxhet e vjetra, por edhe harxhimet shpesh të larta të përmbarimit, si rezultat i ekzistimit të kamatave që janë rritur për disa vite për shkak se ato nuk rrjedhin prej datës kur është sjellë vendimi, por prej ditës kur borxhi ka arritur për pagesë,...

Maqedoni 22.09.21 | 08:54

Nga e hëna fillon fushata zgjedhore në Maqedoni

Pasi Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) ka përcaktuar renditjen e pjesëmarrësve në zgjedhjet lokale në fletëvotim, Lista e Vetëm e kandidatëve duhet të publikohet më së voni deri në mesnatën e së enjtes (23 shtator). Renditja e kandidatëve në fletëvotim u hodh me short dje në një...

Повеќе